web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » رودی فولر 57 ساله شد

رودی فولر 57 ساله شد

آوریل 13, 2017 - 7:58 ب.ظ
آگوستینو
,
219 بازدید

 

امروز رودی فولر 57 سالگی اش را جشن گرفت.

عضو تالار مشاهیر رم در 198 بازی با پیراهن جالوروسی 68 گل به ثمر رساند و او 13مین گلزن برتر تاریخ باشگاه است.

زمانی که فولر ستاره رم بود موفق شد به همراه تیم ملی آلمان جام قهرمانی جام جهانی 1990 را در استادیو الیمپیکو بالای سر ببرد.

برای آشنایی بیشتر مطلبی که چندی پیش در مجله رم به چاپ رسید{کلیک کنید} را مرور می کنیم»»»

آنچه که شاید از «آلمانیِ پرنده» ندانید

در 13 آوریل سال جاری رودی فولر 56 ساله شد و به همین مناسبت وب سایت رسمی رم به معرفی او پرداخته است.

علیرغم اینکه در شهر کوچک هاناو (Hanau) در آلمان متولد شد و در طول دوران بازی اش پرافتخارش برای چهار تیم کشورش به میدان رفت، رودی فولر بیش از هر تیم دیگری برای رم در بازیهای لیگ به میدان رفت.

در 1987 فولر از وردبرمن به رم ملحق شد و پنج سال بعد در حالی می رفت که چهره ای محبوب نزد هواداران جالوروسی شده بود و کمک کرد تا تیم محبوبش به قهرمانی کوپا ایتالیا 1991 برسد.

در 2004، فولر به رم بازگشت و به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان باشگاه محبوبش انتخاب شد. با این حال، دوران مربیگری فولر در رم کوتاه بود و او استعفا داد. پس از مدتی ستاره سابق تیم ملی آلمان به یکی دیگر از تیم های سابقش پیوست و به عنوان مدیر ورزشی بایر لورکوزن انتخاب شد و هنوز این سمت را در اختیار دارد.

در اینجا ده موضوعی در مورد فولر ذکر شدند که شاید شما از آنها مطلع نباشید.

1- لقب فولر در آلمان «خاله کتی» است. توماس برتهولد هم تیمی اش در تیم ملی آلمان چنین لقبی را به او داد. هر دو اهل نزدیکی فرانکفورت بودند و در آنجا خانم های مسنی که موهای خاکستری فر داشتند گاهی از سوی کودکان با نام «خاله کتی» مورد خطاب قرار می گرفتند. وقتی موهای فر فولر هم کم کم خاکستری شدند برتهولد این لقب را به هم تیمی اش داد و رسانه های آلمان نیز به سرعت آن را مشهور کردند.

2- هرگز قرار نبود فولر سرمربی تیم ملی آلمان شود. فدارسیون فوتبال آلمان قصد داشت در 2000 کریستوف دام سرمربی وقت بایر لورکوزن را انتخاب کند، اما دام هنوز یک سال با باشگاهش قرارداد داشت. فولر، مدیر ورزشی بایر لورکوزن در آن زمان، به عنوان فردی که با سبک دام آشنا بود انتخاب شد تا بتواند زمینه را فراهم کند و دام پس از تمام شدن قراردادش با لورکوزن به تیم ملی برود. چندی بعد دام به خاطر استفاده از مواد مخدر اسیر حاشیه ها شد و هرگز به تیم ملی آلمان نرفت و فولر مجبور شد آن پست را حفظ کند و توانست مانشافت را به فینال جام جهانی 2002 برساند.

3- فولر یکی از سه فردی است که توانسته هم به عنوان بازیکن(1986 و 1990) و هم مربی(2002) به فینال جام جهانی برسد – درست همچون ماریو زاگالو و فرانتس بکن باوئر.

4- فولر برای رم 143 بازی در سری آ انجام داد و 45 گل به ثمر رساند.

5- در کل رقابت ها فولر 198 بازی برای رم انجام داد و 68 گل زد و او سیزدهمین گلزن برتر تاریخ باشگاه است. او پس از آبل بَلبو و پدرو مانفردینی سومین گلزن خارجی موفق تاریخ رم است. البته بدون در نظر گرفتن دینو دا کوستا بازیکن برزیلی الاصلی که برای تیم ملی ایتالیا بازی کرد.

6- در 1990، فولر در استادیو الیمپیکو جام جهانی را بالای سر برد و بعدها در مورد اینکه در ورزشگاه باشگاهش قهرمان جهان شد گفت: «مثل رویایی بود که رنگ حقیقت گرفت».

7- یک لحظه خاطره انگیز دیگر برای فولر باز هم در رم رقم خورد، 15 سال پس از اینکه قهرمان جهان شده بود. او و دیگر اعضای کمیته برگزاری جام جهانی 2006 فرصت دیدار با پاپ که حامی آنها بود را بدست آوردند.

8- در 2014، نام فولر به عنوان یکی از اسطوره های جالوروسی در تالار مشاهیر باشگاه رم قرار گرفت. البته در ابتدا هیچکس تصور نمی کرد که فولر در رم این قدر موفق شود. در اولین فصل حضورش در رم او فقط سه گل به ثمر رساند و مصدومیت ها واقعا او را به دردسر انداخته بودند. در فصل دوم نیز تا کریسمس او فقط یک گل بیش از فصل قبل زده بود. با این حال، فولر هرگز تسلیم نشد و سختکوشی او سرانجام به ثمر نشست تا جایی که هواداران افراطی رم در کوروا سود این شعار را سر می دادند: «پرواز کن، آلمانی، پرواز کن!» و بدین شکل از تلاش های بی وقفه ی «ایل تِدِسکو وولانته» یا همان «آلمانی پرنده» تقدیر کرده باشد.

9- یک اتفاق دیگر در جام جهانی 1990 باعث شد تا شهرت فولر بیش از قبل شود، زمانی که فرانک رایکارد ستاره تیم ملی هلند به او آب دهان انداخت. در آن مسابقه که، در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی برگزار شد، فولر مرتکب خطای زننده ای نشد اما کارت قرمز را به خاطر درگیری دریافت کرد. با این حال، فولر بلافاصله نشان داد که از کسی کینه ای به دل نمی گیرد و روح بخشنده ای دارد. او در آن زمان در تبلیغ یک شرکت کره سازی هلندی شرکت کرد(با شعار: همه چیز با کره بهتر می شود) و نشان داد که از هلندی ها کینه ای به دل نگرفته است.

10- فولر در هاناو، در نزدیکی فرانکفورت، متولد شده و در ابتدای هزاره جدید مسئولان نام مرکز ورزشی آن شهر را به فولر تغییر دادند و با این کار از زحمات یکی از معروف ترین و محترم ترین ورزشکاران کشورشان تقدیر کردند. دیگران فرزندان مشهور هاناو؟ برادران گریم.

1 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.