web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » رم تازه متولد شده در انتظار سویا است

رم تازه متولد شده در انتظار سویا است

آگوست 4, 2020 - 1:24 ب.ظ
آگوستینو
387 بازدید

وین جیرارد در تازه ترین مقاله اش در فوتبال ایتالیا از تغییر و تکامل رم در یک ماه اخیر و نحوه استفاده از نقاط قوت تیم برای ضربه زدن به سویا صحبت می کند.

با گذشت از ماه جون به جولای، پائولو فونسکا توانست به تیمی که دچار بحرانی شدید بود جان تازه ای ببخشد. میلان، ناپولی و اودینزه 9 امتیاز از رم ربودند و باعث شدند که مربی پرتغالی به بازنگری تاکتیک های خود بپردازد.

در حالی که همه می دانستیم او از “توتال فوتبال” خود دست نخواهد کشید، زمزمه هایی مبنی بر استفاده تیم از سیستم 3421 به گوش می رسید. رم در سه چهارم اول فصل از این سیستم استفاده نکرده بود، اما به سرعت با سیستم جدید وفق پیدا کرد و توانست از توانایی بازیکنانش بهترین بهره را ببرد.

بیشترین کسانی که از این تغییر سود بردند برونو پرز و لئوناردو اسپیناتزولا بودند: این دو وینگ بک آماده رم در این فصل مسیر های متفاوتی را پیمودند. پرز بعد از چند انتقال قرضیه به پایتخت بازگشت اما اسپیناتزولا بعد از پیوستن به تیم بازی های پرنوسانی را در دفاع راست به نمایش گذاشته بود. ادین ژکو هم در طول فصل کاملا از بقیه تیم ایزوله شده بود، زیرا در بازی های سخت تر وینگر ها برای کمک به دفاع به عقب می آمدند. نمایش دو نفره جردن ورتو و آمادئو دیاوارا هم بدون نقص نبود، زیرا مرد فرانسوی نمی توانست از قدرتش برای راندن تیم به جلو استفاده کند.

ورق اما در بازی با پارما کاملا برگشت. اسپیناتزولا بی وقفه در یک سوم تیم حرف نفوذ می کند و برونو پرز بارها مدافع روبرویش را از بازی محو کرد. به علت حضور 3 دفاع در عقب زمین، وظایف دفاعی کمتری به این دو موکول شد. در عقب زمین هم راجر ایبانیز همه را با قدرت، جایگری و واکنش هایش شگفت زده کرد.

دیاوارا پس از شروعی بد توانست فرم قبلی خود را بازیابد. بعد از چند بازی اعتماد به نفسش چند برابر شد و خود را در مرکزیت تیم قرار داد. دید 360 درجه ای به کمک می کرد در حفظ توپ و یافتن بازیکنان دیگر برای آغاز ضد حملات عالی باشد. ورتو هم با آزادی بیشتری رو به جلو رفت و این باعث شد که گل های بیشتری هم به ثمر برساند، از جمله گل مهم مقابل پارما که باعث بیدار شدن رم شد.

ژکو هم در سیستم جدید به طور پیوسته توسط میخیتاریان حمایت می شود. او از زمان تغییر سیستم دو گل زد و دو پاس گل داد، اما نقش ژکو در بازی سازی و نگه داشتن توپ در جلوی زمین هم غیر قابل انکار است.

حال رم باید سیستم جدید خود را در میادین بین المللی تست کند. مربی سویا جولن لوپوتگی 53 ساله است. در 17 سالی که از عمر مربی گری اش می گذرد او در بسیاری از تیم های بزرگ اسپانیا و پرتغال مربی گری کرده است. او در تیم آخر در رئال مادرید کار می کرد و پس از باخت 5-1 در ال کلاسیکو از کار خود برکنار شد. سویا در 17 بازی آخر خود شکست نخورده و در دو بازی سخت مقابل بارسلونا و اتلتیکو هم با رویکرد بازی مالکانه مساوی گرفته است.

آنها در روزی کاغذ از سیستم 433 استفاده می کنند ولی لوپتگی از هافبک دفاعی خود می خواهد که تا در زمان تصاحب توپ بین دو مدافع وسط عقب بیاید و سیستم به راحتی به 343 تغییر می کند. با این تغییر وینگ بک ها آزاد می شوند و آنها می توانند با مدافعان پا به توپ و سریع مانند اور بانگا و خوان جوردن اورلپ کنند.

در محوریت خط حمله لوکاس اوکامپوس قرار دارد که در اولین فصل حضور در سویا 14 گل به ثمر رسانده است. با ابعاد و قدرت یک مهاجم مرکزی، اوکامپوس توانایی دریبل های ریز و سرعت انفجاری را نیز داراست. او معمولا به عنوان وینگر معکوس inverted winger استفاده می شود و توانایی حرکت به مرکز زمین را دارد، جایی که می تواند توپ را به پای راست لوک دِی یانگ برساند. اوکامپوس در سن 26 سالگی در اوج دوران بازی اش قرار داد و بزرگترین اسلحه لوپتگی در خط حمله است.

در سمت راست سوسو بازی می کند که توانست باشگاهی جدید برای خود بیابد. او که پس از ترک میلان شروع خوبی در سویا نداشت، اما تشنه بازی با رقیب قدیمی است تا بتواند جای خود را در تیم اسپانیایی محکم کند.

پاشنه آشیل تیم اسپانیایی در عرض این تیم است. خسوس ناواس در این فصل 38 بار در سمت راست خط دفاعی بازی کرده است. با این وجود او 34 ساله است و با وجود سوسو در همان سمت که علاقه ای به کارهای دفاعی ندارد، اسپیناتزولا شانس خوبی دارد که از آن سمت به تیم اسپانیایی فشار زیادی وارد کند. دوئل سرخیو رگیلون و پرز هم در سمت دیگر با هم روبرو هستند و اگر آن دو بتوانند همدیگر را خنثی کنند، وظیفه نفوذ اسپیناتزولا مهم تر همی می شود.

اگر لوپتگی تصمیم بگیرد که به ناواس نقش تدافعی تری بدهد، خط میانی او توسط پرس سنگین دفاعی رم تحت فشار خواهد گرفت. این یعنی رم 2 منطقه خوب برای تمرکز فشار را در بازی روز پنجشنبه در اختیار خواهد داشت.

دانلود

همچنین نباید از بازگشت زانیولو غافل شویم. او در زمانی مناسبی به تیم برگشته و می تواند تاثیر مهمی در عملکرد تیم در لیگ اروپا بگذارد. کریس اسمالینگ اما به علت عدم رسیدن به توافق با منچستر یونایتد در لیست تیم حضور نخواهد داشت.

جیالوروسی در بهترین فرم ممکن به مصاف سویا می رسد. بردن 6 بازی 7 بازی گذشته (به همراه یک تساوی روحیه بخش مقابل اینتر) نشان می دهد که رم شخصیت خود را بعد از هت تریک باخت به دست آورده است. رم و فونسکا حالا فرصت دارند که درس هایی که از سری آ اموخته اند را مقابل تیم اسپانیایی به نمایش بگذارند.

ترجمه از L’Ottavo Re

6 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.