web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » رم فراتر از یک سوپرمارکت

رم فراتر از یک سوپرمارکت

مارس 14, 2018 - 9:48 ب.ظ
آگوستینو
1,097 بازدید

چطور اوزبیو دی فرانچسکو «سوپرمارکت» را تبدیل به یکی از هشت تیم برتر اروپا کرد؟ رِیمِز نِیتِن وبلاگ نویس فوتبال ایتالیا پاسخ می دهد.

رامون رودریگز وردخو، ملقب به مونچی، مه گذشته پس از 16 سال فعالیت لذت بخش به عنوان مدیر ورزشی سویا و رقم زدن دورانی پر از جام که نظیرش در تاریخ باشگاه اسپانیایی دیده نشده بود، به رم پیوست.

زمانی که به رم رسید، وی در اولین اظهاراتش اعلام کرد که فرانچسکو توتی اسطوره ابدی باشگاه بازنشسته می شود، و یک ماه پس از قطعی شدن خداحافظی کاپیتان، لوچانو اسپالتی سرمربی تیم هم جدا شد، پس از ثبت رکورد کسب 87 امتیاز در لیگ.

و در طول بازار تابستانی، گرگها بازیکنانی ارزشمند را از دست دادند: وویچک شزنی به رقیبشان یوونتوس پیوست، آنتونیو رودیگر و لیاندرو پاره دس به مربیان ایتالیایی در انگلستان و روسیه ملحق شدند، در حالی که مرگبارترین عنصر ترکیب رمی ها محمد صلاح به لیگ برتر برگشت تا کار ناتمامش در آنجا را تمام کند.

مربی جدید با هشت بازیکن به باشگاه آمدند و همین زمینه را فراهم کرد تا دوستداران فوتبال ایتالیا به تمسخر این اظهارنظر تابستانی مونچی که گفته بود «رم سوپرمارکت نیست» مشغول شوند و حتی خوشبین ترین هوادار رم نیز می گفت که این دوران بازسازی است، مخصوصا به دلیل کم بودن تجربه دی فرانچسکو.

با این حال، مربی ایتالیایی در عادت کردن به باشگاه جدیدش چندان مشکلی نداشته است. او توانسته رده سوم در سری آ را حفظ کند و مهمتر اینکه توانسته لا ماجیکا را به اولین یک چهارم نهایی اش در لیگ قهرمانان طی 10 سال اخیر برساند و مشخص کرده که گزینه ای موقتی نیست که فقط تا زمانی حفظ شود که مونچی ترکیب را بازسازی می کند.

بجز الکساندر کولارف که دارد خودش را به عنوان به صرفه ترین معامله فصل فوتبال ایتالیا ثابت می کند، هیچ کدام از چهره های جدید هنوز در حدی نبودند که باعث شوند هواداران آن استعدادهای جدا شده از باشگاه را فراموش کنند، ولی فلسفه ای که دی فرانچسکو پیاده کرده توانسته نتایجی قابل تحسین را به همراه داشته باشد.

اعتماد دی فرانچسکو به الیسون بکر گلر برزیلی کمک کرده تا او به آمادگی هیجان انگیزی برسد و در جمع گلرهایی که تیم هایشان در لیگ قهرمانان باقی ماندند، او 27 سیو بیش از نفر دوم انجام داده، اما مهمتر اینکه اتحاد دفاعی که دی فرانچسکو ایجاد کرده باعث شده تا تیم در کل چهار مسابقه خانگی اش در اروپا هیچ گلی دریافت نکند.

تیمی که به خاطر فوتبال زیبا و اشتباهات بزرگ دفاعی شناخته می شد چهره عوض کرده و تبدیل به تیمی شده که نماینده ی خالص کالچوست، مثل بازی با شاختار، جایی که حریف حتی یک شوت هم در چارچوب دروازه آنها نزد؛ همچنین به لطف توانایی های فردی در خط حمله، رم دارد نتایجی که آرزویشان را داشت را کسب می کند.

چنگیز اوندر، استفان ال شراوی و دیگو پروتی همگی در مقاطع مختلف این فصل درخشان ظاهر شدند، اما بلوغ ادین ژکو زیر نظر مربی جدید تاثیرگذارترین مسئله بوده است.

دانلود

هر چند ژکو در ابتدای فصل دست به شورش زد، اعلام کرد که دلتنگ ترکیب هجومی اش با صلاح است، در نهایت تسلیم دی فرانچسکو شد و مربی او را از یک ماشین گلزنی تبدیل به عاملی کرده که روی کل نیروی هجومی رم تاثیر می گذارد.

ژکو به نیمی از تعداد گلهایش در فصل گذشته هم نرسیده، اما از نظر ارسال پاس های کلیدی برای هم تیمی هایش خیلی بهتر عمل کرده و گلهای او بودند که به نوار طولانی پیروزی های متوالی ناپُلی در سری آ پایان دادند و چلسی و شاختار را مجبور کردند که برابر امپراتور در لیگ قهرمانان سر خم کنند.

آیا نباید از دی فرانچسکو به خاطر اینکه توانسته به چیزی که قرار بود یک افتضاح باشد زیبایی ببخشد، بیشتر تمجید کنیم؟

 

11 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.