web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » بچه‌ای که توپ زیر پایش قرار گرفته…

بچه‌ای که توپ زیر پایش قرار گرفته…

می 25, 2017 - 5:13 ب.ظ
آگوستینو
, ,
988 بازدید

هفتم ژوئن 2016 تبدیل به روز بسیار مهمی برای هواداران رم شد. در این روز کاپیتان فرانچسکو توتی آخرین قراردادش به عنوان بازیکن را با باشگاه امضا کرد.

در مصاحبه با وب سایت رسمی رم، جمعی از یاران قدیمی از شماره 10 افسانه ای گفتند.

وینسنت کاندلا

مدافع فرانسوی برنده جام جهانی که از 1997 تا 2005 هم تیمی توتی بود

«در فوتبال و زندگی شاد است – آرزو می کنم که در ورزش و زندگی خوشبختی های بیشتری بدست بیاورد.»

«مثل بقیه، توتی را مترادف با رم می دانم. حتی وقتی خارج بازی می کنیم، می توانید ببینید که مردم تیم را با او می شناسند. در داخل و خارج میدان کلاس بالاست. فرانچسکو زحمات زیادی برای این باشگاه کشیده، و باشگاه نیز برای او خیلی زحمت کشیده است.»

«بیش از 20 سال است که به رم نیرو داده، رهبر تیمی بود که به اسکودتوی 01-2000 رسید. از نظر من، یکی از گلهایش در همان فصل او را تعریف می کند. نیمه اول فصل بود، بازی برابر اودینزه. کافو از سمت راست سانتر کرد و او گلی شگفت انگیز زد، بدون اینکه توپ را کنترل کند با پای چپش شوت زد.»

«وقتی با هم در تیم بودیم، همیشه رابطه ی خوبی با او داشتم، داخل و خارج میدان. البته در زندگی دوره های مختلفی هستند. قبلا خیلی با هم بیرون می رفتیم، در حالی که الان به درستی زمان بیشتری را کنار خانواده هایمان سپری می کنیم.»

ماسیمیلیانو کاپیولی

در رمِ کارلو ماتزونه بازی می کرد، در دورانی که توتی تازه داشت کارش در تیم اصلی را آغاز می کرد

 

«از همان وقتی که جوان بود می توانستید ببینید که فوتبالیست بزرگی می شود»

«تعریف کردن توتی کار دشواری است: بازیکنی کلاس جهانی و او از همان جوانی چنین چیزی را ثابت کرد. در ابتدای دوران بازی اش او را دیدم به همین خاطر چنین ادعایی را تایید می کنم.»

«علاوه بر سر استعداد بی نظیرش، به نظرم تفکر درستی هم داشت، تفکر یک فوتبالیست. از همان جوانی معلوم بود که فوتبالیست بزرگی می شود.»

«در میان تمام گلهای تحسین برانگیزی که زده و موفقیت هایی که کسب کرده، به نظرم لحظه ی جالب توجه در دوران بازی فرانچسکو همان گلش در الیمپیکوست که در هفته نخست فصل 95-1994 زد. من نیز در آن روز بازی کردم. آغاز دورانِ بازی باورنکردنی اش بود و به نظرم ارزش توجه را دارد.»

اُدواسر چیئریکو

برنده اسکودتوی 83 با رم

«فرانچسکو در باشگاه تاریخ ساز شد…او نماد رم است»

«از دور دوران بازی فرانچسکو را دنبال کردم، با توجه به اینکه در دوران های متفاوتی بازی می کردیم، اما به نظرم آدم خاصی است، علاوه بر اینکه فوتبالیستی بزرگ با ارزش های اخلاقی است. فرانچسکو در باشگاه تاریخساز شده، بیش از هر فرد دیگری. او نماد رم است.»

«فرانچسکو این قدر گل شگفت انگیز زده که سخت است یکی را انتخاب کنیم. اگر قرار باشد یکی را انتخاب کنم، می گویم همان شوت سرضربی که زیر نظر اسپالتی برابر سامپدوریا زد، اگر هم قرار باشد که یک لحظه را انتخاب کنم، مشخص است که می گویم اسکودتوی 01-2000، همان دورانی که فصلی بی عیب و نقص را سپری کرد.»

استفانو دِزیدِری

هافبک متولد رم که در بیش از 100 بازی برای جالوروسی به میدان رفت

«او فقط برای رم بازی نمی کند، او خود رم است. هرگز بازیکن دیگری مثل او نمی آید»

«کل دوران بازی توتی درخشان بوده است. کم پیش آمده که سطح بازی اش افت کند. حتی وقتی از نظر فیزیکی 100 درصد آماده نبوده، او اغلب نمایش هایی عالی داشته، به لطف استعداد خاصش.»

«او فقط برای رم بازی نمی کند، او خود رم است. هرگز بازیکن دیگری مثل او نمی آید. اگر واقعا قرار باشد یک لحظه را انتخاب کنم، می گویم اسکودتویش با رم و جام جهانی با ایتالیا، دو جامی که به کارنامه بی نظیرش زینت بخشیدند.»

جیانکارلو دِ سیستی

طی دو دوره، دِ سیستی با رم به قهرمانی کوپا ایتالیا و جام پایتخت های اروپا رسید. عضو تالار مشاهیر رم با تیم ملی ایتالیا نایب قهرمانی جام جهانی 1970 شد

«کارنامه او پر از لحظات باورنکردنی است»

«توتی اسطوره است. با نگاهی به سالهای قبل متوجه می شویم که او بزرگترین بازیکن تاریخ رم است و نماد باشگاه.»

«کارنامه او پر از لحظات باورنکردنی است. حتی حالا، مثل بچه ای است که توپ زیر پایش قرار گرفته و به انجام کارهای خارق العاده ادامه می دهد. وقتی در میانه زمین بازی می کند و چشم بسته برای هم تیمی هایش پاس های 50-40 متری ارسال می کند لذت خاصی می برم. علیرغم اینکه 304 گل برای رم زده، همیشه ترجیح دادم که توتی عنصری سازنده باشد، شاید به خاطر اینکه او مرا یاد تمام ستاره های زمان خودم می اندازد. با این وجود، فرانچسکو گلهایی باورنکردنی زده است.»

سبینو نِلا

عضو تالار مشاهیر و او بیش از یک دهه برای رم بازی کرد، از 1981 تا 1992

«توتی بازیکنی تک باشگاهی است، فوتبالیستی مدرن که نسلش در حال انقراض است و همین باعث می شود که این چنین ارزشی برای باشگاه داشته باشد»

«توتی برای مدتی بسیار طولانی در میدان حضور داشته، در سطح بالا کار کرده، در پست های مختلف و در ترکیب هایی که کاملا متفاوت بودند. بهترین گلهایش را به یاد دارم: مهمتر از همه شوت پای چپش به اودینزه در سالی که اسکودتو را بردند، جایی که برای فرستادن توپ به سمت مخالف هماهنگی باورنکردنی ای از خودش نشان داد. واقعا انجام آن حرکت سخت بود. بعد چیپش به پروتزی در برد 5-1 در دربی و یک چیپ دیگر که به بوفون با پیراهن پارما زد.»

«توتی بازیکنی تک باشگاهی است، فوتبالیستی مدرن که نسلش در حال انقراض است و همین باعث می شود که این چنین ارزشی برای باشگاه داشته باشد. فکر می کنم داشتن فردی مثل او در مکان های خاص مثل رم و تیمی همچون رم ضروری است. او نماینده باشگاه است و فقط حضورش کافی است تا درک کنید که چه ارزشی دارد.»

«در دورانی بزرگ شدم که ریوا در کالیاری بود، ریوه را در میلان بود، ماتزولا و فاکتی در اینتر. بازیکنان تک باشگاهی خارق العاده هستند و امروز ارزش بیشتری دارند چون کمیاب هستند. توتی برای رم ارزش بیشتری دارد، هم به خاطر آن موضوع، هم به خاطر برند و وجهه اش در خارج.»

روجیئرو ریتزیتلی

مهاجم سابق رم و اولین بازیکنی که توتی با او تعویض شد

«از بازیکنان با تجربه تیم نمی ترسید…توتی ضربات را تحمل می کرد، بلند می شد و ادامه می داد»

«افتخار این را داشتم که وقتی کارش در سری آ برای رم را آغاز کرد نقشی داشته باشم. بازی خارج خانه برابر برشا بود، در مارس 1993. سرمربی ما در آن زمان، ووجادین بوسکوف، به توتیِ جوان گفت که آماده ورود به میدان شود و او جای مرا گرفت.»

«اولین باری که توتی به همراه تیم اصلی سوار قطار شد را به یاد دارم، آن زمان هنوز در تیم جوانان بود. معمولا بازیکنان جوان زیادی را می دیدیم، اما او نیروی مضاعفی داشت – حتی آن زمان نیز مشخص بود. از بازیکنان با تجربه تیم نمی ترسید. جوانان خیلی انرژی دارند و بزرگترها به آنها سخت می گیرند، اغلب با جدیت برابرشان بازی می کنند. توتی ضربات را تحمل می کرد، بلند می شد و حرکات تکنیکی اجرا می کرد و حتی دفعه بعد به یار مقابلش لایی می زد. می توانستید ببینید که چه کلاس و شخصیتی داشت.»

«از نظر من، توتی چکیده ی رم است. او اسطوره ای واقعی در باشگاه است و آمار گویای کارش هستند. می توانست سالها پیش برود و در باشگاه های بزرگتر جام ها را ببرد، اما به عشق رم چنین کاری نکرد. او نماد باشگاه است و همیشه خواهد بود. هواداران عاشق او هستند و خواهند بود – وقتی در زمین باشد روحیه حاضران در ورزشگاه عوض می شود.»

السیو اسکارچیلی

هافبکی که هم دوره توتی بود. او حالا برای رُما تی وی کار می کند

«فرانچسکو بزرگترین ستاره ای است که برای رم بازی کرده»

«فرانچسکو بزرگترین ستاره ای است که برای رم بازی کرده، یک نماد، اسطوره و مردی تک باشگاهی که که تصمیم گرفت با تمام وجودش به خاطر جالوروسی تلاش کند. هم تیمی سابقم است، ما با هم شروع کردیم، هر دو در آکادمی باشگاه تربیت شدیم.»

«معتقدم برای یک رمی و هوادار رم مثل من، بهترین لحظه فرانچسکو بردن اسکودتوی 01-2000 با جالوروسی بود پیش چشم هوادارانش. او می داند که آمدن به ورزشگاه برای هوادار یعنی چه و تجربه کردن آن به عنوان ستاره تیم و کاپیتان خاص است. البته لحظات برترش بی پایان هستند اما از نظر ارزش های نمادین و احساسی آن را در صدرشان قرار می دهم.»

«کل دوران بازی اش را اینجا سپری کرده و همین حالا نیز با قابلیت هایش هواداران را شگفت زده می کند. او فقط اسطوره ی رم نیست، نماد فوتبالی ایتالیاست.»

آنجلو بنِدیکتو سورمانی

بازیکن برزیلی-ایتالیایی که در تنها فصل حضورش در رم به قهرمانی کوپا ایتالیا رسید

«مطمئنم که وقتی به سن فعلی من برسد بیشتر به کارهایی که انجام داده افتخار می کند»

«توتی خارق العاده است، کارنامه ای بی نظیر دارد. بازی در سطح بالا در زادگاهت برای تیمی که هوادارش هستی کمتر پیش می آید.»

«با حرف ها و رفتارش بیانگر رم است. با توانایی هایش در میدان توانسته مایه سرافرازی باشگاه شود. کلاس جهانی است و همچنان به پیشرفتش به عنوان انسانی شگفت انگیز ادامه می دهد. بازیکنی بی نظیر در تاریخ رم است – بردن اسکودتو اوجش بود.»

«به نظرم خودش می داند ولی مطمئنم که وقتی به سن الان من – بیش از 70 سال سن دارم – برسد بیشتر به کارهایی با جالوروسی انجامشان داده افتخار می کند.»

مکس تونتو

مدافعی که در چهار سال پایانی دوران بازی اش هم تیمی توتی بود

دانلود

«توتی بهترین بازیکن تاریخ رم است و خواهد بود»

«توتی بهترین بازیکن تاریخ رم است و خواهد بود. تردیدی نیست و دشوار است که بازیکنی پیدا شود که بتواند این قدر برای تیم بازی کند و در موقعیت هایی فراوان به اندازه توتی تیم را رهبری کند. فرانچسکو بیانگر تاریخ است.»

«وقتی بازیکنی آمار توتی را دارد، متوجه می شوید که در سراسر کارنامه اش نقاط درخشان هستند. یادم می آید وقتی که در فصل 07-2006 کفش طلا را برد، در دوران حضورم در رم بود، او بهترین گلزن اروپا بود. به نظرم یکی از نقاط اوج دوران بازی اوست.»

«همیشه با او رابطه ای همراه با احترام داشتم. همیشه مرا به خنده می انداخت – در رختکن همیشه جوکی در آستینش داشت. آدمی خجالتی است، اما همیشه می داند که چه زمانی جوکی بگوید و به شکلی روحیه بخش منظورش را بیان کند.»

.

هفت تیرکش‌های کالچو

رمی دست‌کم گرفته شده

وداعی با توتی

8 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.