web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » تاریخچه باشگاه آ اس رم

تاریخچه باشگاه آ اس رم

ژوئن 5, 2011 - 5:26 ب.ظ
الیاس شایان فر
11,459 بازدید


http://s3.picofile.com/file/7911289886/As_Roma_icon.png

+ As Roma »

نام باشگاه: آسوسیاتزونی اسپورتیوو رما (آ اس رم)
القاب: جالوروسی ( قرمز و زردها) – گرگها – جادویی ها
سال تاسیس: 22 جولای 1927 توسط ایتالو فوسکی
استادیوم: المپیکو (رم، ایتالیا) – ظرفیت: 70.634
وبسایت رسمی باشگاه: www.AsRoma.it
FaceBook رسمی باشگاه: www.Facebook.com/officialasroma
Twitter رسمی باشگاه: www.Twitter.com/OfficialASRoma
Tumblr رسمی باشگاه: www.Officialasroma.tumblr.com
RomaGram رسمی باشگاه: www.RomaGram.me
YouTube رسمی باشگاه: www.YouTube.com/asroma
Google+ رسمی باشگاه: www.Plus.google.com/+asroma/posts

.

 

در سال ۱۹۲۷ از شهر رم تیم هاى متعددى در لیگ فوتبال ایتالیا بازى می كردند. از جمله‌ى این باشگاه ها مى توان به نام هاى ذیل اشاره نمود:

“لاتزیو (۱۹۰۰)، رومن اف سى (۱۹۰۱)، اس اس آلبا-آودیك رم (تاسیس در ۱۹۲۶ از اتحاد تیم هاى آلبا (۱۹۱۱) و آئودیك)، فورتیتودو- پرو رم (تاسیس در ۱۹۲۶ از تركیب تیم هاى فورتیتودو (۱۹۰۸) و پرو رم (۱۹۱۲)”.

با همه این احوال بیشتر این باشگاه پایدار نبودند و خیلى زود از هم پاشیده شدند. بعد از این، طی سیاست هاى جدید دولت، قانونی نو در مورد باشگاه هاى هر شهر تصویب شد. طبق این قانون هر شهرى فقط باید یك باشگاه فوتبال بزرگ و رسمی داشته باشد كه این تیم نمادى از شهر خود به حساب آید. (كاری كه قبل از این فلورانس، ناپولی و بارى انجام دادند بودند.) همین موضوع سبب شد كه از اتحاد تیم هاى آلبا-آئودیك، فورتیتودو- پرو رما و رومن اف سی، باشگاه جدیدى به نام آ.اس.رم تاسیس گردد.

پس از دوران كوتاهى استفاده از استادیوم موتو ولودرومو آپیو، جیالوروسى ها ساكن محله‌ى قدیمى تستاسیو و استادیوم كمپو در همین منطقه(كه به طور عجیبى كاملا از چوب ساخته شده است) شدند. مى توان گفت كه هنوز كه هنوزه این منطقه یادآور دوران اولیه باشگاه است. از این ها كه بگذریم باز هم مكان بازى گرگ ها تغییر پیدا كرد و آنها در استادیوم فلامینیو و بعد از آن در استادیوم المپیكو(تأسیس در ۱۹۵۲) مستقر گشتند. كه تا به امروز هم جاى اصلى بازى جیالوروسى، المپیكو مى باشد.

آ.اس.رم اولین حضورش در لیگ ملى ایتالیا را در دوره‌ى ۲۰-۱۹۲۹ تجربه كرد. و پس از ۱۲ سال، آنها نخستین اسكودتوى خود را در سال ۴۲-۱۹۴۱ به دست آوردند.

سالهای سخت پس از اولین قهرمانی تا جایی ادامه پیدا کرد که در سال ۱۹۵۱ تیم از سری A سقوط کرد . اما با یک بازگشت سریع به سطح اول فوتبال ایتالیا، رم در سال ۱۹۶۱ به سرعت به مقام سوم و سهمیه جام یوفا دست یافت و در سال ۱۹۶۴ اولین جام حذفی ایتالیا را کسب کرد.حال نیز با ۹ قهرمانی و ۷ نایب قهرمانی پر افتخار ترین تیم کوپا ایتالیا محسوب می شود.

پرشکوه ترین سالهای باشگاه رم در دهه ۱۹۸۰ طی شد که دو جام حذفی دیگر و دومین اسکودتو در سال ۱۹۸۳ توسط مربی آن زمان رم نیلز لیدهلم به دست آمد . در سال بعد تنها یک ضربه پنالتی در مقابل لیورپول مانع از دست یابی آنها به جام قهرمانی باشگاههای اروپا در استادیوم المپیک رم شد . فابیو کاپلو هم در سال ۰۱-۲۰۰۰ سومین و آخرین اسکودتوی تاریخ رم را بدست آورد .

با این حال باشگاه رم نه تنها در فوتبال بلکه در رشته های بسکتبال، هاکی و همچنین رالی نیز از اعتبار زیادی برخوردار است.
.

+ مسولان باشگاه »

رئیس باشگاه: جیمز جوزف پالوتا
کمیته اجرایی: پائولو فیورنتینو، جیمز جوزف پالوتا، مارک پانس
مدیر اجرایی: ایتالو زانزی
کمیته مدیریت: کاتیا آئوگلی، کلودیو فنوچی، گویدور گومبار و کریستوف وینترلینگ
مدیر کل: مائورو بالدیسونی
مدیر ورزشی:
والتر ساباتینی
هئیت مدیره: مائورو بالدیسونی، روبرتو کاپلی (معاون رئیس باشگاه)، توماس دی بندتو، کلودیو فنوچی، پائولو فیورنتینو، بریان کلین، جوزپه مارا، بندتا ناوارا، مارک پانس، جیورجیو پیکارتا، جوزف تاکوپینا (معاون رئیس باشگاه)، ایتالو زانزی
کمیته کنترل داخلی: بریان کلین، روبرتو کاپلی، جوزف تاکوپینا
کمیته دریافت خسارت: پائولو فیورنتینو، کلودیو فنوچی، مارک پانس
سندیکای دانشگاهی: کلادیا کاتانی (رئیس)، ماسیمو گامبینی، پیترو ماستراپاسکوئا، آلبرتو گامبینو، سرجیو لامونیکا
مدیر گزارشگر مالی: فرانچسکو مالکنچت
رابط سرمایه گذارها: روبرتو فونزو
هیئت نظارت: فلاویو مکناته
سرمربی: رودی گارسیا
دستیار مربی: فردریک بومبارد، کلود فیچکس
مربی ورزشی: روبرتو فرولا، ویتو اسکالا
مربی دروازه بانان: گویدو نانی
ریکاوری بازیکنان مصدوم: لوکا فرانچسکی، مانریکو فراری
تحلیلگر ویدئویی: سیمونه بکاچیولی
منیجر تیم: سالواتوره اسکالیا
هماهنگ کننده کارمندان بخش پزشکی: میشله جمینانی
رئیس بخش پزشکی: فرانچسکو کولائوتی
دکتر اول تیم: الساندرو فیورتی
فیزیوتراپیست ها: الساندرو کاردینی، مارکو فرلی، والریو فلامینی، اومبرتو می، دامیانو استفانینی
روانشناس: آنتونیو لیورنته
ماساژ دهنده: جورجیو روسی
سرمربی جوانان: آلبرتو دروسی
مربی جوانان: برونو کونتی


+
ورزشگاه
»

می توان ورزشگاه المپیکو شهر رم را یکی از ماندگار ترین و با شکوه ترین ورزشگاه های جهان عنوان کرد. این ورزشگاه که در شمال شهر رم است و به طور مشترک در اختیار دو باشگاه پایتخت، یعنی رم و لاتزیو قرار دارد. این استادیوم بزرگ در سال های اخیر مورد استفاده تیم ملی ایتالیا هم قرار می گرفت اما حال به ندرت و خیلی کم در بازی های دوستانه مورد استفاده لاجوردی پوشان قرار می گیرد. همچنین تیم ملی راگبی ایتالیا و همچنین تیم دو و میدانی ایتالیا نیز گاها از این استادیوم استفاده می کنند. در زیر نگاهی به دیدار های معروفی که در این ورزشگاه انجام شده است می اندازیم:

 • فینال جام ملت های اروپا سال 1968، ایتالیا 2-0 یوگسلاوی
 • فینال جام باشگاه های جهان سال 1973، یوونتوس 0-1 ایندیپندنته
 • فینال جام باشگاه های اروپا سال 1977، لیورپول 3-1 بروسیا مونشن گلادباخ
 • فینال جام ملت های اروپا سال 1980، آلمان 2-1 بلژیک
 • فینال جام باشگاه های اروپا سال 1984، لیورپول 1-1 رم (لیورپول در ضربات پنالتی پیروز شد)
 • فینال جام جهانی سال 1990، آلمان غربی 1-0 آرژانتین
 • فینال جام باشگاه های اروپا سال 1996، یوونتوس 1-1 آژاکس (یوونتوس در ضربات پنالتی پیروز شد)
 • فینال جام باشگاه های اروپا سال 2009، بارسلونا 2-0 منچستر یونایتد

.
+
کمپ تمرین
»

محل تمرین بازیکنان رم تریگوریا است. مکانی با امکانات و تجهیزات فراوان که گرگها خودشان را در این مکان آماده می کنند. رمیها هر روز در سالن بدنسازی و زمین تمرین به تمرینات می پردازند.

.
+
افتخارات داخلی
»

 • ۳ بار قهرمانی لیگ سری A ایتالیا در سال های ۲۰۰۱ و ۱۹۸۳ و ۱۹۴۲
 • 9 بار قهرمانی جام حذفی ایتالیا در سال های 1964، 1969، 1980، 1981، 1984، 1986، 1991، 2007 و 2008
 • ۲ بار قهرمانی در سوپر جام ایتالیا در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۷
 • قهرمانی در سری B در سال 1951-52
 • قهرمان در Coppa C.O.N.I. در سال 1928


+
افتخارات اروپایی
»

 • قهرمانی در رقابت های فایرکاپ سال 1960-61
 • قهرمانی در جام ایتالیایی آنجلو سال 1971-72
 • نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا ۸۴-۱۹۸۳


+
تیم رویایی رم از تاسیس تا کنون »

دروازه بان»
گویدو ماستی (۱۹۳۰-۱۹۴۳): وی ۱۳ سال از دروازه ی رم مراقبت کرد . دروازه بانی متولد رم که در اولین اسکودتو حضور داشت. ۳۳۸ بازی برای او در لیگ و 2 بازی در تیم ملی به ثبت رسیده است. می توان گفت رم هیچگاه دروازه بانی به اندازه او به خود ندید. دروازه ی رم در آن سال ها به سختی باز می شد.

http://www.shiaupload.ir/images/95102295151073931807.jpg

مدافعان »
جیانکومو لوسی (۱۹۵۴-۱۹۶۹): دومین رکورد دار بازی در لیگ برای جالاروسی با ۳۸۶ بازی بیش از ۱۴ سال در رم بازی کرد. وی ۱۱ بازی ملی نیز دارد و از بهترین مدافعان ایتالیا به شمار می رفت. مهاجمان سری آ در آن زمان در مقابل او کار بسیار دشواری را پیش رو داشتند.
آلدایر (۱۹۹۰-۲۰۰۳): اسطوره ی محبوب و برزیلی رم حدود ۳۰۰ بازی در لیگ انجام داد. وی در سال ۹۰ از بنفیکا راهی رم شده بود. وی در سال ۲۰۰۱ اسکودتو را برای رم به ارمغان آورد. گفتنی است شماره او (6) بایگانی شده است.
سباستیانو نلا (۱۹۸۱ – ۱۹۹۲): ۲۸۱ بازی برای رم و ۵بازی برای ایتالیا در پرونده ی مرد چپ پای سابق رم دیده می شود . وی در سال ۸۳ اسکودتو را با رم فتح کرد.
مارکوس کافو (۱۹۹۷ – ۲۰۰۳): قطار سریع السیر رم که ۲قهرمانی در جام جهانی را یدک می کشد بیش ار ۱۰۰ بازی برای جالوروسی به انجام رساند. هواداران رم به او لقب ایل پندولینو داده بودند. وی در تیم ۲۰۰۱ که فاتح اسکودتو بود حضوری موثر داشت.

هافبک ها »
آگوستینو دی بارتولومی (۱۹۷۲-۱۹۸۴): او خط میانی رم را در دست داشت و کاپیتان تیم رم در آن زمان بود. او بیش از 50 گل برای جالوروسی به ثمر رسانده است. آگوستینو پس از مدتی بازی در رم و بهبری جالوروسی، به تیم میلان نقل مکان کرد. سرانجام او در سال 1994 به ضرب گلوله کشته شد.
پائولو روبرتو فالکائو (۱۹۸۰-۱۹۸۵): فالکائو با وجود قدمت کم در رم یکی از ۳ بازیکن محبوب تاریخ باشگاه است . وی فاتح اسکودتوی ۸۳ و جام جهانی ۸۲ است. او یکی از تکنیکی ترین بازیکنان آن دوره بود. او در جام جهانی 1982 برای ایتالیا یک گل بسیار زیبا و به یاد ماندنی را به ثمر رساند.
جوزپه جیانینی (۱۹۸۱-۱۹۹۵): یکی از محبوب ترین بازیکنان تاریخ باشگاه رم و البته الگوی بزرگترین افسانه رم، فرانچسکو توتی است. ۳۱۸ بازی با رم و کسب اسکودتوی ۸۳ از مهمترین افتخارات جیانینی است. وی به همراه توتی کونتی و بارتولومی محصول باشگاه است که جز پیراهن رم بر تن نکرده است . سالها کاپیتان رم بوده و محبوبیت وی زمانی بیشتر شد که پیشنهاد سنگین یووه و اینتر را رد کرد.
برونو کونتی (۱۹۷۳-۱۹۹۰): با سابقه ترین بازیکن باشگاه کونتی است. او یکی از افسانه های رم به حساب می آید. وی بیش از ۱۸سال در رم توپ زد. ۳۰۴ بازی در لیگ – ۴۷ بازی در آتزوری و کسب اسکودتوی ۸۳ و جام جهانی ۸۲ از افتخارات او به شمار می رود. او یکی از چهره های برجسته ایتالیا در جام جهانی 1982 بود. زمانی که لاجرودی ها جام جهانی را کسب کردند بسیاری کونتی را به عنوان بهترین بازیکن این تورنمنت معرفی کردند. او هرگز فراموش نخاوهد شد.

مهاجمان»
روبرتو پروزو (۱۹۷۸-۱۹۸۸): ۶بازی ملی برای آتزوری – ۱۰۶ گل برای رم (رکوردار سابق گلزنی برای رم) و ۲۴۰ بازی برای گرگها وی را به یکی از اسطوره های رم تبدیل کرده است. او نیز فاتح اسکودتوی ۸۳ است .
فرانچسکو توتی (۱۹۹3- ؟): اسطوره ی فراموش نشدنی رم و محبوبترین بازیکن تاریخ جالوروسی همه ی رکوردهای باشگاه را در اختیار دارد. بیشترین تعداد بازی –  بهترین گلزن – بیشترین بازی ملی – بیشترین حضور در بازی های اروپایی – 20 سال بازی در رم و حداقل 2 یا 3 سال بازی دیگر – فتح اسکودتوی ۲۰۰۱ – فتح جام جهانی ۲۰۰۶ و نایب قهرمانی در یورو۲۰۰۰ از وی فردی بی جانشین ساخته است. توتی رکوردار بیشتر دقایق حضور برای رم است . وی رکوردار بیشترین کارت زرد و قرمز نیز هست!

.
+
مدیران تاریخ باشگاه رم
»

ایتالو فوسکی 1927-28
رناتو ساچردوتی 1928-34
ویتوریو شایولا 1934-36
ایجینو بتینی 1936-41
ادگاردو بازینی 1941-43
پیترو بالداساره 1943-49
پیر کارلو رستاگنو 1949-52
رومولو واسلی 1952
پیر کارلو رستاگنو و رناتو ساکردوتی 1952-53
رناتو ساکردوتی 1953
آناکلتو جیانی 1958-62
فرانچسکو مارینی – دتینا 1962-65
فرانکو اوانگلیستی 1965-68
فرانچسکو رانوچی 1968-69
آلوارو مارچینی 1969-71
گاتانو آنزالونه 1971-79
دینو ویولا 1979-91
جوزپه چیاراپیکو 1991-93
چیرو دی مارتینو 1993
فرانکو سنسی 1993-08
روزلا سنسی 2008-2011
روبرتو کاپلی (سرپرست) 2011
توماس دی بندتو 2011-12
جیمز پالوتا 2012-
.
.:: از سهامداران این باشگاه می توان کوین گارنت، بازیکن برجسته بسکتبال آمریکایی را نام برد.
.

تالار مشاهیر »

در 7 اکتبر 2012 تالار مشاهیر رم اعلام شد. باشگاه رم در وبسایت رسمی خود و همچنین در سالنی مخصوص نام بازیکنانی که در تاریخ رم جاودانه خواهند ماند را به عنوان مشاهیر تاریخ باشگاه رم اعلام کرد.

 • فرانکو تانکردی (90-1977)
 • کافو (03-1997)
 • جیاکومو لوسی (69-1954)
 • آلدایر (03-1990)
 • فرانچسکو روکا (81-1972)
 • فولویو برناردینی (39-1928)
 • آگوستینو دی بارتولومی (84-1976 ;75-1972)
 • فالکائو (85-1980)
 • برونو کونتی (91-1979 ;78-1976 ;75-1973)
 • روبرتو پروتزو (88-1978)
 • آمدئو آماده ای (48-1939 ;38-1936)

+ لوگوها»

باشگاه رم تا کنون 8 بار لوگوی خود را تغییر داده است. همانطور که در عکس مشاهده می کنید اولین لوگوی رم پس از 3 سال تغییر کرد. لوگوی دوم 10 سال بر روی پیراهن رم قرار داشت اما پس از 10 سال و در طی یک سال رم دو بار لوگوی خود را در اوایل و اواخر دهه 40 تغییر داد. پس از تغییر لوگو در اواخر سال 1940، این آرم تا 20 سال به لوگوی اختصاصی رم تبدیل شده بود تا اینکه در سال 60 لوگو به شکل کامل تغییر کرد و پس از 10 سال و به مدت 20 سال لوگویی با آرم سر گرگ به عنوان آرم باشگاه انتخاب شده بود. این لوگوی زیبا سرانجام در سال 1990 تغییر کرد و از آن زمان تا اواخر سال 2013 لوگوی رم تغییری نکرده تا این لوگو رم با سابقه 22 سال، بیشترین مدت زمان به عنوان لوگوی باشگاه بوده است. در سال 2013 مالکان جدید در ادامه تغییرا تمتنوع در امور باشگاه و موضوعات مختلف، لوگوی باشگاه را هم تغییر دادند.
.

+ پیراهن»

http://s5.picofile.com/file/8150035534/Roma_1.png

لباس تیم رم زرشکی است. البته چندین سال پیش برای مدتی لباس اول رم به رنگ نارانجی در آمد اما رنگ اصلی لباس خانگی رم قرمز است. لباس دوم هر ساله سفید بوده اما گاها تغییرات کوچکی هم اعمال می شود اما در کل لباس دوم هر سال رنگ سفید بوده است. اما لباس سوم رم طی سال های گذشته تغییراتی کرده است و هیچگاه یک رنگ نبوده است. اکنون چندین سال است که لباس سوم رنگ مشکی انتخاب می شود اما پیش از آن لباس رم به رنگ سبز هم در آمده بود.
لباس دروازه بانان هم همواره متغیر بوده و در سال های اخیر از رنگ های مشکی، طوسی، نارنجی و سبز استفاده شده است.

.
+
رکورد های رم در سری A (تا پایان فصل 2012-13)
»

بهترین و بدترین نتیجه خانگی: برد (9-0 مقابل کرمونزه در سال 1929/30) – باخت (7-1 مقابل تورینو در سال 1947/48)
بهترین و بدترین نتیجه ی خارج از خانه: برد (6-1 مقابل آلساندریا در سال ۱۹34/۳۵) – باخت (7-1 مقابل یوونتوس در سال 1931/32)
بهترین پیروزی در رقابت های اروپایی: رم 10-1 آلتای ایزمیر ترکیه (1962/63)
بیشترین پیروزی متوالی: 11 برد در فصل (2005/06)
بیشترین پیروزی متوالی در خانه: 12 برد در فصل (2007/08)
بیشترین پیروزی متوالی در خارج از خانه: 5 برد در فصل (2005/06)
بیشترین – کمترین برد در یک فصل : 24 برد در سال های (2007/08) و (2009/10) – 8 پیروزی در سال های (1964/65 و 1992/93)
بیشترین – کمترین برد خانگی در یک فصل: 15 برد در سال های (1930/31، 2007/08 و 2009/10) – 3 برد در فصل (1975/76)
بیشترین – کمترین برد خارج از خانه در یک فصل: 10 برد در فصل (2000/01) – بدون پیروزی در سال های (1950/51 و 1976/77)
بیشترین بازی متوالی بدون برد در فصل: 14 بازی در فصل (1993/94)
بیشترین بازی متوالی بدون باخت در فصل: 24 بازی در فصل (2001/02)
بیشترین بازی متوالی بدون برد در خانه: 7 بازی در سال های (1992/93 و 2004/05)
بیشترین بازی متوالی بدون باخت در خانه: 15 بازی در سال های (1983/84 و 1980/81)
بیشترین بازی متوالی بدون باخت در خارج از خانه: 11 بازی در سال های (1982/83 و 2001/02)
بیشترین تساوی در یک فصل: 18 تساوی در فصل (1970/71)
بیشترین تساوی خانگی: 10 تساوی در فصل (1970/71)
بیشترین تساوی خارج از خانه: 10 تساوی در سال های (1982/83، 1992/93 و 1993/94)
بیشترین باخت متوالی در خانه: 4 باخت در فصل (2004/05)
بیشترین باخت متوالی در خارج از خانه: 10 باخت در فصل (1950/51)
بیشترین – کمترین گل زده در فصل: 87 گل (1930/31) – 23 گل (1972/73)
بیشترین – کمترین گل زده در خانه: 60 گل (1929/30) – 30 گل (1947/48)
بیشترین – کمترین گل خورده در فصل: 70 گل (1949/60) – 15 گل (1974/75)
بیشترین گل خورده در بازی های خارج از خانه: 52 گل (1949/50)
بهترین گلزن در یک فصل: رودولف وولک، 29 گل در فصل (1930/31)
بهترین گلزنان دربی: دینو دا کاستا و مارکو دل وکیو با 9 گل
بیشترین زمانی که دروازه رم باز نشده است: ایوان پلیتزولی، 773 دقیقه در فصل (2003/04)
بهترین گلزن در رقابت های اروپایی: فرانچسکو توتی 37 گل و پدرو مانفردینی 18 گل
سریع ترین گل در فصل: فرانچسکو توتی، ثانیه 35 مقابل چزنا در فصل (2011/12)
بیشترین گل زده شده در یک بازی توسط یک بازیکن: سزاره فاسانلی، 5 گل (رم 7-1 لیورنو) در فصل (1930/31) – روبرتو پروتزو، 5 گل (رم 5-1 آولینو) در فصل (1985/86)
بیشترین گل زده شده توسط یک بازیکن در دربی: وینچنزو مونتلا، 4 گل (لاتزیو 1-5 رم) در فصل 2001/02
بیشترین بازی رسمی: فرانچسکو توتی – 568 بازی
بیشترین حضور متوالی در سری A: فرانکو تانکردی – 258 بازی (از 27 آپریل 1980 تا 29 ژانویه 1989)
بیشترین حضور در رقابت های اروپایی: فرانچسکو توتی – 88 بازی
بیشترین حضور در تیم ملی: دنیله دروسی – 99 بازی
.
+ WWW.ASROMA27.COM

0 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.