web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » مصاحبه جذاب توتی را از دست ندهید: فوتبال بسکتبال نیست!

مصاحبه جذاب توتی را از دست ندهید: فوتبال بسکتبال نیست!

نوامبر 26, 2016 - 8:50 ب.ظ
آگوستینو
, ,
2,164 بازدید

وب سایت رسمی رم متن کامل مصاحبه کاپیتان فرانچسکو توتی با اسکای ایتالیا را منتشر کرده است.

این مصاحبه کاپیتان را می توان بسیار مهم و کنایه آمیز تلقی کرد، مخصوصا جایی که مقایسه خودش و کوبی برایانت را رد می کند.

توتی در این مصاحبه تاکید می کند که بازنشستگی اش در پایان فصل جاری قطعی نیست.

دورانت گذشته؟

«خوشبختانه خیر. هنوز هم همان کارهای قبل از 40 سالگی را انجام می دهم. زندگی روزانه من عوض نشده و من در داخل و خارج میدان مشغولم. سعی می کنم روز را با آرامش سپری کنم، پیش خانواده ام باشم و روی فوتبالم تمرکز کنم. از تبریک هایی که به خاطر 40 سالگی ام دریافت کردم خوشحال شدم اما عوض نشدم. خوش هستم و از کارم لذت می برم.»

در لیست اولویت های زندگی ات، فوتبال دارد پایین می رود؟

«نه، این طور نیست، چون هنوز از آن لذت می برم. با ذهنیت درست به تمرینات می روم، آماده هستم و از کاری که انجام می دهم خوشم می آید.»

صرفنظر از شهر رم، هنوز عاشق این ورزشی؟

«من رمی هستم، اینجا به دنیا آمدم و همین جا می میرم – داریم در مورد یکی از زیباترین شهرهای جهان حرف می زنیم.»

totti-60-1440

بدون توجه به آن چه منتشر شده، تایید می کنی که بازنشستگی ات در این فصل قطعی نیست؟

«در فوتبال هیچ چیز قطعی نیست. به طور مثال فقط نگاهی به فصل گذشته بیاندازید، وقتی آنها گفتند من تمام شدم و فکر کردند که آدم 40 ساله ای هستم که باید بازنشسته شود. در فوتبال اغلب چنین اتفاقاتی رخ می دهند، مخصوصا وقتی اوضاع حوب نیست. با این وجود، هر کسی می تواند نظرش را بیان کند – در صورتیکه منصفانه باشد و به شکلی صحیح بیان شود. به ذهن و بدنم ایمان دارم و واقعا باور دارم که هنوز می توانم کارهای زیادی برای این تیم انجام دهم. چرا وقتی که هنوز آماده هستم باید بازنشسته شوم؟»

بخشی از بازی ات هست که ضعیف شده و اذیتت می کند؟

«تکنیک ذاتی است و یا آن را دارید یا ندارید. من در حفظ توپ، بازی هوشمندانه خوب هستم و قبل از اینکه کارم را انجام بدهم فکر می کنم. اگر هم قرار باشد دوندگی بیشتری داشته باشم همین کار را می کنم، در حالی که در موقعیت های دیگر نفسم را تازه می کنم. تجربه به شما کمک می کند تا در زمین بیشتر فکر کنید.»

لوچانو اسپالتی می گوید که هنوز در تمرینات سرزنده هستی.

«نسبت به قبل سخت تر کار می کنم. وقتی 25 ساله هستید، برخی مسائل مهم که به نظرتان سطحی می آیند را نادیده می گیرید. به این که قبلا چه می کردم فکر می کنم و متوجه می شوم که می توانستم بهتر باشم. تجربه به شما درس های زیادی می دهد.»

مثل اینکه به فکر مربی شدن هستی.

«قبلا گفتم که شاید مربیگری کنم چون هم تیمی های سابقم را پس از بازنشستگی دیدم و گام بعدی منطقی همان است. اما به فکرش نیستم. شخصیتش را ندارم – من بیش از حد آدم خوش خلقی هستم. با این حال، وقتی برخی از بازیکنان سابق را می بینم که مربی شدند…»

به طور مثال وینچنزو مونتلا…

«من قبلا هم می توانستم او را به عنوان مربی تصور کنم. فکر نمی کردم که {فیلیپو} اینزاگی، {مارکو} ماتراتزی و {فابیو} کاناوارو بتوانند مربی شوند. با توجه به اینکه می دانستم اخلاقشان چطور است، بیشتر آنها را به عنوان مدیر می دیدم، ولی همین طور که زمان سپری شد تقریبا همه آنها مربی شدند. در مورد من هم وقتی کفش هایم را آویختم می فهمیم.»

حقیقت دارد که در 1996 وقتی زیر نظر کارلوس بیانکی بازی می کردی می توانستی به سامپدوریا نقل مکان کنی؟

«بله، قرارداد آماده شده بود و فقط امضا می خواست.»

تا به حال شده که به این فکر کنی که زندگی آنجا چطور می شد؟

«اگر به سامپدوریا ملحق شده بودم، به باشگاهی بزرگتر می رفتم. چند موقعیت داشتم تا به منچستر یونایتد، رئال، بارسلونا و یووه ملحق شوم. اینجا تصمیمی گرفتم و می خواستم پایش بمانم – بازی برای یک باشگاه به احترام خودم و هواداران. لذت بخش بوده، تجربه ای که در زندگی فقط یک بار نصیبتان می شود.»

سعی می کنی از چه کسی تقلید کنی؟

«کمی خودم را شبیه مارچلو لیپی می دانم. از شخصیتش خوشم می آید.»

AS Roma v FC Crotone - Serie A

اگر الان مربی تیم بودی، رم زیر نظر توتی چطور بازی می کرد؟

«1-3-2-4، چون از فوتبال هجومی خوشم می آید. با کمی تغییرات نفرات…»

برخی از اعضای تیم فعلی روی نیمکت می نشستند؟

«شاید تغییراتی می دادم، اما باید ترکیب بزرگی داشته باشید. اگر من مربی باشم، باید تیمی را انتخاب کنم که به عناوین برسد. اگر بتوانم تیمی قوی انتخاب کنم، چنین کاری را می کنم.»

از تو پرسیده شد که بهترین لحظه دوران بازی ات کدام بود و جواب دادی فصل گذشته. چه لحظاتی را پشت سر گذاشتی؟

«در جهان فوتبال این موضوع مطرح شد که کار من به عنوان فوتبالیست تمام است. درک نمی کنم چرا وقتی به سن خاصی می رسید، باید بازنشسته شوید فقط چون عرف این است. به هر صورت، مردم می توانند هر چه دلشان می خواهد بگویند. در آخر خنده اش نصیب من شد که مجبورشان کردم نظرشان را عوض کنند. عمل کردن در زمین همیشه بهترین پاسخ است. همان جاست که همه ی بحث ها تمام می شوند. خوشبختانه خدا به من فرصت داد تا همان کاری که واقعا می خواستم را انجام دهم، همان کسی باشم که می خواهم. خودم را باور دارم و معتقدم که هنوز می توانم بازی کنم. دو یا سه بار متوالی – البته اگر بیشتر نبوده – توانستم نشان دهم که خیلی ها اشتباه می گفتند.»

بسیاری به مقایسه تو و کوبی برایانت پرداختند، کسی که در آخرین فصلش یک تور را پشت سر گذاشت. فکر نمی کنم تو حاضر باشی راه بیافتی و این طور رژه بروی، حاضری؟

«فوتبال با بسکتبال فرق دارد. نمی توانید سه بار، چهار بار، پنج بار بروید و برگردید. آنها در آمریکا چنین کارهایی می کنند اما انجام کاری مشابه در شهر رم سخت است. من حتی نمی خواهم راه بیافتم و با همه خداحافظی کنم. اخیرا به ورزشگاه هایی رفتم که معمولا در آنها به من توهین می کردند، مثل ناپُلی، و این اتفاق نیافتاد. اولین باری بود که در زندگی چنین اتفاقی برایم می افتاد و کمی شوکه کننده بود. شاید هم به خاطر این بودم که هفته قبلش با دیگو مارادونا بودم.»

ممکن است راه الساندر دل پیرو را بروی؟ یا به نظرت فرق داری؟

«آله و من شخصیت های متفاوتی داریم. او انتخاب خودش را انجام داد اما کاری نیست که من بتوانم انجامش دهم. قصد ندارم انجامش دهم. قبلا گفتم که اینجا دوران بازی ام را تمام می کنم و یکی از معدود افرادی خواهم بود که 25 سال در یک باشگاه بودند. من با الساندرو فرق دارم. اما کارهای زیادی هستند که می خواهم پس از بازنشستگی آنها را یاد بگیرم.»

بهترین گلت کدام است؟

«تصمیم گیری آسان نیست و همه می دانیم که شاید گلی باشد که هنوز آن را نزدم! امیدوارم گلی بزنم که حتی بهتر از گلهایم مقابل اینتر و سامپ باشد تا بتوانیم یک بار برای همیشه قضیه را تمام کنیم. هر دو گلهای بسیار خاصی هستند – یکی با پای چپم و دیگری با پای راستم، یکی با تناسب و دیگری کمی جنون آمیز.»

francesco-totti-lob-versus-inter-milan

دانلود

گلی هست که دوست داری آن را بزنی؟

«یکی مدنظرم هست. یا قیچی برگردان – هر چند شاید اگر الان چنین کاری کنم دیگر نتوانم از جایم بلند شوم – یا یک پشت پا. این طور گل نزدم.»

به نظرت رم از بخت بردن اسکودتو یا یکی از جام های حذفی برخوردار است، یا به نظرت یوونتوس نیروی بیشتری دارد؟ اگر دارند، دلیلش چیست؟

«متاسفانه به ما بستگی ندارد چون آنها صدرنشین هستند و ما باید در تمام زمینه ها سطح بالاتر باشیم. وقتی با تیم های کوچکتر بازی می کنیم باید فرصت طلب تر باشیم. متاسفانه ما از جدیت و بدجنسی کافی برخوردار نیستم تا تیم بزرگی تمام عیار شویم. وقتی یووه مقابل تیم هایی مثل کیه وو یا بولونیا بازی می کند، همیشه برنده می شود حتی اگر بد بازی کنند. به نظرم به همین دلیل یووه قوی است – آنها هرگز کار را آسان فرض نمی کنند. در حالی به میدان می روند که تشنه پیروزی هستند و کاملا باور دارند که می توانند هر مسابقه ای را ببرند.»

نمی دانم وقتی بازنشسته شوی چه می کنی اما حدس می زنم که احتمالا کاری برای کودکان انجام می دهی. بچه ها به رویا نیاز دارند و چه رویایی بهتر از تو.

«دانستن این مایه خوشحالی است. راستش من مربیگری بچه ها را شروع کردم و به نوعی ترجیح می دهم که آنها را تمرین دهم تا اینکه مربی تیمی بزرگ باشم. دوست دارم به آنها کمک کنم تا به خوبی بزرگ شوند، مثل خودم. کاری کنم که برایشان لذت بخش باشد. و انشاء الله آنها بازیکنان بزرگی شوند. اما اگر این طور شود، به خاطر من نیست بلکه به خاطر والدین آنهاست – این مهمتر از هر چیزی است.»

.

سندروم صلاح برای رم

شاکر باشید!

 

19 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.