web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » یادداشتی از دیدار رم و لاتزیو

یادداشتی از دیدار رم و لاتزیو

می 26, 2015 - 6:59 ب.ظ
سامان اسماعيلى فرد
,
799 بازدید

رم متحول می شود!
این تیتری است که می شود برای بازی شب گذشته ی دو تیم رم و لاتزیو استفاده کرد.
بازهم شبی حساس برای رم فرا رسیده بود و طبق عادت همیشگی رمی ها باید هواداران خود را در چنین شرایطی ناامید می کردند. اما چرا این اتفاق نیفتاد؟
هرچند بحث و گفت و گوی فنی در مورد یک بازی دراماتیک که مطمئنا تا مدت ها هواداران جالوروسی شیرینی آن را به خاطر خواهند داشت، چندان جالب به نظر نمی رسد اما به هر حال پرداختن به این موضوع هم خالی از لطف نیست.
وقتی که ترکیب اصلی تیم رم اعلام شد، مشخص شد که این تیم بازهم با آرایش ۴-۳-۳ به مصاف تیم لاتزیو خواهد رفت. اما نه! این ۴-۳-۳ نبود!
این آرایش تا حدود زیادی شبیه به آرایشی بود که تیم رم در بازی برگشت با تیم بایرن مونیخ استفاده کرده بود. اما آقای گارسیا دو ابتکار بسیار جالب در این بازی داشت که می توان گفت این ابتکارات نشانگر ایتالیایی شدن تفکرات این سرمربی خوش فکر است.
اولین ابتکار این بود که برای اولین بار آقای گارسیا از دو مهاجم کناری خود در پست وینگ تدافعی استفاده کرد. یعنی آقای فلورنزی و ایتوربه که دوندگی بی امانی در این بازی داشتند، در این بازی در نقش پیستون های کناری بودند و این باعث شد آقای گارسیا برای اولین بار سیستم ۴-۵-۱ را امتحان کند.
اما چرا ۴-۵-۱؟
در نوشته های قبلی به قدرت تیم لاتزیو در جناحین اشاره کرده بودیم و همچنین می دانستیم که این تیم قدرت شوت زنی بالایی را هم دارد. چنانکه در طول این بازی ۱۶ شوت را به سمت دروازه ی رم روانه کرد. با این سیستم تیم رم عملا در هر جناح, دو بازیکن کناری داشت که به خوبی این عمل قدرت نفوذ تیم لاتزیو را از جناحین خنثی می کرد. آقای توروسیدیس و فلورنزی در جناح راست و آقای هولباس و ایتوربه در جناح چپ. با عقب آمدن دو پیستون رم در این بازی آقای کیتا و ناینگولان وظیفه ی حمایت از فضای پشت تک مهاجم رم یعنی کاپیتان توتی را داشتند و در این حالت آقای دروسی، ایتوربه و فلورنزی در لایه ی دوم خط دفاعی بودند و چهار مدافع رم عملا در لایه ی سوم خط دفاعی قرار می گرفتند. این لایه های منظم همچنین باعث شده بود که هر تلاشی از سوی تیم لاتزیو برای شوت زنی, حرکت در عمق و نفوذ از مرکز نیز ناکام بماند. اما متاسفانه بازهم عدم رعایت صحیح یارگیری در درون محوطه ی جریمه باعث شد تا تیم لاتزیو به گل برسد.

همچنین در فاز تهاجمی و بخش ضد حمله, دو پیستون تیم رم وظیفه داشتند تا به محض توپ گیری بازیکنان رم, فضایی که با جلو آمدن مدافعان کناری تیم لاتزیو خالی شده بود را مورد هدف قرار دهند.
اما ابتکار دوم آقای گارسیا زیر پا گذاشتن آرمان اصلی گذشته ی تیم رم بود. یعنی مالکیت توپ!
آقای گارسیا بخوبی میدانست که تیم لاتزیو پس از ۱۲۰ دقیقه بازی برابر تیم یوونتوس، به هر مقدار که به پایان بازی نزدیک شویم، بیشتر دچار مشکل بدنی خواهد شد. و همانطور که مشاهده کردیم با زیر پا گذاشتن آرمان گذشته تیم رم، مالکیت حدود ۶۰ درصدی را تقدیم لاتزیو کرد تا رمی ها در حملات سریع و ضد حملات ضربات مهلک خود را به حریف وارد کنند.
آقای گارسیا با بکارگیری غاغلگیرکننده ی تاکتیک های دیروزش به خوبی نشان داد که روش های متنوعی را برای رسیدن به پیروزی مدنظر دارد. اما حالا سوال اینجاست که از این بعد فلسفه ی تیم رم در بازی های آینده اش چگونه خواهد بود؟

25 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.