web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » اسکودتوی اول

اسکودتوی اول

فوریه 17, 2015 - 8:20 ب.ظ
الیاس شایان فر
2,335 بازدید

Roma-1941-42 team

با وجود این واقعیت که بحران اقتصادی در نیمۀ دوم دهه 30 قرن 20 ام میلادی، کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داد و اروپا علیه رهبر فاشیست ایتالیا، بنیتو موسولینی بود اما با این حال لیگ ایتالیا بدون هیچ مشکل و مانعی به کار خود با قدرت ادامه داد. البته می توان به وضوح مخلوط شدن افکار فاشیستی و فوتبال ایتالیا را در آن سال ها دید. به عنوان مثال در سال 1928 تیم فوتبال اینتر میلان مجبور به ادغام با میلان شد و تیمی تحت نام آمبروسیانا را تشکیل داد. همچنین یک شکاف مالی بزرگ میان تیم های ثروتمند شمال ایتالیا و تیم های فقیر جنوب ایتالیا به وجود آمد. کافی است نگاهی به عناوینی که تیم های شمالی در آن سال ها کسب کردند بیاندازید: بولونیا 4 قهرمانی، اینتر 3 قهرمانی و یوونتوس 5 قهرمانی.
در همین حال تیم جنوبیِ آ اس رم با سرعت خودش را توسعه داد. با وجود آنکه رمیها پولی نداشتند اما در عوض گروه و هوادارانی فوق العاده و وفادار داشتند. استادیوم افسانه ای جالوروسی ها هم در محله ی کارگر نشینی به نام تستاچیو ساخته شد که همواره تماشاگران زیادی را در خود می دید و عده ی کثیری برای حمایت تیم محبوب شان به آنجا می رفتند. لازم به ذکر است که معمار این بنا، از سازه ها های چوبی سیلویو سنسی، پدر فرانکو سنسی (رئیس باشگاه رم در سال های 1993 تا 2008) استفاده کرد.
با پایان فصل 1939/40، گیدو آرا، سرمربی ایتالیایی رم پس از کمتر از 1 فصل حضور بر روی نیمکت رم جایش را به آلفرد شافر مجارستانی داد. کسی که قبل از رسیدن به نیمکت رم توانسته بود 2 بار در لیگ مجارستان (به نام فرنکوارُس) به قهرمانی برسد و قبل از آن هم در جام جهانی 1938 فرانسه تا فینال آن مسابقات پیش رفت اما در نهایت با نتیجۀ 4-2 مغلوب ایتالیا شد (آن جام جهانی آخرین جام جهانی پیش از شروع جنگ جهانی دوم بود). با این حال طرفداران رم با ورود شافر امید زیادی به کسب نتایج بهتر داشتند اما … در ابتدا همه چیز آنطور که انتظار داشتند پیش نرفت.
در پایان فصل 1939-40 رم در پایان فصل به جایگاهی بهتر از 7 امی نرسید. در آغاز دهه 40 جنگ جهانی به خاک ایتالیا هم کشیده شد که نتیجه اش اعزام تعدادی از بازیکنان فوتبال ایتالیا به ارتش فاشیستی کشور بود. گیدو ماستی، دروازه بان و کاپیتان افسانه ای رم از جمله بازیکنانی بود که به پادگان نظامی فرستاده شد و این باعث شد تا او نیمی از فصل 1940-1941 را از دست بدهد. با وجود تمام این مشکلات و نبود بازیکنان خوب و کلیدی تیم مشخص بود که رم توان رسیدن به نتایج بهتری را ندارد. در آن فصل شافر از 4 دروازه بان مختلف برای تیمش استفاده کرد! جای تعجب نیست که به دستور موسولینی رمیها باید در ادامه در ورزشگاه ملی حذب فاشیست به میدان می رفتند (امروزه این ورزشگاه فلامینیو نام دارد – استادیوم محبوب و 20 هزار نفری تستاچیو در تاریخ 21 اکتبر 1940 به دستور موسولینی تخریب شد و رم در کنار لاتزیو بالاجبار از سال 1940 در ورزشگاه 50 هزار نفری حذب فاشیست به میدان رفت). در پایان فصل رم برای بقا در لیگ جنگید و در لیگ 16 تیمی ایتالیا با 2 امتیاز فاصله نسبت به منطقۀ سقوط به مقام 11 امی رسید. رم در آن فصل تا حد زیادی مدیون پسری 20 ساله بود که به Fornaretto معروف و نامش آمدئو آمادِیی بود. شافر در طول فصل پست او را از وینگ راست به مهاجم مرکزی تغییر داد تا او 10 گل دیگر به ثمر برساند و تعداد گل هایش در آن فصل را به عدد 18 برساند. در تابستان 1941 تغییراتی در ریاست باشگاه صورت گرفت و اینیو بتی پس از 5 سال، جایش را به ادگاردو باتزینی داد. باتزینی زمان را برای تغییر مربی تیم مناسب ندید و تصمیم گرفت تا به شافر اعتماد کند و با او ادامه دهد.
اولین مربی رسمی رم ویلیام توماس گاربوت انگلیسی بود که از سال 1927 تا 1929 هدایت باشگاه رم را بر عهده داشت. ” دفاع میانی و خط هافبک که دست مان باشد، برنده بازی می شویم. ” او با سیستم عجیب 4-4-2 بازی می کرد. یعنی تنها از 2 مدافع میانی استفاده می کرد. باتزینی از این سیستم مشاوره گرفت و تصمیم گرفت تا از سیستم کلاسیک و 3 دفاعه ی انگلیسی استفاده کند. او برای تیمش در آن فصل ادموندو مورنسه مدافع میانی نووارا را با قیمت 117.500 لیره به خدمت گرفت. برای خط میانی هم رناتو کاپلینی از ناپولی را با قیمت 140.000 لیره خریداری کرد. او سرجیو آندرولی جوان را از پروجا با قیمت 25.000 لیره برای خط دفاعی اش به خدمت گرفت تا در کنار برونلا دو دفاع مرکزی تیم باشند. چزاره بندتی از بونولی با هزینه ای 22.000 لیره ای به تیم اضافه شد و برای نیمکت هم سنگربان تیم ساوُی، فوسکو ریسورتی را با قیمت 80.000 لیره به خدمت گرفت. همانند سال 2000 رم هیچکس را نفروخت. ” تاکید بر ارزش ها ” شاید بتوان گفت این اولین جمله تاریخی باشگاه رم بود و رم با سیستم 3-4-3 فصل 1941-1942 را آغاز کرد.

1scudetto_01

با این حال برای کسب اسکودتو هیچکس به تفکر منطقی اعتقادی نداشت. بولونیا تیم قدرتمندی داشت که در سال 1941 به قهرمانی رسیده بود و بهترین گلزن رقابت ها یعنی اتوره پوریچلی و دیگر مهاجم بزرگ شان یعنی آمدئو بیاواتی را در اختیار داشتند. یوونتوس دو مدافع مستحکم به نام های آلفردو فونی اهل سوییس و پیترو راوا که اهل خود شهر تورین بود را در اختیار داشت. یک قدرت دیگر از شهر تورین هم در آن سال ها می درخشید که نامش تورینو بود. آنها بازیکنان خوبی نظیر گیلرمو گامبتو، رومئو منتی، فلیچه بورل، فرانکو اُسولا و دروازه بان آلدو اولیویری را در اختیار داشتند. همچنین یک تیم خطرناک هم از شهر ونیز خودش را بالا کشیده بود که دو استعداد بزرگ به نام های والنتینو ماتزولا و اتزیو لویک را در اختیار داشت. اما در همین حال 11 بازیکن اصلی رم از ترکیبی از جوانان و تنها چند بازیکن نسبتا با تجربه تر تشکیل شده بود. گیدو ماستی کاپیتان و سنگربان بزرگ رم بود که جلوی او یک مدافع 28 ساله به نام لوییجی برونلا حضور داشت و در کنار او هم یک مدافع جوان که از پروجا خریداری شده بود به نام آندرولی قرار می گرفت. جلوی این دو هم مدافع با تجربه ای به نام مورنسه که نووارا آمده بود قرار داشت. در خط میانی 4 نفره کاپلینی تازه به تیم پیوسته بود و هم پست او در سمت راست خط میانی لوییجی دی پاسکواله ی 22 ساله بود که البته او در اصل یک مهاجم بود تا یک هافبک. هافبک دفاعی رم در آن سال آلدو دوناتی بود که جذابیت و تجربه ی زیادی به تیم می داد و شخصیتی شبیه به آگوستینو دی بارتولومی داشت. جوزپه بونومی 28 ساله هافبک چپ رم بود و جلوی این 3 هافبک هم آرتیسده کوسچیای 22 ساله حضور داشت. مهاجم آماده ی آن روز های رم هم آمدئو آمادِیی 20 ساله بود که توسط نعیم کریزیو وینگ چپ آلبانیایی (که بعد ها جوزپه جیانینی را کشف کرد) و میگل آنگل پانتو وینگ راست ایتالیایی-آرژانتینی 30 ساله پشتیبانی می شد.
سری آ شامل 16 تیم بود و هر پیروزی 2 امتیاز و هر تساوی 1 امتیاز را در بر داشت.


هفته اول
:: رم 5-1 ناپولی ::
.: دی پاسکواله 12’، کوسچیا 20′ (پنالتی)، دوگینی 36′ (ن)، آمادِیی 42’، آمادِیی 85’، آمادِیی 88′ :.
(26/10/1941)

فصل با 1 ماه تاخیر آغاز شد. جنگ و اثراتش هنوز از فوتبال ایتالیا پاک نشده بود و باشگاه ها همچنان تلفات می دادند. هفته ی اول در تاریخ 26 اکتبر 1941 آغاز شد. از این وقفۀ 1 ماهه شاید شافر، سرمربی وقت رم بیشترین لذت را برد چرا که او وقت بیشتری داشت تا با تیمش که بازیکنان جدیدی را را به خدمت گرفته بود کار کند و با تمام قوا فصل جدید را آغاز کند تا عملکرد ضعیف فصل های گذشته رم به باد فراموشی بسپارد.
اولین بازی به میزبانی رم در ورزشگاه ملی حذب فاشیست برگزار شد. رم با کوباندن ناپولی در دربی جنوب و در قدم اول تعجب همگان را بر انگیخت و با اقتدار لیگ را شروع کرد. مدت ها بود که رم به این زیبایی بازی نکرده بود اما شافر توانست بعد از مدتی آن بازی های دیدنی و جذاب را با رم تکرار کند. اولین گل فصل رم و اولین گل بازی را دی پاسکواله در دقیقۀ 12 ام به ثمر رساند. چند دقیقه بعد کوسچیا از روی نقطۀ پنالتی گل دوم را وارد دروازه ناپولی کرد. دوگینی اختلاف را به 1 رساند اما اما رم حملاتش را متوقف نکرد و قبل از پایان نیمه، این آمادِیی بود که گل سوم را وارد دروازه کرد. در ادامه او دو گل دیگر هم به ثمر رساند تا با هتریک خود، گرگها با نتیجۀ 5-1 از سد ناپولی بگذرند. با وجود این برد پرگل، اما این میلان بود که با پایان هفتۀ اول در صدر قرار گرفت. آنها توانسته بودند با نتیجه ی 7-1 مودنا را در سن سیرو مغلوب کنند. آلدو بوفی برای میلان هتریک کرد تا در کنار آمادِییی از رم برترین گلزنان لیگ در پایان این هفته باشند. شکست غیر منتظرۀ 3-2 بولونیا در مقابل جنوا شروع خوبی برای قهرمانی فصل پیش ایتالیا نبود. تورینو هم در مقابل تیم تازه صعود کرده و بلند پرواز لیگوری بازی سختی را داشت و با سختی توانست با نتیجۀ 3-2 به پیروزی برسد. اینتر هم که با نام آمبروسیانا در رقابت ها حاضر می شد مقابل ونیز به تساوی بدون گل رسید و در یک بازی حساس فیورنتینا و یوونتوس به تساوی 1-1 رضایت دادند.
جدول: میلان، رم، آتالانتا، جنوا، تورینو 2 امتیاز، فیورنتینا، یوونتوس، لاتزیو، تریستینا، ونیز، آمبروسیانا 1 امتیاز …

week 1 - scudetto

/رم – ناپولی: نعیم کریزیو در حال سرزنی (پیراهن تیره)\


 هفته دوم
:: بولونیا 1-2 رم ::
.: دوناتی 56’، آندرولی 78′ (ب)، کریزیو 83′ :.
(02/11/1941)

اگرچه برد پرگل مقابل ناپولی هواداران را بیش از حد خوشحال کرده بود اما آزمون جدی شاگردان شافر بازی برابر بولونیا بود. قهرمان فصل گذشته هفته اول را با باخت غیر منتظره مقابل جنوا شروع کرده بود. بازی باید در ورزشگاه رناتو دال آرای بولونیا برگزار می شد. در پایان این بازی معلوم شد که پیروزی پرگل مقابل ناپولی تصادفی نبود و انگار این رم حرف هایی برای گفتن دارد. پس از تساوی بدون گل در نیمۀ اول، در دقیقۀ 56 بازی دوناتی توانست میهمان را پیش بیاندازد. بولونیا پس از دریافت گل اول به خودش آمد و حملات گسترده ای را ترتیب داد و برای رسیدن به گل تساوی تلاش کرد تا تنها 12 دقیقه قبل از سوت پایان بازی، حملات آنها جواب داد و پیرو آندرولی بازی را به تساوی کشید. در حالی که به نظر می رسید بازی با همین تساوی به پایان می رسد، رمی ها روی یک ضد حمله ی زیبا توسط کریزیوی آلبانیایی به گل رسیدند تا یک 2 امتیاز شیرین دیگر را کسب کنند.
رمیها از شکست بولونیا بسیار خوشحال بودند اما زمانی این خوشحالی دو چندان شد که با شکست و توقف دیگر رقبا، رم برای اولین بار در تاریخ سری آ در صدر جدول قرار گرفته بود. میلان با نتیجۀ 2-1 از ناپولی شکست خورده بود. آتالانتا 2-0 از مودنا باخته بود. تورینو هم در شهر رم با نتیجۀ 4-1 مغلوب لاتزیو شده بود و یوونتوس و جنوا هم به تساوی 1-1 رسیده بودند. نتیجه ای مشابه برای آمبروسیانا در مقابل تریستینا.

جدول: رم 4 امتیاز، جنوا، لاتزیو 3 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، فیورنتینا، یوونتوس، میلان، مودنا، ناپولی، تورینو، تریستینا، ونیز 2 امتیاز …

week 2 - scudetto

/بولونیا – رم\


 هفته سوم
:: رم 2-0 یوونتوس ::
.: کریزیو 15’، پانتو 56′ :.
(09/11/1941)

سومین بازی و سومین آزمون جدی شافر، یوونتوس بود. رم میزبانِ یووه بود. رم می تاخت و خودش را به عنوان مدعی جدی لیگ معرفی کرده بود. با گل های کریزیو و پانتو گرگها موفق شدند تا تیمی از ناحیه ی شمال غربی را شکست دهند. رم حالا نه تنها به تنهایی در صدر جدول قرار داشت، بلکه فاصله اش را با دیگر رقبا بیشتر می کرد. لاتزیو و جنوا پس از یک باخت و یک تساوی، هفته سوم را با برد پشت سر گذاشتند تا کمی وضعیت شان را در جدول بهتر کنند. جنوا در توسکانی با نتیجه ی 2-0 از سد فیورنتینا گذشت و بیانکوچلستی هم در خانه ی لیگورا به پیروزی پرگل 4-1 دست یافت. اما بولونیا سومین باخت متوالی اش را متحمل شد. میلان در سن سیرو با نتیجه ی 2-0 بولونیا را شکست داد تا قهرمان فصل گذشته همچنان در شرایطی بحرانی به سر ببرد. تورینو و آمبروسیانا (اینتر) به تساوی 1-1 رسیدند. ناپولی در دومین بازی خارج از خانه اش هم همانند اولین بازی مقابل رم، با نتیجۀ 5-1 شکست خورد. با این تفاوت که این بار آتالانتا ناپولی را در هم شکست.

جدول: رم 6 امتیاز، آتالانتا، فیورنتینا، میلان، تریستینا، ونیز 4 امتیاز، آمبروسیانا، جنوا، لاتزیو، لیگوریا، تورینو 3 امتیاز، یوونتوس، مودنا، ناپولی 2 امتیاز …

week 3 - scudetto

/رم – یووه: لحظۀ گلزنی کریزیو\


 هفته چهارم
:: جنوا 2-0 رم ::
.: کونتی 45’، کونتی 60′ :.
(16/11/1941)

رم با روحیه ای بسیار بالا که از 3 برد پیاپی به دست آمده بود و در صدر جدول قرار داشت، در هفتۀ چهارم به بندر جنوا سفر کرد تا به مصاف این تیم برود. جنوا در 3 هفتۀ ابتدایی یک برد، یک تساوی و یک باخت کسب کرده بود اما آنها در خانه موفق شدند تا صدرنشین رقابت ها یعنی رم را با 2 گل شکست دهند. کونتی در همان نیمه اول جنوا را با یک گل پیش انداخت تا گرگها از همان نیمه اول نگران نتیجه ی این بازی شوند. اما در دقیقۀ 60 بازی جنوا باز هم کونتی دومین گل بازی را به ثمر رساند. در ادامه تلاش های رم برای جبران نتیجه بی ثمر باقی ماند و اولین باخت رم در فصل 1941-42 به دست آمد. رم به لطف 3 برد قبلی اش همچنان در رتبۀ اول باقی ماند اما این بار تریستینا (که مودنا را شکست داده بود) هم با امتیازی مشابه در کنار رم در صدر جدول قرار گرفت تا شافر کمی احساس خطر کند. در حساس ترین و جالبت ترین بازی هفته، یوونتوس پذیرای میلان بود که در نهایت این تیم تورینی بود که با نتیجۀ 3-2 به پیروزی رسید. آلدو بوفی 2 گل میلان را به ثمر رساند که یکی از آنها گل فوق العاده زیبایی بود. او با 6 گل زده تا پایان این هفته در صدر جدول گلزنان قرار گرفت. بولونیا پس از 3 شکست پیاپی به نظر می رسید از خواب بیدار شده باشد و در خانه با نتیجۀ پرگل 4-0 از سد آتالانتا گذشت. لاتزیو و فیورنتینا در رم به تساوی 1-1 رسیدند. گل فیورنتینا را در این بازی فروچیو والکارجی به ثمر رساند. او از سال 1966 تا 1974 هدایت تیم ملی ایتالیا را بر عهده داشت و همچنین به مدت 1 فصل در سال 1979 روی نیمکت رم نشست. اینتر در هم در خانه با نتیجۀ 2-1 لیگوریا را شکست داد. تورینو در در مقابل لیورنو 1 امتیاز کسب کرد.

جدول: رم، تریستینا 6 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا، جنوا، ونیز 5 امتیاز، یوونتوس، آتالانتا، میلان، لاتزیو، تورینو 4 امتیاز، لیگوریا، ناپولی 3 امتیاز …

week 4 - scudetto

/جنوا – رم\

Week 4.1 - Scudetto

/جنوا – رم: لحظۀ به ثمر رسیدن گل اول جنوا\

Week 4.2 - Scudetto

/جنوا – رم: برتونی در مصاف با ماستی ناکام می ماند\


 هفته پنجم
:: فیورنتینا 2-2 رم ::
.: پنزو 19′ (ف)، پانتو 24’، آمادِیی 47’، والکارگی 51′ (پنالتی) (ف) :.
(23/11/1941)

رمیها باید برای دومین هفتۀ پیاپی در خارج از خانه به میدان می رفتند. این بار گرگها به فلورانس سفر کردند تا در استادیوم کُموناله به مصاف فیورنتینا بروند. ابتدا زنزو میزبان را پیش انداخت. اما رمیها سریعا واکنش نشان دادند و 5 دقیقه بعد پانتو گل تساوی را به ثمر رساند. در نیمۀ دوم رم بازی بهتری را به نمایش گذاشت و آمادِیی 4 شوت خطرناک را به سمت دروازۀ حریف شلیک کرد که هر 4 بار با سِیو دروازه بان فیو همراه شد. با این حال در ادامه باز هم فیو پیش افتاد و باز هم این رم بود که بازی را به تساوی کشاند. این بار آمادِیی برای رم گلزنی کرد تا دو تیم به 1 امتیاز این بازی رضایت دهند. با پایان این بازی گرگها خوشحال نبودند. طبیعی بود. رمیها پس از چند هفته صدرنشینی حالا جایگاه شان را از دست داده بودند و تریستینا با کسب یک برد دیگر و 8 امتیاز به تنهایی در صدر قرار گرفت. تک گل تالیاساچی برای تریستینا کافی بود تا با شکست ناپولی، تریستینا صدر جدول را به تنهایی در اختیار بگیرد. یوونتوس برای دومین هفتۀ پیاپی به پیروزی 3-2 رسید اما این بار در خارج از خانه و مقابل آتالانتا. میلان در خانه بدون دردسر با نتیجۀ 3-0 از سد جنوا گذشت. باز هم این بوفی بود که به کمک میلان آمد و برای آنها گلزنی کرد. دیگر تیم پایتخت یعنی لاتزیو باز هم در خانه نتوانست به پیروزی برسد و دومین تساوی پیاپی اش را کسب کرد. این بار آنها با نتیجۀ 2-2 مقابل آمبروسیانا متوقف شدند. با دو گل فرانکو اُسُلی تورینو مودنا را شکست داد و ونیز هم با نتیجۀ 1-0 از سد بولونیا گذشت تا بولونیا چهارمین شکست فصل اش را تجربه کند.

جدول: تریستینا 8 امتیاز، رم، ونیز 7 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا، یوونتوس، میلان، تورینو 6 امتیاز، جنوا، لاتزیو، لیگوریا 5 امتیاز، آتالانتا 4 امتیاز، ناپولی 3 امتیاز …

week 5 - scudetto

/فیورنتینا – رم: کریزیو در حال سرزنی\


 هفته ششم
:: رم 2-0 میلان ::
.: دی پاسکواله 29’، دوناتی 45′ :.
(30/11/1941)

طرفداران رم پس از 2 هفته بار دیگر دلیلی برای شادی کردن داشتند. آن هم مقابل میلان. در همان نیمۀ اول نتیجۀ بازی مشخص شد. دی پاسکواله در دقیقۀ 29 با ضربۀ سر دروازۀ میهمان را باز کرد و در آخرین لحظات نیمه اول در دقیقۀ 45 آلدو دوناتی گل دوم را به ثمر رساند تا تیم میلانی با باخت 2-0 به رختکن برود. در نیمۀ دوم تغییری در نتیجه به وجود نیامد. اگرچه آلدو بوفی ستارۀ میلان و برترین گل لیگ بارها و بارها سعی به باز کردن دروازۀ گیدو ماستی داشت اما ناموفق بود. در عین حال هم خبر خوشی از بولونیا به دست رمیها رسید. جایی که بولونیا با نتیجۀ 2-0 از سد تریستینای صدرنشین گذشت. یوونتوس و ونیز به تساوی بدون گل رسیدند. آمبروسیانا در خانه از فیورنتینا با نتیجۀ 1-0 شکست خورد. با شکست تیم های میلانی، فیورنتینا هم خودش را در جدول بالا کشید و به 1 امتیازیِ رمِ صدرنشین رسید. لیورنوی میزبان هم در حالی که در دقیقۀ 14 از لاتزیو عقب افتاده بود در نهایت با زدن دو گل از سد حریف خود گذشت.

جدول: رم 9 امتیاز، فیورنتینا، تریستینا، ونیز 8 امتیاز، جنوا، یوونتوس، تورینو 7 امتیاز، آمبروسیانا، لیگوریا، میلان 6 امتیاز، لاتزیو 5 امتیاز، آتالانتا، بولونیا، لیورنو، ناپولی 4 امتیاز …

week 6 - scudetto

/عکس: رم – میلان: آمادِیی و کریزیو\

Week 6.1 - Scudetto

/عکس: رم – میلان: خوش و بش بازیکن و مربی رم\


 هفته هفتم
:: آتالانتا 2-2 رم ::
.: کُربلی 15′ (آ)، پانتو 39’، کُربلی 49′ (آ)، مورنسه 69′ :.
(07/12/1941)

 در پایان هفتۀ هفتم جدول دستخوش تغییرات جالبی شد و جدول رده بندی، 4 تیم را در راس خود می دید که تنها به دلیل تفاضل گل های مختلف رتبه های شان مشخص شده بود. شاید عجیب به نظر می رسید اما 4 تیم در پایان هفتۀ هفتم صدرنشین رقابت ها شدند و این در حالی بود که تا هفته ی قبلش تنها رم صدرنشین رقابت ها بود. تنها با گذشت 15 دقیقه کُربِلی تیم میزبان را پیش انداخت. در دقیقۀ 39 پانتوی آرژانتینی بازی را به تساوی کشاند. تنها دقایقی پس از آغاز نیمۀ دوم باز هم کُربِلی بود که آتالانتا را پیش انداخت اما در نهایت مورنسه در دقیقۀ 69 از روی نقطۀ پنالتی دروازۀ حریف را گشود تا گرگها 1 امتیاز را در شهر برگامو جا بگذارند. در دیگر دیدار زیبا و حساس آن هفته، فیورنتینا در خانه به پیروزی نزدیک و پرگل 4-3 مقابل میلان رسید. نکتۀ جالب توجه این بود که در 10 دقیقۀ پایانی بازی 4 گل به ثمر رسید! با این برد فیورنتینا خودش را به صدر جدول رساند و به دلیل گل زدۀ بیشتر بالاتر از رم، تریستینا و ونیز قرار گرفت. بولونیا باز هم سینوسی عمل کرد. آنها به تورین سفر کردند اما دست خالی برگشتند چرا که تورینو با 1 گل از سد میهمان گذشت. تریستینا با نتیجۀ 3-0 به پیروزی رسید و آمبروسیانا در مقابل لیورنو به نتیجۀ 1-1 رسید. ونیز هم به لطف پیروزی 2-1 مقابل جنوا خودش را در جمع صدرنشینان جدول قرار داد.

جدول: فیورنتینا، رم، تریستینا، ونیز 10 امتیاز، تورینو 9 امتیاز، لیگوریا 8 امتیاز، آمبروسیانا، جنوا، یوونتوس، لاتزیو 7 امتیاز، میلان 6 امتیاز، آتالانتا، لیورنو 5 امتیاز …

week7 - scudetto

/آتالانتا – رم: لحظۀ به ثمر رسیدن گل پانتو\

week 7 - scudetto

/آتالانتا – رم: لحظۀ به ثمر رسیدن گل مورنسه\


 هفته هشتم
:: رم 0-0 ونیز ::
(14/12/1941)

این هفته دربی تورین برگزار شد. بیانکونری در پایان با نتیجۀ 3-0 از سد تورینو گذشت تا یووه خودش را هم امتیاز همشهری اش کند. اما رم در خانه به تساوی بدون گل مقابل ونیز رسید. اگرچه در این بازی داور به اشتباه گل کوسچیا را به دلیل حضور داشتن پانتو در موقعیت آفساید (که آفساید به نظر نمی رسید) مردود اعلام کرد اما با وجود این تساوی، دو تیم صدرنشین در جایگاه نخست باقی ماندند. جنوا و تریستینا هم به نتیجه ای مشابه دست یافتند (تریستینا برای اولین بار در خانه امتیاز از دست داد) در کمال تعجب لیورنو موفق شد فیورنتینا را با نتیجۀ 3-1 شکست دهد تا تعداد صدرنشینان تا پایان این هفته به عدد 3 کاهش یابد. میلانی ها در سن سیرو متحمل شکست بدی شدند و فابری با هتریک خود موفق شد آتالانتا را با نتیجۀ 3-1 به پیروزی برساند. با این حال بوفی با 8 گل زده همچنان برترین گل لیگ به حساب می آمد. مودنا و آمبروسیانا هم به تساوی 1-1 رسیدند تا آمبروسیانا برای چهارمین هفتۀ پیاپی نتواند به پیروزی برسد.

جدول: رم، تریستینا، ونیز 11 امتیاز، فیورنتینا 10 امتیاز، یوونتوس، لیگوریا تورینو 9 امتیاز، آمبروسیانا، جنوا، لاتزیو 8 امتیاز، آتالانتا، لیورنو 7 امتیاز، میلان 6 امتیاز …

week 8 - scudetto

/رم – ونیز: آمادِیی در حال سرزنی (پیراهن تیره)\

Week 8.1 - Scudetto

/لا گاتزتا دلو اسپرت: تساوی ونیز و تریستینا در رم و جنوا\


 هفته نهم
:: تریستینا 0-0 رم ::
(21/12/1941)

رم برای سومین هفتۀ پیاپی به تساوی رسید. باز هم 0-0 و باز هم مقابل یکی دیگر از صدرنشینان لیگ. ونیز در خانه به پیروزی 2-0 مقابل میلان رسید و رم به شمال کشور سفر کرد تا به مصاف تریستینا برود. اما همه چیز آنطور که رمیها می خواستند پیش نرفت و با یک تساوی بدون گل، صدر نشینی را از دست دادند. اما در پایان این بازی یک خبر بد دیگر هم حال و هوای هواداران رم را بدتر کرد. ماریو آچربی مدافع رم دچار آسیب دیدگی شدیدی شد که باعث شد تا او به طور کامل فصل را از دست بدهد. قهرمان فصل گذشتۀ ایتالیا حتی سایه ای از آن تیمش هم نبود و در رم در مصاف با لاتزیو تن به شکست 5-1 داد. اینتر هم با نتیجه ای مشابه در خانه از سد ناپولی گذشت (این سومین شکست 5-1 ناپولی در این فصل بود!) تا اینتر پس از 4 هفته ناکامی طعم برد را بچشد. فیورنتینا در مصاف با آتالانتا در خانه با گل کُربِلی تن به شکست 1-0 داد. لیگوریا هم در خانه با نتیجۀ 2-1 یوونتوس را برد در حالی که تورینو در تورین در مصاف با جنوا به تساوی 1-1 رسید.

جدول: ونیز 13 امتیاز، رم، تریستینا 12 امتیاز، لیگوریا 11 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا، لاتزیو، تورینو 10 امتیاز، یوونتوس 9 امتیاز، آتالانتا، جنوا، لیورنو 8 امتیاز، میلان 6 امتیاز …

week 9 - scudetto

/تریستینا – رم: ماستی در مصاف با مهاجم حریف\


 هفته دهم
:: رم 0-0 تورینو ::
(28/12/1941)

برای سومین هفتۀ پیاپی گرگها به تساوی 0-0 رسیدند و در مجموع این 4 امین تساوی پیاپی بود که شاگردان شافر کسب کردند. دروازۀ رم 291 دقیقه بسته نگه داشته شده بود. البته در مقابل هم گرگها برای سومین بازی پیاپی نتوانستند گلزنی کنند و این بار آلدو اولیویری سنگربان تورینو دروازه اش را مقابل رم بسته نگه داشت. با مصدومیت آچربی، شافر باید از لوییجی نوبیل استفاده می کرد اما این هم ایدۀ چندان خوبی نبود. خوشبختانه رقبای دیگر رم هم امتیازاتی را از دست دادند. ونیز با یک گل از آتالانتا شکست خورد. تریستینا در مصاف با میلان به تساوی 2-2 رسید (بوفی در این بازی 9 گله شد). بولونیا در ادامه ی نتایج سینوسی اش در خانه با یک گل از آمبروسیانا شکست خورد تا بولونیا به قعر جدول سقوط کند. در دربی جنوا دو تیم جنوا و لیگوریا به تساوی 1-1 رسیدند. یوونتوس در خانه با 2 گل از سد لاتزیو گذشت و فیورنتینا در خانۀ مودنا 1 امتیاز را با خود به فلورانس برد.

جدول: رم، تریستینا، ونیز 13 امتیاز، آمبروسیانا، لیگوریا 12 امتیاز، آتالانتا، فیورنتینا، یوونتوس، تورینو 11 امتیاز، جنوا، لاتزیو، لیورنو 8 امتیاز، میلان، ناپولی 7 امتیاز …

week 10 - scudetto

/رم – تورینو: کاپلینی در حال سرزنی با پیراهن روشن\

Week 10.1 - Scudetto

/رم – تورینو: فشار رم نتیجه ای نداشت. 13 کرنر و 3 شوت خطرناک از سوی رم فایده ای نداشت و دروازۀ بُدُیرا بسته باقی ماند تا رم در خانۀ تورینو متوقف شود\

 


 هفته یازدهم
:: لیگوریا 0-3 رم ::
.: کوسچیا 46’، کاپلینی 63’، آمادِیی 74′ :.
(04/01/1942)

پس از تعطیلات کریسمس، گرگها حالا باید به بندر جنوا سفر می کردند تا به مصاف تیم لیگوریا بروند. پیش از این دیدار گرگها در 3 هفتۀ پیاپی به تساوی 0-0 رسیده بودند. این بازی مهمی برای هر دو تیم بود. لیگوریا می توانست با برد به رده دوم صعود کند و رم هم با پیروزی در این دیدار به صدرنشینی اش ادامه می داد. در 45 دقیقۀ اول نتیجۀ 3 بازی گذشتۀ رم تکرار شد. اما با آغاز نیمۀ دوم کوسچیا خیلی زود دروازۀ حریف را باز کرد. رم در این نیمه بهتر ظاهر شد و موقعیت هایی را روی دروازۀ حریف به وجود می آورد تا در دقیقۀ 62 کاپلینی موفق شد بار دیگر رم را به گل برساند. میهمان که دیگر خودش را تقریبا بازندۀ بازی می دید در نهایت و در دقیقۀ 74 و این بار توسط آمادِیی دروازه اش را باز شده دید تا مهاجم جوان رم تعداد گل هایش در این فصل را به عدد 5 برساند. همچنین باید به این نکته هم اشاره کرد که برتولیو داور اهل تورین در این بازی 2 گل رم را مردود اعلام کرد تا بازی که 9 هزار تماشاگر در ورزشگاه داشت با همان نتیجۀ 3-0 خاتمه یابد! با این برد شافر و رم نفس راحتش کشیدند و همچنان به صدرنشینی شان ادامه دادند. با مصدومیت آچربی در هفتۀ نهم برابر تریستینا، شافر در این دیدار برای اولین بار از آندرولی 19 ساله استفاده کرد اما آندرولی به شکل غیر منتظره ای عالی ظاهر شد و همانند یک مدافع با تجربه عمل کرد. او تا پایان فصل در ترکیب قرار داشت و حتی تا 8 سال بعد هم در رم باقی ماند و به یکی از قوی ترین مدافعان جالوروسی تبدیل شد. او از سال 1948 تا 1950 بازوبند کاپیتانی رم را بر بازو بست. در دیگر دیدار این هفته فیورنتینا باز هم نتوانست طعم پیروزی را بچشد و در خانه با نتیجۀ 3-1 مغلوب ونیز شد. تریستینا در خانه به تساوی 0-0 مقابل آتالانتا رسید. لیورنو هم در مصاف با بولونیا به تساوی 1-1 رسید تا بولونیا همچنان در قعر جدول باقی بماند. در دوئل میان میلانی ها و تورینی ها، تورینو با 1 گل از سد میلان گذشت و آمبروسیانا (سومین پیروزی پیاپی) در یک بازی پرگل با نتیجۀ 4-1 از سد یوونتوس گذشت. در دیگر دیدار میان دو شهر رم و جنوا، لاتزیو در خانه با نتیجۀ 1-1 مقابل جنوا متوقف شد.

جدول: رم، ونیز 15 امتیاز، آمبروسیانا، تریستینا 14 امتیاز، تورینو 13 امتیاز، آتالانتا، لیگوریا 12 امتیاز، فیورنتینا، جنوا، یوونتوس، لاتزیو 11 امتیاز، لیورنو 9 امتیاز …

 week 11 - scudetto

/لیگوریا – رم: آمادِیی در حال شوت زنی (پیراهن تیره)\

Week 11.1 - Scudetto

/لیگوریا – رم: مصاف کالیاری و کریزیو بر سر توپ\


 هفته دوازدهم
:: رم 2-1 لاتزیو ::
.: آمادِیی 14’، پیولا 26′(ل)، فائوتو 91′ :.
(11/01/1942)

بالاخره دربی دلاکاپیتاله فرا رسید. دو تیم رم و لاتزیو باید برای 25 امین بار دربی پایتخت را برگزار می کردند. در 24 مصاف قبلی دو تیم در سری آ، رم 13 بار و لاتزیو تنها 4 بار موفق به پیروزی شده بودند و 7 بازی دو تیم هم با تقسیم امتیازات خاتمه یافته بود. با این حال دربی قبلی را بیانکوچلستی ها با نتیجۀ 2-0 پیروز شده بودند.
همه چیز برای رم به خوبی آغاز شد و آمادِیی در دقیقۀ 14 بازی دروازۀ حریف را گشود. با این حال چند دقیقه بعد سیلویو پیولای افسانه ای بازی را به تساوی کشاند. بازی تا آخرین دقایق بازی به همین شکل دنبال می شد که در دقیقۀ 91 فائوتو دروازۀ خودی را باز کرد تا گرگها به چهاردهمین پیروزی خود در دربی برسند. اما در سوی دیگر هم ونیز مثل سایه پا به پای رم می آید و آنها هم با برد 2-0 مقابل تریستینا هم امتیاز رم شدند تا برای 6 امین هفته ی پیاپی خود را در صدر جدول رقابت های سری آ ببینند. انقلابی که در ترکیب بولونیا به وجود آمد اثرات مثبتی از خود به جای گذاشت و میزبان با نتیجۀ 4-0 از سد مودنا گذشت. آمبروسیانا که نتایج خوبی را در چند هفتۀ اخیر کسب کرده بود در یک بازی پرگل و خارج از خانه متحمل شکست عجیبِ 6-1 برابر تیم جنوا شد. یوونتوس در ادامۀ ناکامی هایش در خانه با نتیجۀ 3-2 مغلوب لیورنو شد. گل سوم لیورنو در واپسین دقایق بازی به ثمر رسید. برای 5 امین بازی پیاپی تیم فیورنتینا نتوانست پیروز از زمین مسابقه خارج شود. آنها این بار در خانۀ ناپولی با 1 گل تن به شکست دادند. آتالانتا پس از 5 بازی بدون شکست، در خانه نتوانست حریف تورینو شود و با نتیجۀ 3-1 مغلوب شد. تورینو با این برد به ردۀ دوم جدول رسید.

جدول: رم، ونیز 17 امتیاز، تورینو 15 امتیاز، آمبروسیانا، تریستینا 14 امتیاز، جنوا 13 امتیاز، آتالانتا، لیگوریا 12 امتیاز، فیورنتینا، یوونتوس، لاتزیو، لیورنو 11 امتیاز، میلان، ناپولی 9 امتیاز …

Week 12 - Scudetto

/رم – لاتزیو: کاپیتان ماستی با یارانش وارد زمین می شوند\

Week 12.2 - Scudetto

/رم – لاتزیو: کاپیتان ماستی و کاپیتان ویولا پیش از شروع بازی\

Week 12.6 - Scudetto

/رم – لاتزیو: خروج ماستی از دروازه برای دفع توپ\

Week 12.7 - Scudetto

/رم – لاتزیو: پانتو\

Week 12.4 - Scudetto

/رم – لاتزیو: لحظۀ باز شدن دروازۀ لاتزیو به دست آمادِیی\

Week 12.3 - Scudetto

/رم – لاتزیو: ناراحتیِ ماستی\

Week 12.5 - Scudetto

/رم – لاتزیو: گل تساوی لاتزیو که در دقیقۀ 26 ام توسط پیولا به ثمر رسید و ماستی که نظاره گر باز شدن دروازه اش است.\

Week 12.1 - Scudetto

/رم – لاتزیو: لحظۀ گل به خودی که فائوتو در دقیقه 91 به ثمر رساند تا رم پیروز شود\


 هفته سیزدهم
:: آمبروسیانا-اینتر 0-2 رم ::
.: کریزیو 45’، کریزیو 86′ :.
(18/01/1942)

پس از پیروزی در دربی پایتخت حالا جالوروسی باید یک آزمون سخت دیگر را هم پشت سر می گذاشت. گرگها باید در میلان به مصاق آمبروسیانا یا همان اینتر می رفتند. در نهایت بازی با دو گلی که کریزیوی آلبانیایی به ثمر رساند به سود رم به پایان رسید.
علاوه بر این گالئاتی داور اهل بولونیا هم گل سوم رم را قبول نکرد. اما به هر حال این پیروزی حال و مزه ی دیگری برای گرگها داشت چرا که بالاخره پس از چندین هفته اشتراک گذاری ردۀ نخست با ونیز بالاخره با توقف ونیز، جالوروسی به تنهایی در صدر قرار گرفت. ونیز در تورین نتوانست حریف تورینو شود و با شکست 2-1 به خانه بازگشت. تورینو هم با این برد به همراه ونیز مشترکا در ردۀ دوم قرار گرفت اما با تفاضل گلی بهتر نسبت به ونیزی ها. فیورنتینا بالاخره از خواب بیدار شد و پس از چند هفته ناکامی سرانجام طعم برد را چشید. آنها در استادیوم خانگی شان یعنی کوموناله توانستند با نتیجۀ 2-1 از سد تریستینا بگذرند. برای اولین بار در این فصل بولونیا موفق شد دو پیروزی پیاپی کسب کند. پس از پیروزی پرگل شان در هفتۀ گذشته، تیم قعر جدولی بولونیا این هفته هم توانست با کسب نتیجۀ 2-1 در خانۀ ناپولی کمی شرایطش را بهبود ببخشد. اما در یکی دیگر از مهم ترین بازی های هفته لاتزیو پذیرای میلان بود که در نهایت دو تیم به تساوی 2-2 رضایت دادند. بوفی زنندۀ هر دو گل روسونری بود. لیگوریا با گل دقیقه 1 استلا توانست میهمان خود آتالانتا را شکست دهد و یوونتوس هم در خانۀ مودنا با 2 گل به پیروزی رسید.

جدول: رم 19 امتیاز، تورینو، ونیز 17 امتیاز، آمبروسیانا، جنوا، لیگوریا، تریستینا 14 امتیاز، فیورنتینا، یوونتوس 13 امتیاز، آتالانتا، لاتزیو، لیورنو 12 امتیاز، بولونیا، میلان 10 امتیاز …

Week 13.1 - Scudetto

Week 13 - Scudetto

/آمبروسیانا – رم: ماستی در حال دفع توپ\

Week 13.2 - Scudetto

/آمبروسیانا – رم: مصاف ماستی و بونومی در هوا بر سر توپ\


 هفته چهاردهم
:: رم 4-0 لیورنو ::
.: دل بیانکو (گل به خودی) 51’، پانتو 55′ آمادِیی 69’، آمادِیی 75′ :.
(25/01/1942)

هفته به هفته بر اعتماد به نفس گرگها افزوده می شد. حالا دیگر شاگردان شافر کوچک و بزرگ نمی شناختند و حریفان را یکی پس از دیگری از پیش رو بر می داشتند. این بار نوبت به لیورنو رسیده بود. بر خلاف آنچه که تصور می شد تیم میهمان به شکل غیر منتظره ای در نیمه اول از دروازه اش دفاع کرد و با کسب یک تساوی بدون گل به رختکن رفت اما 6 دقیقه پس از شروع نیمۀ دوم دل بیانکو دروازه ی خودی را باز کرد تا جالوروسی پیش بیفتد. این گل باعث شد تا راه برای گرگها هموار تر و راحت تر شود. 4 دقیقه بعد پانتو موفق شد برای رم گلزنی کند و بعد هم آمادِیی جوان در دقایق 69 و 77 موفق به گلزنی شد تا تعداد گل هایش در این فصل را به عدد 8 برساند. در دیگر دیدار ها هم تورینو و ونیز پیروز شدند تا همچنان در تعقیب رم باشند. تورینو 3-1 از سد تریستینای میزبان گذشت و ونیز هم لیگوریای میهمان را با نتیجۀ 2-1 شکست داد. والنتنیو ماتزولا زنندۀ هر دو گل ونیز بود. در سوی دیگر به نظر می رسید بولونیا در حال بازگشت به روز های خوبش است. آنها به سومین پیروزی متوالی شان رسیدند و این بار موفق شدند در یک بازی پرگل در فلورانس با نتیجۀ 5-2 از سد فیورنتینا بگذرند. این در حالیست که آنها ابتدا 2-1 عقب بودند. جنوا که دو هفته پیش اینتر را با 6 گل در هم کوبیده بود این هفته هم با نتیجۀ 6-0 از سد مودنا گذشت. در دربی میلان، میلانی ها توانستند با نتیجۀ 2-1 از سد آمبروسیانا بگذرند. بوفی با گلی که در این بازی به ثمر رساند با 13 گل همچنان در صدر جدول گلزنان قرار داشت. یووه و ناپولی به تساوی 1-1 رضایت دادند و آتالانتا در خانه با 3 گل از سد لاتزیو گذشت.

جدول: رم 21 امتیاز، تورینو، ونیز 19 امتیاز، جنوا 16 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، یوونتوس، لیگوریا، تریستینا 14 امتیاز، فیورنتینا 13 امتیاز، بولونیا، لاتزیو، لیورنو، میلان 12 امتیاز …

Week 14 - Scudetto

/رم – لیورنو: لحظۀ به ثمر رسیدن گل پانتو\

Week 14.1 Scudetto

/رم – لیورنو: ماستی در حال پرتاب توپ\

Week 14.2 - Scudetto

/رم – لیورنو: آمادیِی در حال شوت زنی\


 هفته پانزدهم
:: مودنا 0-0 رم ::
(01/02/1942)

قاعدتا بازی مقابل مودنا که ضعیف ترین تیم لیگ بود و هفتۀ پیش هم با 6 گل خورده از بندر جنوا بازگشته بود، می توانست بازی بسیار آسانی برای گرگهای صدرنشینی باشد که هر تیمی را از پیش رو بر می داشتند. این آخرین بازی ار دور رفت مسابقات بود. همگان در انتظار یک بازی کاملا یک طرفه و البته پرگل بودند اما همه چیز طبق انتظارات پیش نرفت. آمادِیی و یارانش نتوانستند نتیجه ای بهتر از یک تساوی بدون گل کسب کنند. این نتیجه باعث شد تا رمیها به این واقعیت پی ببرند که هرگز هیچ تیمی را نمی توان دست کم گرفت. تورینو در دیگر دیدار این هفته در خانه با نتیجۀ 3-1 فیورنتینا را شکست داد تا به 1 امتیازی جالوروسی برسد. ونیز که در ردۀ سوم قرار داشت در مقابل لاتزیوی میزبان تن به شکست 2-1 داد. ناپولی و جنوا نتیجه ای مشابه به نتیجۀ رم گرفتند. بولونیا در ادامۀ روند خوبش به چهارمین پیروزی پیاپی اش رسید و در خانه با 2 گل از سد یوونتوس گذشت. با پایان این هفته جالوروسی قهرمان نیم فصل شد. جدول به شدت فشرده بود و هر نتیجه می توانست تغییرات زیادی را در جدول مسابقات به وجود بیاورد. لیورنو در خانه حریف میلان نشد و بوفی با 2 گلی که به ثمر رساند تیمش را پیروز به خانه بازگرداند. در جدول گلزنان هم بوفی به تنهایی در صدر قرار داشت. او تقریبا در هر بازی 1 بار موفق به گلزنی شده بود و با 14 گل زده تک و تنها بهترین گلزن لیگ بود. آمبروسیانا و آتالانتا به تساوی بدون گل رسیدند و لیگوریا و تریستینا هم به تساوی 2-2 رضایت دادند.

جدول: رم 22 امتیاز، تورینو 21 امتیاز، ونیز 19 امتیاز، جنوا 17 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، لیگوریا، تریستینا 15 امتیاز، بولونیا، یوونتوس، لاتزیو، میلان 14 امتیاز، فیورنتینا 13 امتیاز …

Week 15 - Scudetto

/مودنا – رم: ماستی در حال توپ گیری\


 هفته شانزدهم
:: ناپولی 1-1 رم ::
.: آمادِیی 31’، ورینا 66′ (ن) :.
(15/02/1942)

در دور برگشت مسابقات گرگها باید به ناپل سفر می کردند تا دربی جنوب را برگزار کنند. بر خلاف رم که با وجود تساوی هفتۀ گذشته همچنان صدرنشین بود، ناپولی شرایط جالب توجهی نداشت. حملات همه جانبۀ رم در همان نیمه اول جواب داد و آمادِیی در دقیقۀ 31 ام بازی موفق به گلزنی شد. اما در نیمۀ دوم ناپولی موفق شد به بازی برگردد و در 66 امین دقیقۀ بازی ورینا دروازۀ رم را باز کرد. بازی رفت دو تیم با برد پرگل 5-1 رم همراه بود اما این بار رم نتوانست حتی به پیروزی برسد و برای دومین هفتۀ پیاپی به تقسیم امتیازات رضایت داد. با این حال با وجود دومین تساوی پیاپی باز هم گرگها خوشحال بودند چرا که تورینو در خانۀ لیگوریا با یک گل شکست خورده بود و این یعنی ادامۀ صدرنشینی جالوروسی. آمبروسیانا در خانه برابر ونیز با نتیجۀ 1-1 متوقف شد و این هم خبر خوبی برای گرگها بود تا فاضله حفظ شود و همه چیز به کام رم شود. یوونتوس که هفته های خوبی را سپری نمی کرد این بار در خانه توانست در یک بازی پرگل با نتیجۀ 4-2 فیورنتینا را از پیش رو بردارد. لاتزیو هم در خانه با 5 گل از سد تریستینا گذشت اما در عجیب ترین بازی هفته، مودنای ته جدولی در خانه با یک گل از سد میلان گذشت. به نظر می رسید مودنا از تساوی که هفته پیش در مقابل صدرنشین رقابت ها یعنی رم کسب کرده بود، روحیۀ زیادی گرفته بود. لیورنو با نتیجۀ 3-1 آتالانتا را شکست داد و بولونیا پس از 4 پیروزی پیاپی این بار در خانه و مقابل جنوا با نتیجۀ 1-1 متوقف شد.

جدول: رم 23 امتیاز، تورینو 21 امتیاز، ونیز 20 امتیاز، جنوا 18 امتیاز، لیگوریا 17 امتیاز، آمبروسیانا، یوونتوس، لاتزیو 16 امتیاز، آتالانتا، بولونیا، تریستینا 15 امتیاز، لیورنو، میلان 14 امتیاز، فیورنتینا 13 امتیاز …

Week 16 - Scudetto

Week 16.1 - Scudetto

/ناپولی – رم: پانتو بالاتر از مدافع حریف در نبرد هوایی با دروازه بان ناپولی\

Week 16.2 - Scudetto

/ناپولی – رم: کریزیو بالاتر از گرامایلا در حال سرزنی\


 هفته هفدهم
:: رم 1-0 بولونیا ::
.: کاپلینی 80′ :.
(22/02/1942)

رمیها با وجود 2 تساوی پی در پی اما به لطف عدم نتیجه گیری رقبا، همچنان صدرنشین بودند اما آنها حالا باید در خانۀ خود بازی نه چندان آسانی را  مقابل بولونیایی برگزار می کردند که 6 هفته بود شکست نخورده بود. علاوه بر این روسوبلوها به دنبال جبران بازی رفت بودند جایی که با نتیجۀ 2-1 شکست خورده بودند. با وجود همۀ این ها رم توانست بالاخره به مسیر پیروزی بازگردد و تک گل رناتو کاپلینی در دقیقۀ 80 کافی بود تا جالوروسی با 1 گل از سد حریف بگذرد. اما این همه چیز نبود. خبر تساوی 1-1 تورینو در مقابل لاتزیو بر شادی جالوروسی ها افزود. اگرچه در دیگر دیدار هفته ونیز در خانه با نتیجۀ 2-1 از سد لیورنو گذشت. فیورنتینا بیدار شد و پس از 3 شکست دردناک و پرگل، این بار در خانه با نتیجۀ 4-1 لیگوریا را شکست داد. بوفی بار دیگر برای میلان گلزنی کرد و روسونری در خانه با نتیجۀ 3-1 ناپولی را شکست داد. این هفتمین شکست ناپل ها بود. جنوا اولین شکست خانگی اش را متحمل شد و یووه موفق شد با نتیجۀ 4-1 به پیروزی برسد. تریستینا هم پس از شکست سنگین مقابل لاتزیو این بار در خانه مقابل آمبروسیانا به تساوی بدون گل رضایت داد.

جدول: رم 25 امتیاز، تورینو، ونیز 22 امتیاز، جنوا، یوونتوس 18 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، لاتزیو، لیگوریا 17 امتیاز، میلان، تریستینا 16 امتیاز، بولونیا، فیورنتینا 15 امتیاز …

Week 17 - Scudetto

/رم – بولونیا: آمادِیی در مصاف تک به تک با سنگربان بولونیا\

Week 17.1 Scudetto

/رم – بولونیا: لحظۀ به ثمر رسیدن گل کاپلینی\

Week 17.2 - Scudetto

/رم – بولونیا: بازیکن رم در حال سرزنی\

Week 17.3 - Scudetto

/رم – بولونیا: آمادِیی در مصاف هوایی با دروازه بان بولونیا. کاپلینی در سمت چپ تصویر\


 هفته هیجدهم
:: یوونتوس 2-0 رم ::
.: کولانری 24’، سنتیمنتی 77′ (پنالتی) :.
(01/03/1942)

سفر شاگردان شافر به تورین تنها یک سطل آب سرد را در بر داشت. گرگها با اعتماد به نفسی بالا به مصاف یوونتوس رفتند اما سرانجام این تیم تورینی بود که طلسم شکست ناپذیری رم را پس از 13 هفته شکاند. ابتدا کولانری برای میزبان گلزنی کرد و سپس سنتیمنتی از روی نقطۀ پنالتی گل دوم را به ثمر رساند تا صدرنشین طعم شکست را پس از 4 ماه بچشد. این دومین شکست فصلِ رم بود و البته یوونتوس جبران بازی رفت را که با پیروزی 2-0 رم همراه بود را کرد. اما در دیگر دیدارها این بار تورینو و ونیز از فرصت به دست آمده برای کاهش اختلاف امتیارات استفاده کردند. تورینو در خانۀ آمبروسیانا این تیم را با نتیجۀ نزدیک 3-2 شکست داد و ونیز هم در خانۀ مودنا با 1 گل به برتری رسید. فیورنتینا هم همانند بازی های گذشته بازی اش پرگل از آب در آمد. در حالی که به نظر می رسید بنفش ها پس از چندین هفته ناکامی با برتری مقابل لیگوریا به روند ناکامی های شان پایان می دهند اما این بار این جنوا بود که در خانه با 4 گل از خجالت فلورانسی ها در آمد. میلان در ادامۀ نتایج سینوسی اش این بار در خانۀ بولونیا تن به شکست 3-1 داد. بوفی باز هم گلزنی کرد. لاتزیو با 4 گل لیگوریا را در هم کوبید و تریستینا هم در ادامۀ شرایط بحرانی اش با یک گل از لیورنو شکست خورد. پیروزی آسان 3-0 ناپولی مقابل آتالانتا هم از نکات عجیب این هفته بود.

جدول: رم 25 امتیاز، تورینو، ونیز 24 امتیاز، جنوا، یوونتوس 20 امتیاز، لاتزیو 19 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، بولونیا، لیگوریا 17 امتیاز، لیورنو، میلان، تریستینا 16 امتیاز، فیورنتینا 15 امتیاز …

Week 18.1 - Scudetto

/یوونتوس – رم: ماستی بالاتر از مهاجم حریف توپ را می گیرد\

Week 18 - Scudetto

/یوونتوس – رم: ماستی دروازه اش را باز شده می بیند\


هفته نوزدهم
:: رم 1-2 جنوا ::
.: برتونی 46′ (ج)، ایسپیرو 57′ (ج)، کریزیو 78′ :.
(08/03/1942)

90 دقیقۀ دراماتیک در رم! چیزی که انتظار نمی رفت. دومین شکست پیاپی باعث شد تا رم پس از 9 هفته صدرنشینی سری آ را واگذار کند و جنوا تنها تیمی باشد که رم در این فصل در هر دو بازی از آن شکست خورده است. بازی رفت دو تیم در جنوا با برد 2-0 جنوا همراه بود و این بار تنها تفاوت، جبران یکی از گل ها از سوی جالوروسی بود. نیمه اول بدون گل به پایان رسید اما هنوز نیمه دوم شکل خودش را نگرفته بود که برتونی دروازۀ رم را در همان ابتدا باز کرد. 11 دقیقه بعد ایسپیرو دومین گل جنوا را هم به ثمر رساند. کریزیو تنها یکی از گل ها را در دقیقۀ 78 جبران کرد تا گرگها بازنده از زمین مسابقه خارج شوند. این اولین شکست خانگی رم در این فصل بود. تورینو و ونیز به ترتیب با نتایج 1-0 و 4-1 از سد لیورنو و ناپولی گذشتند تا به سلطنت رم در سری آ پایان دهند و مقام نخست را مشترکا در دست بگیرند. فیورنتینا هم در خانه با نتیجۀ 3-1 لاتزیو را از پیش رو برداشت. بولونیا که کم کم خودش را بالا کشیده بود در برگامو با 2 گل از سد آتالانتا گذشت. مودنا در خانۀ تریستینا به تساوی 1-1 رسید. میلان در سن سیرو در مقابل یوونتوس با نتیجۀ 1-1 متوقف شد و در نهایت آمبروسیانا در خانۀ لیگوریا با گل دقیقۀ 73 فروسی به سختی به 2 امتیاز بازی رسید.

جدول: تورینو، ونیز 26 امتیاز، رم 25 امتیاز، جنوا 22 امتیاز، یوونتوس 21 امتیاز، آمبروسیانا، بولونیا، لاتزیو 19 امتیاز، آتالانتا، فیورنتینا، لیگوریا، میلان، تریستینا 17 امتیاز …

Week 19 - Scudetto

/رم – جنوا: موقعیتِ از دست رفتۀ رم\

Week 19.1 - Scudetto

/ایل کالچو چاپ میلان: این جنوا!\


هفته بیستم
:: رم 1-0 فیورنتینا ::
.: پانتو 80′ :.
(15/03/1942)

پس از شکست خانگی مقابل جنوا، رمیها باید برای دومین هفتۀ پیاپی در خانه به میدان می رفتند. آنها این فرصت را داشتند تا با پیروزی مقابل بنفش های فلورانس بار دیگر لبخند را به لبان تیفوسی ها بازگردانند اما در پایان آنقدر ها هم بازی رمیها رضایت بخش نبود. طرفداران رم 80 دقیقه صبر کردند تا بالاخره میگول پانتو دروازۀ میهمان را باز کرد. این پیروزی باعث شد تا رم همچنان در 1 امتیازی تورینویی باشد که در دیگر دیدار هفته توانسته بود در خانۀ مودنای ته جدولی 3 گل به ثمر برساند. با این حال ونیز به خاطر شکست 2-0 برابر بولونیا ردۀ نخست را از دست داد و به ردۀ سوم سقوط کرد. حالا تورینو، رم و جنوا به ترتیب با 28، 27 و 26 امتیاز در جایگاه های اول تا سوم قرار گرفته بودند. اما در دیگر بازی هفته میلان نه چندان آماده در خانۀ جنوا به تساوی 1-1 رسید. یوونتوس هم در تورین و در حالی که در دقیقۀ 83 عقب افتاده بود موفق شد در دقیقۀ 87 بازی را به تساوی بکشد. تریستینا بالاخره از خواب بیدار شد و در ناپل با 1 گل از سد ناپولی گذشت. این برد پس از 12 هفته به دست آمد. پیش از این آنها در هفتۀ هفتم موفق شده بودند تا در خانۀ خود با 3 گل یوونتوس را شکست دهند. در نهایت آمبروسیانا هم در خانه با 1 گل از لاتزیو شکست خورد.

جدول: تورینو 28 امتیاز، رم 27 امتیاز، ونیز 26 امتیاز، جنوا 23 امتیاز، یوونتوس 22 امتیاز، بولونیا، لاتزیو 21 امتیاز، آمبروسیانا، تریستینا 19 امتیاز، آتالانتا، لیورنو، میلان 18 امتیاز، فیورنتینا، لیگوریا 17 امتیاز …

Week 20 - Scudetto

/رم – فیورنتینا: کریزیو رو به روی دروازه\

Week 20.1 - Scudetto

/رم – فیورنتینا: آمادِیی در حال شوت زنی\
.


هفته بیست و یکم
:: میلان 4-2 رم ::
.: مه آتزا 6′ (م)، آمادِیی 41’، بوفی 49′ (م)، بولانو 64′ (م)، کریزیو 82’، بولانو 86′ (م) :.
(22/03/1942)

با پایان این هفته، نگرانی های تیفوسی های رم افزایش پیدا کرد. حالا آنها نگران از دست دادن اسکودتویی بودند که پیش تر و در هفته های قبل آن را در دستان شان می دیدند. شکست سنگین و خارج از خانه مقابل تیم دوازدهمی میلان که چندان فصل خوبی را سپری نمی کرد. با باخت مقابل میلان، فاصلۀ رم با تورینوی صدرنشین به 3 امتیاز افزایش یافت. جوزپه مه آتزا خیلی زود میزبان را پیش انداخت اما مردان شافر توسط آمادیِی در اواخر نیمۀ اول بازی را به تساوی کشاندند تا بازنده به رختکن نروند. اما نیمۀ دوم پرگل از آب در آمد و 4 بار نتیجه تغییر پیدا کرد. در آغاز نیمه دوم باز هم یک گل زود هنگام از میزبان، رمیها را عقب انداخت. این بار بوفی، بهترین گلزن میلانی ها گلزنی کرد. در دقیقۀ 64 بولانو روسونری را به گل سوم رساند. 8 دقیقه پیش از پایان بازی کریزیو اختلاف را به 1 گل رساند تا امید ها را برای جبران نتیجه زنده کند اما 4 دقیقه پس از گل کریزیو، باز هم بولانو گلزنی کرد تا رم با قبول شکست 4-2 هفتۀ بیست و یکم را به پایان برساند. البته پرگل تر از این هم بازی هم در این هفته رقم خورد. تورینوی صدرنشین با پیروزی پرگل 5-3 در خانه از سد ناپولی گذشت تا صدرنشینی اش را تداوم ببخشد. این برد البته به شکل عجیبی رقم خورد. تورینی ها در حالی به این برد رسیدند که تا دقیقۀ 33 با 3 گل از میهمان عقب افتاده بودند اما با جبران دو گل در نیمۀ اول و به ثمر رساندن 3 گل دیگر در نیمۀ دوم یک پیروزی بسیار شیرین و به یاد ماندنی را کسب کردند. جنوا با وجود کسب نتیجۀ بدون گل در برگامو مقابل آتالانتا، در ردۀ چهارم باقی ماند. لاتزیو در دیداری آسان بردی بی دغدغه را کسب کرد و با 3 گل از سد لیورنو گذشت. پیولا دو گل از 3 گل بیانکوچلستی را به ثمر رساند تا آنها هم با 1 امتیاز کمتر از جنوا در تعقیب تیم های بالای جدول باشند. اما فیورنتینا که هفتۀ پیش با یک گل از رم شکست خورده بود این بار با حمایت طرفدارانش در فلورانس با نتیجۀ 4-1 آمبروسیانا را در هم کوبید. گِی برای بنفش ها هتریک کرد. تریستینا با برد خفیف 1-0 مقابل بولونیایی که 3 هفتۀ پیاپی به پیروزی رسیده بود، این هفته را به پایان رساند و در نهایت ونیز با کسب پیروزی 2-0 مقابل یوونتوس، با صعود به رتبۀ دوم بالاتر از جالوروسی ها قرار گرفت.

جدول: تورینو 30 امتیاز، ونیز 28 امتیاز، رم 27 امتیاز، جنوا 24 امتیاز، لاتزیو 23 امتیاز، یوونتوس 22 امتیاز، بولونیا، تریستینا 21 امتیاز، میلان 20 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، فیورنتینا، لیگوریا 19 امتیاز …

Week-21.1-Scudetto

/میلان – رم: ماستی در حال توپ گیری\

Week-21.2-Scudetto

/میلان – رم: مصاف بازیکنان بر سر توپ\

Week-21-Scudetto

/میلان – رم: ماستی در حال دفع توپ\


هفته بیست و دوم
:: رم 2-0 آتالانتا ::
.: پانتو 40′ و 56′ :.
(29/03/1942)

همه برای رم بازی کردند! بولونیایی که هفتۀ پیش با 1 گل از تریستینا شکست خورده بود با گل دقیقۀ 89 رگوتزونی از سد تورینو گذشت تا رمیها را خوشحال ترین تیم این هفته کند. اما این تنها نتیجۀ خوب این هفته به سود رمیها نبود. در دیگر بازی مهم هم جنوا با گل دقیقۀ 2 ایسپیرو از سد ونیزِ رده دومی گذشت. با کسب این نتایج، شافر تصمیم گرفت تا تیم ضعیف تری را روانۀ میدان کند و به بازیکنانی که کمتر در این فصل بازی کرده بودند بازی دهد تا بازیکنان مهمش کمی استراحت کنند. کاپیتان گیدو ماستی که سنگربان محبوب جالوروسی بود پس از 21 هفته جایش را به ریسورتی داد تا این سنگربان برای اولین بار در این فصل فرصت بازی کردن را پیدا کند. او موفق شد در اولین بازی اش دروازه اش را بسته نگه دارد. گل های پانتو در دقایق 40 و 56 رم را به یک پیروزی آسان و البته امیدوار کننده رساند تا رمیها به مسیر پیروزی بازگردند. رم از فرصتی که به دست آمده بود استفاده کرد. دو تیم بالای جدول هر کدام با یک گل شکست خوردند. اما در دیگر بازی ها میلان باز هم به پیروزی رسید و آنها این بار فیورنتینا را با نتیجۀ 2-1 از پیش رو برداشتند. یووه هم پس از باخت در هفتۀ قبل این بار در خانه و در دیداری نه چندان آسان به زحمت و با 1 گل از سد تریستینا گذشت. آمبروسیانا در ادامۀ ناکامی هایش در خانۀ لیورنو با 3 گل متحمل شکست سنگینی شد. ناپولی در خانه با نتیجۀ 1-1 برابر لیگوریا متوقف شد و در نهایت لاتزیو هم در خانۀ مودنا با 1 گل شکست خورد.

جدول: تورینو 30 امتیاز، رم 29 امتیاز، ونیز 28 امتیاز، جنوا 26 امتیاز، یوونتوس 24 امتیاز، بولونیا، لاتزیو 23 امتیاز، میلان 22 امتیاز، تریستینا 21 امتیاز، لیگوریا، لیورنو، 20 امتیاز، آمبروسیانا، آتالانتا، فیورنتینا 19 امتیاز …

Week-22.1-Scudetto

/رم – آتالانتا: دوناتی؛ کسی که به بازیکنی با قلبی بزرگ معروف بود. او یکی از بهترین های این فصل بود و بازی های خوبی را برای رم به نمایش گذاشت\

Week-22.2-Scudetto

/رم – آتالانتا: پانتو در مصاف تک به تک با سنگربان میلان. بدون شک او با 2 گلی که برای تیمش زد بهترین بازیکن میدان بود\

Week-22-Scudetto

/رم – آتالانتا: کاپلینی که برای گلزنی به محوطۀ میلان رفته بود اما در نهایت پروچی توپ را از منطقۀ خطر دور کرد\


هفته بیست و سوم
:: ونیز 0-1 رم ::
.: آمادِیی 63′ :.
(26/04/1942)

نتیجۀ بازی رفت دو تیم در رم در نیمۀ اول تکرار شد و گلی رد و بدل نشد. با این حال در دقیقۀ 63 ام رمیها به لطف مهاجم جوان و گلزن خود، آمادِیی توانستند به گل برسند تا فاصلۀ 1 امتیازی شان با تیم رده سومی ونیز را به عدد 3 برسانند. گفتنی است که در این دیدار و پس از گل گرگها، ونیزی ها یه یک پنالتی دست یافتند که با عکس العمل فوق العادۀ ماستی میهمان نتوانست به گل برسد. با این برد شیرین بار دیگر امید گرگها برای کسب اسکودتو زنده شد. در دیگر دیدار اما تورینو هم به پیروزی رسید تا فاصله اش با رم را حفظ کند. در دربی تورین، تورینوی صدرنشین موفق شد با نتیجۀ 2-1 از سد یوونتوس بگذرد. روسونری در برگامو با 2 گل از سد آتالانتا گذشت. آمبروسیانا بالاخره از خواب بیدار شد و پس از چند هفته ناکامی با گل دقیقۀ 82 ام کومینلی از سد مودنا گذشت. فیو در فلورانس با 2 گل لیورنو را شکست داد تا میزبان کمی با منطقه سقوط فاصله بگیرد. لاتزیو با گل پیسا از سد ناپولی گذشت. جنوای رده چهارمی هم در خانۀ تریستینا با نتیجۀ 2-1 شکست خورد.

جدول: تورینو 32 امتیاز، رم 31 امتیاز، ونیز 28 امتیاز، جنوا 26 امتیاز، لاتزیو 25 امتیاز، یوونتوس، میلان 24 امتیاز، بولونیا، تریستینا 23 امتیاز، لیگوریا 22 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا 21 امتیاز، لیورنو 20 امتیاز …

Week-23-Scudetto

/ونیز – رم: پنالتی برای ونیز و عکس العمل ماستی که مانع از گل تساوی حریف شد\


هفته بیست و چهارم
:: رم 0-0 تریستینا ::
(03/05/1942)

رم 1 امتیاز از دست داد اما تساوی شیرینی بود. رم در خانه نتوانست از سد تریستینا بگذرد. اگرچه رم موقعیت های فراوانی داشت اما از هیچ یک استفاده نکرد. میلان و ونیز به تساوی 1-1 رسیدند. ناپولی در ادامۀ وضعیت نابسامان و بحرانی اش در خانه با یک گل از آمبروسیانایی شکست خورد که پس از چند هفته ناکامی برای دومین هفتۀ پیاپی طعم پیروزی را چشید. البته گل میهمان در دقیقۀ 89 و از روی نقطۀ پنالتی به ثمر رسید. اما در دیگر دیدار مهم هفته تورینوی صدرنشین و جنوای رده چهارمی در بندر جنوا به مصاف هم رفتند. با این حال تورینو از فرصت به وجود آمده استفاده نکرد و با وجود آنکه 2-1 از میزبان پیش بود اما در ادامه 3 گل دریافت کرد و در نهایت در دقیقۀ 86 بازی را 4-3 کرد تا شکست پرگل و البته نزدیکی را متحمل شود و البته گرگها پس از 6 هفته بار دیگر به صدر جدول بازگردند. یوونتوس و مودنا با 3 گل از سد لیگوریا و لیورنو گذشتند. فیو در خانۀ آتالانتا با نتیجۀ 2-1 شکست خورد و لاتزیو هم در خانۀ بولونیا به تساوی 2-2 رسید.

جدول: رم، تورینو 32 امتیاز، ونیز 29 امتیاز، جنوا 28 امتیاز، یوونتوس، لاتزیو 26 امتیاز، میلان 25 امتیاز، بولونیا، تریستینا 24 امتیاز، آمبروسیانا 23 امتیاز، لیگوریا 22 امتیاز، آتالانتا، فیورنتینا 21 امتیاز …

Week-24-Scudetto


هفته بیست و پنجم
:: تورینو 2-2 رم ::
.: آمادِیی 6’، بالدی 9′ (ت)، آمادِیی 24’، پترون 76′ (ت) :.
(10/05/1942)

به گفتۀ کارشناسان پیش از شروع این بازی، این دیدار می توانست قهرمان اسکودتو را مشخص کند. تورینو و رم! فینال باشگاه های ایتالیا. با این حال برای این دیدار مهم و حساس رم در حالی به مصاف تورینو می رفت که نمی توانست از جوزپه بونومی (هافبک) و نعیم کریزیو (وینگر) استفاده کند. البته هر دو بازیکن تا پایان فصل دیگر نتوانستند حتی 1 دقیقه به میدان بروند. شافر برای این دیدار جاکوبینی و بورستی را جانشین دو بازیکن مصدومش کرد. البته آنها با انگیزۀ زیادی به میدان رفتند تا از فرصتی که برای شان به دست آمده نهایت استفاده را کنند. با این حال گرگها خیلی زود در خانۀ حریف به گل رسیدند و نوید یک بازی خوب به همراه 2 امتیاز شیرین را دادند. در دقیقۀ 6 ام بازی آمادِیی جوان 12 امین گل فصلش را به ثمر رساند. اما طولی نیجامید و 3 دقیقه بعد بالدی بازی را به تساوی کشاند. در دقیقۀ 24 ام باز هم گرگها پیش افتادند و باز هم آمادِیی گلزنی کرد. نیمۀ اول با برد گرگهای میهمان خاتمه یافت تا جالوروسی با روحیه ای فراوان به رختکن برود. در نیمۀ دوم تورینو طبق انتظاراتی که از بازی می شد با توجه به نتیجه ای در نیمۀ اول به دست آمده بود سوار بر بازی بود و آنها با تاکتیک رم هم آشنا شده بودند. دفاع و ضد حمله. در نهایت حملات تورینو جواب داد و پترون در دقیقۀ 76 بار دیگر تورینو را به گل تساوی رساند. بازی با همین نتیجه به پایان رسید و رقابت برای قهرمانی هم داغ باقی ماند. در حالی که تنها 5 هفته تا پایان رقابت ها باقی مانده بود، دو تیم تورینو و رم مشترکا در ردۀ اول بودند و ونیز و جنوا هم در تعقیب آنها. این تساوی بیش از هر تیم به سود ونیز و جنوایی شد که با برد مقابل حریفان فاصلۀ شان را 1 امتیاز کاهش دادند. ونیز با گل ماتزولا از سد آتالانتا گذشت و جنوا در دیداری پرگل و در حالی که 3-1 عقب بود در نهایت با نتیجۀ 4-3 از سد لیگوریای میزبان گذشت. البته این پرگل ترین بازی هفته نبود چون یک بازی دیگر 8 گل در بر داشت. فیورنتینا در خانه با 8 گل جشنوارۀ گل به پا کرد و مودنا را در هم کوباند. 4 گل در نیمۀ اول و 4 گل دیگر در نیمۀ دوم. گِی در این دیدار نیمی از گل ها را به ثمر رساند. با این 4 گل او 13 گله شد. پیش از این دیدار او یک بار هم مقابل آمبروسیانا 3 گل به ثمر رسانده بود. آمبروسیانا در خانه با 1 گل از بولونیا باخت. لاتزیو با گل دقیقۀ 89 ام رومانولی با نتیجۀ 2-1 یوونتوس را شکست داد. تریستینا و میلان به تساوی 2-2 رسیدند و ناپولی در ادامۀ ناکامی هایش با 2 گل از لیورنو شکست خورد.

جدول: رم، تورینو 33 امتیاز، ونیز 31 امتیاز، جنوا 30 امتیاز، لاتزیو 28 امتیاز، بولونیا، یوونتوس، میلان 26 امتیاز، تریستینا 25 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا 23 امتیاز، لیگوریا، لیورنو 22 امتیاز، آتالانتا 21 امتیاز …

Week-25-Scudetto

/تورینو – رم: ماستی دروازه اش را باز شده می بیند\

Week-25.1-Scudetto

/تورینو – رم: عکسهایی از بازی\


هفته بیست و ششم
:: رم 7-0 لیگوریا ::
.: بورستی 2’، کاپلینی 52’، آمادِیی 57’، کوسچیا 63’، آمادِیی 70’، آمادِیی 73’، پانتو 83′ :.
(17/05/1942)

37 گل در 8 بازی! پرگل ترین هفتۀ این فصل بود. ناپولی پس از هفته های ناکامی بالاخره برد. 2-1 و مقابل مودنایی که خودش هم حال و روز خوشی ندارد. ونیز که همچنان در تعقیب دو تیم صدرنشین لیگ هست 2-1 فیورنتینا را از پیش رو برداشت. یوونتوس در تورین با 4 گل از آمبروسیانا پذیرایی کرد. جنوا در خانه 2-1 از لاتزیو باخت تا لاتزیو به هم امتیازی جنوا برسد. اما در 3 دیدار دیگر در مجموع 22 گل به ثمر رسید. بولونیا با نتیجۀ 7-1 لیورنو را در هم کوبید. پوریچلی 4 گل برای میزبان به ثمر رساند تا تعداد گلهایش در این فصل را به عدد 12 برساند. پوریچلی در فصل 1940/41 به مقام آقای گلی رقابت های لیگ ایتالیا رسیده بود. میلان در خانه با نتیجۀ 5-2 از تورینوی صدرنشین شکست خورد. منتی برای میهمان هتریک کرد. البته همین تعداد گل در این بازی هم در بازی رم رقم خورد و گرگها هم با پیروزی 7-0 در خانه مقابل لیگوریا همانند تورینو در صدر باقی ماندند تا رقابت بر سر قهرمانی همچنان داغ باقی بماند. رم در بازی رفت هم در خانۀ لیگوریا با 3 گل به پیروزی رسیده بود. در این بازی هم کاپلینی و کوسچیا همانند بازی رفت گلزنی کردند و البته آمادِیی هم علاوه بر گلزنی همچون بازی رفت، این بار هتریک کرد تا برای کسب آقای گلی همچنان از شانس بالایی برخوردار باشد.

جدول: رم، تورینو 35 امتیاز، ونیز 33 امتیاز، جنوا، لاتزیو 30 امتیاز، بولونیا، یوونتوس 28 امتیاز، میلان، تریستینا 26 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا 23 امتیاز، آتالانتا، لیگوریا، لیورنو 22 امتیاز …

Week-26-Scudetto

/رم – لیگوریا: مصاف بازیکنان بر سر توپ\


هفته بیست و هفتم
:: لاتزیو 1-1 رم ::
.: پانتو 5’، پوچینلی 68′ :.
(24/05/1942)

4 هفته بیشتر تا پایان لیگ باقی نمانده بود. قهرمان بالاخره باید در 2 3 هفتۀ آینده مشخص می شد. در هفته ای که دربی رم برگزار می شد و علاوه بر تمامی حساسیت های این بازی، رم باید برای رسیدن به اسکودتو با برد از زمین خارج می شد، تورینو هم باید در خانه پذیرای آتالانتا می بود. اما همه چیز به سود رم پیش نرفت. تورینو با نتیجه ای پرگل و کوبنده، 9-1 به برتری رسید. گابتو و بورل هر دو هتریک کردند و اوسولا هم 2 گل زد. منتی هم یک گل از روی نقطۀ پنالتی به ثمر رساند. اما برای دربی پایتخت شافر نمی توانست به کاپلینی بازی دهد. گرگها خسته بودند و کاپلینی هم به جمع مصدومان رم اضافه شد چرا که بدن او توانایی بازی 90 دقیقه ای را نداشت و شافر مجبور به استفاده از ده گراسی شد. بازی خوب آغاز شد. گرگها زود به گل رسیدند و در حالی که تنها 5 دقیقه از بازی گذشته بود پانتو 9 امین گل فصلش را به ثمر رساند. اما در نیمۀ دوم هواداران لاتزیو خوشحال بودند. آنها به تساوی رسیدند. هم نباختن در دربی برای آنها خوشحال کننده و بود و هم متوقف کردن رم در راه قهرمانی در حالی که دیگر مدعی قهرمانی در سویی دیگر به پیروزی رسیده بود. حالا تورینو با 1 امتیاز بیشتر به تنهایی در صدر قرار گرفته بود و امید هایش برای رسیدن به قهرمانی دو چندان شده بود. ونیز در خانۀ تریستینا به تساوی 2-2 رسید. ناپولی که پس از شکست مودنا گویی روحیه گرفته بود این بار در فلورانس و با 1 گل از سد فیورنتینا گذشت. لیورنو در خانه و به لطف دو گل پارولا بازی باخته را با نتیجۀ 2-1 برابر یوونتوس عوض کرد. میلان دومین شکست متوالی اش را این بار با یک گل از لیگوریا متحمل شد و آمبروسیانا در خانه با تساوی 1-1 برابر جنوا متوقف شد.

جدول: تورینو 37 امتیاز، رم 36 امتیاز، ونیز 34 امتیاز، جنوا، لاتزیو 31 امتیاز، یوونتوس 30 امتیاز، بولونیا 28 امتیاز، تریستینا 27 امتیاز، میلان 26 امتیاز، آمبروسیانا، لیگوریا 24 امتیاز، فیورنتینا 23 امتیاز، آتالانتا، لیورنو 22 امتیاز …

Week-27-Scudetto

/لاتزیو – رم: پیولا و تلاش برای بازی کردن دروازۀ رم\

Week-27.1-Scudetto

/لاتزیو – رم: بورستی در مصاف با سنگربان لاتزیو\


هفته بیست و هشتم
:: رم 6-0 آمبروسیانا-اینتر ::
.: پانتو 5’، آمادِیی 8’، بورستی 38’، بورستی 59’، پانتو 82’، کوسچیا 84′ :.
(31/05/1942)

در حالی که با پایان هفتۀ بیست و هفتم رمیها سر خورده بودند و احتمالا امید های شان برای رسیدن به اولین اسکودتوی شان کمرنگ شده بود، اما به یکباره ورق برگشت و هفتۀ بیست و هشتم هفتۀ خوشایندی بود. رم و تورینو هر دو به دنبال پیروزی در این هفته بودند. به خصوص رمی که با وجود تساوی در هفتۀ قبل باید به پیروزی می رسید تا همچنان شانسش را برای رسیدن به قهرمان حفظ کند. اما در سوی دیگر تورینو بازی چندان آسانی را مقابل ونیز پیش بینی نمی کرد. ونیز چندین هفته بود که در تعقیب صدرنشینان لیگ بود و حالا آنها باید در خانه پذیرای تورینو می بودند. تورینو در دقیقۀ 5 توسط پترون به گل رسید تا احتمالا در انتظار یک برد آسان باشد اما در ادامه ونیز 3 بار دروازۀ میهمان را باز کرد که پرنیگو دو گل برای ونیزی ها به ثمر رساند. نگاه تورینو به دیگر بازی این هفته بود. آنها می دانستند که رم در صورت پیروزی مقابل اینترِ نا آماده کار را برای گراناتا در 2 هفتۀ باقی مانده از لیگ سخت می کند. با این حال رم باید پذیرای آمبروسیانایی می بود که فصل خوبی را سپری نمی کرد. در نیمۀ اول گرگها 3 بار به گل رسیدند. همانند بازی قبل باز هم در دقیقۀ 5 بود که پانتو گلزنی کرد. آمادِیی و بورستی دو گل دیگر را در نیمۀ نخست به ثمر رساندند. در ادامه و با آغاز نیمۀ دوم، گرگها 3 بار دیگر دروازۀ میهمان شان را گشودند. بورستی و پانتو یک بار دیگر و در کنار کوسچیا دیگر گل های جالوروسی را به ثمر رساندند تا در نهایت تیم اول شهر رم با یک پیروزی قاطع هفتۀ 28 ام اش را خاتمه دهد. با این برد گرگها به تنهایی در صدر جدول لیگ و 1 امتیاز بالاتر از تورینو قرار گرفتند. حالا دیگر سرنوشت قهرمانی در دستان رم بود. آنها می توانستند قهرمان این فصل از رقابت های ایتالیا را تعیین کنند. در دیگر دیدار این هفته میلان برای 5 امین هفتۀ پیاپی پیروز نشد و البته برای سومین هفتۀ پیاپی شکست خورد. همانند 2 هفتۀ پیش، این هفته هم آنها با نتیجۀ 5-2 شکست خوردند. باز هم در خانه و این بار برابر لاتزیو. پوچینلی هتریک کرد. پیولا دو گل زد و هر 2 گل میلان را هم کاپلو به ثمر رساند. جنوا پس از 2 هفته بار دیگر به مسیر پیروزی بازگشت و با نتیجۀ 3-1 از سد لیورنو گذشت. ناپولی که حالا در اواخر فصل به خودش آمده بود به سومین پیروزی متوالی اش دست یافت و این بار در خانۀ بولونیا این تیم را با نتیجۀ 2-1 شکست داد. یوونتوس در خانه مقابل مودنا با نتیجۀ 1-1 متوقف شد و فیورنتینا در خانۀ تریستینا با 2 گل شکست را پذیرفت.

جدول: رم 38 امتیاز، تورینو 37 امتیاز، ونیز 36 امتیاز، جنوا، لاتزیو 33 امتیاز، یوونتوس 31 امتیاز، تریستینا 29 امتیاز، بولونیا 28 امتیاز، میلان 26 امتیاز، لیگوریا 25 امتیاز، آمبروسیانا 24 امتیاز، آتالانتا، فیورنتینا 23 امتیاز، لیورنو 22 امتیاز …

Week-28-Scudetto

/رم – آمبروسیانا: دفع شوت بازیکن آمبروسیانا توسط کاپیتان ماستی\


هفته بیست و نهم
:: لیورنو 0-2 رم ::
.: پانتو 24’، آمادِیی 81′ :.
(07/06/1942)

یک هفته مانده به پایان رقابت های لیگ ایتالیا. هر چه به هفتۀ پایانی نزدیک تر می شدیم بازی ها هیجان انگیز تر و حساس تر می شد. با این حال بر عکس هفت های قبل، در این هفته جدول دست خوش تغییرات چندانی نشد و 9 تیم اول در رتبۀ هفتۀ پیش شان باقی ماندند.
رم حالا خودش را به اسکودتو نزدیک تر و نزدیک تر می دید. در این میان هم همانطور که در قسمت اول اساطیر عنوان کردیم، مردی جوان که بعد ها و در آینده ای نسبتا دور نقش بسیار مهمی را در تاریخ جالاروسی ایفا کرد با دوچرخه اش کیلومتر ها راه را از رم تا لیورنو پیمود تا جالوروسی را در یک هفته مانده به جشن قهرمانی حمایت کند. او دینو ویولا نام داشت. رم این بازی را هم برد. باز هم پانتو که موتور گلزنی اش این هفته ها روشن شده بود گلزنی کرد. آمادِیی هم طبق انتظارات دیگر گلزن رم بود. رم دست پر به پایتخت بازگشت و حالا در یک قدمی کسب اولین اسکودتوی تاریخش قرار داشت. با این حال گرگها نیم نگاهی هم به دیگر تعقیب کننده شان داشتند. تورینویی که تنها 1 امتیاز کمتر از رم داشت و البته در انتظار یک لغزش از سوی رم بود در خانه با 2 گل از سد تریستینا گذشت. گابتو زنندۀ هر دو گل آنها بود. ونیزِ میهمان با 2 گل لیگوریا را شکست داد تا همچنان همانند 7 هفتۀ قبل جایگاه سومی را در اختیار داشته باشد. جنوا در خانۀ مودنا و در حالی که 2-1 عقب افتاده بود در نهایت به پیروزی 3-2 رسید تا سقوط مودنا به سری B قطعی شود و در هفتۀ پایانی دیگر تیم سقوط کننده به یک دسته پایین تر مشخص شود. دربی میلان برنده ای نداشت. البته اینتر که ابتدا 1-0 عقب بود تا دقیقۀ 90 2-1 پیش افتاد اما گل دقیقۀ پایانی تراپانلی، میلان را از شکست فراری داد. در دیگر بازی، بولونیا در حالی که 2 بار بازی باخته را به تساوی تبدیل کرده بود در نهایت شکست 3-2 را پذیرفت. لاتزیو با 2 گل پیولا 2-1 از سد آتالانتا گذشت و ناپولی در دیداری پرگل با نتیجۀ 4-1 یوونتوس را در هم شکست. تک گل یووه هم در دقیقۀ 88 و از روی نقطۀ پنالتی به ثمر رسید.

جدول: رم 40 امتیاز، تورینو 39 امتیاز، ونیز 38 امتیاز، جنوا، لاتزیو 35 امتیاز، یوونتوس 31 امتیاز، تریستینا 29 امتیاز، بولونیا 28 امتیاز، میلان 27 امتیاز، آمبروسیانا، فیورنتینا، لیگوریا 25 امتیاز، آتالانتا، ناپولی 23 امتیاز، لیورنو 22 امتیاز، مودنا 19 امتیاز …

Week-29-Scudetto

/لیورنو – رم: برونلا در حال سرزنی\

Week-29.1-Scudetto

/لیورنو – رم: ماستی\

Week-29.2-Scudetto

/لیورنو – رم: شوت بازیکن رم به سمت دروازۀ حریف\


هفته سی ام
:: رم 2-0 مودنا ::
.: کاپلینی 21’، بورستی 35′ :.
(14/06/1942)

روز موعود فرا رسید. اکثر نگاه ها به دو ورزشگاه بود و البته عده ای هم در انتظار مشخص شدن دومین تیمی بودند که قرار بود به سری B سقوط کند. رمِ صدرنشین باید پذیرای مودنای قعر جدولی می بود که هفتۀ گذشته سقوطش به سری B حتمی شده بود و حالا دیگر انگیزه ای برای مقاومت در برابر مدعی کسب قهرمانی نداشت …
و رم موفق شد. رمی ها در همان نیمۀ اول همه چیز را حل و فصل کردند و پرونده را خیلی زودتر از کشیدن به نیمۀ دوم بستند. کاپلینی و بورستی 4 امین گل فصل شان را برای جالوروسی به ثمر رساندند. نکتۀ جالب این است که هر 4 گل این 2 بازیکن در بازی هایی به ثمر رسید که رم گلی دریافت نکرد و با برد از زمین مسابقه خارج شد. تورینو که البته دیگر برنده شدن هم برایش فرقی نمی کرد در خانۀ فیورنتینا تن به شکست 2-1 داد تا همان فاصلۀ 1 امتیازی را هم از دست بدهد و … رم قهرمان این فصل سری A شد. این اولین قهرمانی رم در تاریخ 15 ساله اش بود. طرفداران شاد بودند. بازیکنان هم از عملکردشان در این فصل راضی بودند. آنها هم طعم قهرمانی را چشیدند. یک جنوبی قهرمان شده بود و شمالی ها حداقل برای یک فصل نمی توانستند قدرت و ثروت شان را به رخ بکشند. تیمی از جنس مردم قهرمان شده بود. از جنوب کشور ایتالیا. جایی که فرق زیادی میان دو قسمت شمالی و جنوبی اش بود …
آلفرد شافرِ مجار هم پس از کسب قهرمانی از رم رفت. پس از 3 فصل حضور روی نیمکت جالوروسی، جایش را به همطونش گِزا کرتسز داد. کسی که یک فصل بیشتر میهمان رم نبود و البته به جایگاهی بهتر از نهمی هم دست پیدا نکرد …

Week-30.2-Scudetto

/رم – مودنا: ادای احترام آمادِیی\

Week-30.1-Scudetto

/رم – مودنا: لحظۀ به ثمر رسیدن گل کاپلینی\

Week-30-Scudetto

/رم – مودنا: لحظۀ به ثمر رسیدن گل بورستی\

Week-30.3-Scudetto

/رم – مودنا: دروازه بان مودنا در حال دفع توپ\

Week-30.4-Scudetto

/رم – مودنا: مورنسه و برونلا در حال سرزنی\


و حالا نگاهی می اندازیم به عکس هایی تاریخی از رمِ آن فصل و همچنین خوشحالی و جشن رمیها پس از کسب اولین قهرمانی تاریخ رم …

3Scudetto 41-42

9Scudetto 41-42

5Scudetto 41-42

13Scudetto 41-42

11Scudetto 41-42

20Scudetto 41-42

1Scudetto 41-42

/و این تیم قهرمان ایتالیا شد …\

2Scudetto 41-42

/سوت پایان آخرین بازی و قهرمانی رم … آمدئو آمادِیی و ورود تماشاگران به زمین و جشن و پایکوبی رمیها ….\

14Scudetto 41-42

/کاپیتان ماستی پس از قهرمانی رم\

4Scudetto 41-42

/کاپیتان ماستی با هم تیمی هایش و رئیس باتزینی نوشیدنی می خورند و قهرمانی رم را جشن می گیرند\

12Scudetto 41-42

/آلفرد شافر بر روی دوش تیفوسی ها … او حالا قهرمان شهر رم است\

6Scudetto 41-42

/هواداران در کوچه و خیابان ها جشن می گیرند\

8Scudetto 41-42

10Scudetto 41-42

/جشن و پایکوبی تیفوسی های داخل ورزشگاه\

17Scudetto 41-42

/ازدحام هواداران رم در داخل ورزشگاه پس از کسب اولین قهرمانی تاریخ باشگاه رم\

15Scudetto 41-42

16Scudetto 41-42

/پاداش و لوح تقدیر به مناسبت کسب قهرمانی رم در فصل 1941/42\

19Scudetto 41-42

/گاتزتا دلو اسپرت یک روز پس از قهرمانی رم … \


جدول لیگ ایتالیا (1941/42):

ردیف تیم بازی برد مساوی باخت گل زده گل خورده امتياز
1 آ اس رم 30 16 10 4 55 21 42
2 تورینو 30 13 7 7 60 39 39
3 ونیز 30 12 8 7 40 25 38
4 جنوا 30 10 11 6 53 35 37
5 لاتزيو 30 11 9 7 55 37 37
6 یوونتوس 30 9 8 10 47 41 32
7 بولونیا 30 8 5 13 50 37 29
8 تریستینا 30 8 13 9 29 32 29
9 فیورنتینا 30 8 5 14 51 50 27
10 میلان 30 8 7 13 53 53 27
11 لیگوریا 30 7 7 13 39 56 27
12 آمبروسیانا-اینتر 30 6 12 11 31 47 26
13 آتالانتا 30 7 8 14 34 47 24
14 لیورنو 30 4 6 15 35 57 24
15 ناپولی 30 6 7 15 35 57 23
16 مودنا 30 7 17 23 59 19

Roma-1941-42 team

اعضای تیم رم در فصل 1941-1942:

دروازه بانان:
گیدو ماستی (متولد 22 نوامبر 1907 در ورونا)، 29 بازی
فوسکو ریسورتی (متولد 19 سپتامبر 1921 در کاپیانو)، 1 بازی

مدافعان:
لوییجی برونلا (متولد 14 آپریل 1914 در گارلاسکو)، 30 بازی
ادموندو مورنسه (متولد 14 نوامبر 1910 در الساندریا)، 29 بازی / 1 گل
ماریو آچربی (متولد 1 جولای 1913 در لودی)، 9 بازی
سرجیو آندرولی (متولد 3 می 1922 در کاپرانیکا)، 20 بازی
لوییجی نوبیله (متولد 24 فوریه 1921 در تورسی)، 1 بازی

هافبک ها:
آریستیده کوسچیا (متولد 15 مارچ 1918 در الساندریا)، 30 بازی / 4 گل
آلدو دوناتی (متولد 29 سپتامبر 1910 در بودریو)، 29 بازی / 2 گل
جوزپه بونومی (متولد 3 ژانوبه 1913 در لومباردو)، 24 بازی
رناتو کاپلینی (متولد 2 آگوست 1914 در پیستویا)، 18 بازی / 4 گل
ماریو ده گراسی (متولد 22 ژانویه 1919 در لیورنو)، 1 بازی
پائولو جاکوبینی (متولد 26 سپتامبر 1919 در رم)، 7 بازی
لوییجی دی پاسکواله (متولد 12 ژوئن 1919 در اودینه)، 8 بازی / 2 گل

مهاجمان:
آمدئو آمادِیی (متولد 26 جولای 1921 در فراسکاتی)، 30 بازی / 18 گل
چزاره بندتی (متولد 28 نوامبر 1920 در الساندریا)، 3 بازی
نعیم کریزیو (متولد 1 ژانویه 1918 در جیاکووه – آلبانی)، 23 بازی / 6 گل
ارمس بورستی (متولد 25 آگوست 1913 در ورچلی)، 8 بازی / 4 گل
میگل آنجلو پانتو (متولد 26 نوامبر 1912 در بوینس آیرس – آرژانتین)، 30 بازی / 12 گل

کادر فنی:
سرمربی: آلفرد شافر
مشاور فنی: ارالدو مونزلیو (او پس از چند هفته به جبهۀ روسیه رفت)
مدیر ورزشی: وینچنزو بیانکونه
دکتر: گائتانو زاپالا
ماساژور: آنجلو چرتی (او پس از چند هفته به جبهۀ روسیه رفت)
رئیس باشگاه: ادگاردو باتزینی


Amedeo Amadei

Amedeo Amadei 1

جدول گلزنان:

22 – بوفی (میلان)
18- آمادِیی (رم)، گِی (فیورنتینا)، پیولا (لاتزیو)
17- ایسپیرو (جنوا)
16- گابتو (تورینو)
15- لوشتا (یوونتوس)
14- منتی (تورینو)، پیسا (لاتزیو)، پوریچلی (بولونیا)
12- پانتو (رم)، پرینگو (ونیز)
.
.
.
6- کریزیو
4- بورستی، کاپلینی، کوسچیا
2- دی پاسکواله، دوناتی
1- مورنسه

0 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.