web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » مونچی؛ جادوگری یا مشکل متوسط بودن؟

مونچی؛ جادوگری یا مشکل متوسط بودن؟

مارس 5, 2019 - 7:49 ب.ظ
L'Ottavo Re
305 بازدید

حالا که مونچی آماده کوچ به آرسنال است، جی کاسانو دوره مدیریت او را در شهر ابدی بررسی می کند.

رامون رودریگز واردخود، مدیر ورزشی رم که با نام مونچی شناخته می شود، به نظر که پایتخت ایتالیا را به مقصد آرسنال در لندن ترک خواهد کرد. کمتر مدیر ورزشی در جهان به اندازه او توجه جلب میکند، چه کسانی که طرفدار او هستند، چه منتقدان سر سختش.

برای درک این موضوع باید شرایط رم را قبل از آمدن مونچی بررسی کنیم. در آن زمان، یوونتوس در اوج اقتدار داخلی بود، اقتداری که حتی از وضع بارسلونا در اسپانیا بیشتر بود. هر سال یوونتوس بالاترین شانس را برای فتح سری آ دارد، و رم در هر شرایطی شانس کمتری برای قهرمانی دارد. حتی در سایت های شرط بندی امسال اینتر بعد از یوونتوس شرط اصلی قهرمانی محسوب می شد.

در همچین شرایطی، بردن سری آ نمی تواند معیاری برای موفقیت محسوب شود و موارد دیگری باید مورد توجه قرار گیرد. نتیجه کلی مدیریت مونچی بر رم مثبت است یا منفی؟

پاسخ کوتاه این است: هنوز برای پاسخ دادن این سوال خیلی زود است. روش مونچی اولویت دادن به جوانان و درآمدزایی از فروش بازیکنان باتجربه است. به خاطر همین او تلاش کرد که ترکیبی بسازد که علاوه بر قدرتمند بودن، مملو از استعدادهای نه چندان پخته باشد، بازیکنانی که پتانسیل زیادی برای درآمد زایی دارند. اگر مونچی آژانس املاک داشت، مطمئنا استاد دلالی خانه می شد.

ولی این پروسه ی زمان بری است. مونچی 16 سال پیاپی در سویا بود تا بتواند توانایی های خویش را نشان دهد، مثل قرارداد بستن با سرخیو راموس، آدریانو و راکیتیچ. البته هواداران رم که آماده بلعیدن زنده زنده مونچی هستند، احتمالا به او این قدر زمان نخواهند داد.

بازیکنان جوانی که او به خدمت گرفته فوق العاده بوده اند. منتقدار از عدم گلزنی شیک انتقاد میکنند، ولی به غیر از او که هنوز برای اثبات خودش وقت دارد، مونچی سه تا از برترین استعداد های ایتالیا رو جذب کرد. بعد از خرید پلگرینی در تابستان 2017، مونچی در فصل بعد کریستیانته رو از آتالانتا به خدمت گرفت.

خرید کریستیانته به طور مثال بسیار هوشمندانه بود. رم برای انتقال قرضی او فقط 5 میلیون یورو پرداخت، و سال بعدش برای خرید اجباری 15 میلیون دیگه هزینه کرد که ممکنه با حداکثر 10 میلیون پاداش همراه شود. با پخش کردن هزینه ها در سال های متفاوت، مونچی به رم توانایی جذب بازیکنان جدید رو در هر فصل می دهد. البته این درست است که پلگرینی مدت ها مصدوم بود و کریستیانته دیر در ترکیب جا افتاد، ولی هر دو بازیکن جوان هستند و فرصت زیادی برای رشد دارند. کریستیانته در دسامبر بالاخره به فرم خوبش نزدیک شد و توانست در هشت بازی سه گل و دو پاس گل دهد.

مونچی همچنین یک انقلاب هم در تابستان به راه انداخت، وقتی ناینگولان ناآماده را با نیکولو زانیولو و سی میلیون یورو عوض کرد. در مورد این قرارداد مطمئنا تا سال ها صبحت خواهد شد و به لیست اشتباهات بلند بالای نقل و انتقالاتی اینتر اضافه می شود.

در انتهای دیگر لیست خرید های مونچی بازیکنانی مانند کولارف و انزونزی قرار دارند. کولارف در منچستر سیتی به یک نیمکت نشین محض تبدیل شده بود، ولی مونچی این رو یه فرصت عالی دید تا با قیمتی بسیار پایین، یکی از ضعف های ترکیب رم رو بر طرف کند. پرداخت 5 میلیون برای کولارف یک خرید فوق العاده بود، چون او توانست گل ها و پاس گل های زیادی رو ثبت کند. با وجود مشکلات اولترا ها با دفاع چپ صربستانی، کولارف تبدیل به یکی از ستون های رم شده است، اگر چه به نظر می رسد که به سال های پایانی فوتبالی اش نزدیک می شود.

انزونزی هم توانایی هدایت خط هافبک رم را برای چند سال خواهد داشت، مخصوصا با شرایط دروسی که نیاز به استراحت بیشتری بین بازی ها دارد و به زودی بازنشسته خواهد شد.

البته بعضی از فروش های مونچی بسیار جنجالی بوده اند. او مسئول فروش آلیسون و صلاح به لیورپول است که باعث عصبانیت شدید طرفداران شد. جهش شدید قیمت صلاح بعد از انتقال به لیورپول باعث می شود که فروش 42 میلیون یورویی او یک شکست تلقی شود.

مونچی از فروش ها دفاع کرده است زیرا از نظر او به دلیل قوانین فیر پلی مالی، رم حق انتخاب دیگری نداشت. اگر به بالانس رم نگاه کنیم، حق را به او می دهیم. رم در نهایت 25 میلیون یورو سود کرد ولی بدون فروش صلاح، آنها داری بدهی می شدند که ممکن بود باعث حذف باشگاه از لیگ قهرمانان شود.

فروش استروتمن یکی از مهم ترین لحظات مونچی در رم بوده است. گاهی این مسائل باعث می شود که فکر کنیم رم بیشتر از اینکه تیم دی فرانچسکو باشد، متعلق به مونچی است. در پاییز وقتی دی فرانچسکو نزدیک به درب های خروج بود، مونچی تهدید به استعفا کرد و با این کار باعث ابقاری دی فرا شد.

نتایج فروش های رم این بوده که رم تعادل را در ترکیبش از دست داده است. کولارف سال قبل بهترین خرید بود، چون ناینگولان و استروتمن در 433 مورد علاقه دی فرا از عقب او را ساپورت می کردند. مجموعه مصدومیت ها و اشتباهات نقل و انتقالات باعث شده است که دی فرا در خیلی بازی ها مجبور به تعویض سیستم به 4231 شود. این باعث فشار بیشتر روی کولارف شده که با توجه به سرعت رو به افول او مشکلات زیادی را برای رم به وجود آورده است. بهترین نمونه آن هم باخت 7 بر 1 برابر فیورنتینا در جام حذفی بود، جایی که کیزا بارها کولارف را در سمت چپ تحقیر کرد.

اگر واقعا مونچی در این تابستان رم را به مقصد آرسنال ترک کند، اولین ضایعه برای رم چنگیز اوندر خواهد بود که به احتمال بالا با او به آرسنال می رود. ولی مشکلی که در بلند مدت برای رم پیش خواد آمد، از دست رفتن سلامت مالی و شبکه استعداد یابی قدرتمند رم در سرتاسر جهان خواهد بود.

حتی اگر هواداران رم نخواهند قبول کنند، تصمیمات مونچی به طول کلی قابل انتقاد نیستند. او در جایی که می توانست به سرعت برای رم درآمد زایی کرد. مثلا فروش پاره دس به زنیت با چهار برابر 6 میلیون یورویی که رم برایش پرداخته بود، یا خرید جوانانی که به زودی یا عضو مهمی از ترکیب رم خواهند شد یا با سود بالا فروخته می شوند.

بعضی خرید ها مانند پاستوره (که خود مونچی هم به اشتباه بودن آن اذعان کرده) خیلی خوب نبوده اند، چون هافبک آرژانتینی به نظر از انگیزه یا اراده لازم برای نشان دادن توانایی هایش بهره مند نیست. ولی حتی او را هم می توان به راحت به یک تیم متوسط انگلیسی انداخت، به طوری که حتی برای باشگاه سودآور هم باشد.

تصور اینکه تیمی که دو سال پیش در جدول دوم شد، به تغییر نسل روی بیاورد سخت است، ولی این دقیقا کاری است که رم انجام می دهد. دوره توتی و دروسی رو به اتمام است. رم نیازمند ساخت آینده است. مونچی سعی کرد که باشگاه را آماده این پروسه کند، ولی هواداران صبر این پروسه را ندارند و فشار ها باعث خروجی احتمالی مونچی از پایتخت می شوند.

13 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.