web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » رم؛ رهرویی كه آهسته و پيوسته می‌رود

رم؛ رهرویی كه آهسته و پيوسته می‌رود

دسامبر 6, 2017 - 11:18 ب.ظ
آگوستینو
1,136 بازدید

رم با صدرنشینی در گروهش در لیگ قهرمانان کاری جالب توجه انجام داده، اما آندره آ تالاریتا نویسنده فوتبال ایتالیا باور دارد که نباید در مورد دستاوردهای آنها اغراق کرد.

و بدین ترتیب، برابر قره باغ، همانی شد که باید می شد، از آن اتفاق های عجیب و غریب همیشگی خاص رم رخ نداد. به همین دلیل و به همراه دیگر اتفاقات از این دست، همه جا تیفوسی های رم حس می کنند که این فصل فرق دارد.

نتیجه مسابقه بردی قابل پیش بینی بود. نتیجه نهایی گروه، صدرنشینی رم برابر سنگین وزن ها، آن هم یک سال پس از حذف برابر پورتو در دور مقدماتی مسابقات، پیروزی غیرمنتظره ای بود.

با توجه به نتیجه کسب شده شاید به نظر برسد که لحظه عجیبی برای جالوروسی است، ولی در اصل آنها دارند در سطح واقع بینانه عمل می کنند. این تیم زور دارد، ولی نه در حدی که بگویند مشتی زده که فراتر از زورش است.

در ابتدای فصل، یادآوری شد که رم قدرت ترکیب اصلی اش را کاهش داده تا به ترکیبش عمق بیشتری دهد. آنها تیمی شدند که قدرت آتش کمتری دارد و انعطاف پذیرتر است، توقع می رود که نتایجش را برابر تیم های کوچکتر بهتر کند و آمارش برابر تیم های بزرگتر ضعیف تر شود.

تا اینجا، دقیقا همین طور شده، در سطح داخلی و بین المللی همین طور پیش رفتند. گرگها در بازیها برابر تیم هایی که ترکیب اصلی شان ضعیف تر بوده برنده شدند، حریفانی با قدرت مالی کمتر، به استثنای تساوی برابر جنوا.

برابر تیم هایی با ارزش ترکیب بیشتر هم یا باختند یا مساوی کردند، به استثنای برد مقابل چلسی – و شاید یکی هم مقابل میلان، هر چند من دلیلی نمی بینم که اصلا توضیح دهم که میلان این فصل «تیم بزرگ» محسوب نمی شود.

استمرار پیشرفت رم در کارش فقط بیانگر قدرت آنها نیست بلکه نشان دهنده این هم هست که ضعف ساختاری شان مثل قبل باقی مانده است. با این وجود، هواداران و کارشناسان مثل یکدیگر به نظر نمی توانند یا نمی خواهند چنین چیزی را ببینند، از اینکه حس می کنند این فصل متفاوت است هیجان زده شدند، و به نتایجی نظیر صعود جالب توجه از مرحله گروهی لیگ قهرمانان تکیه می کنند.

در همین فصل 18-2017 ما چندین بار شاهد چنین اتفاقی بودیم. پیش از شکست 3-1 پایتخت نشینان برابر اینتر، بخش بزرگی از هواداران توقع برد داشتند، حتی با اینکه با نگاهی به گذشته نتیجه منطقی به نظر می رسد.

نوار پیروزی های آنها برابر تیم های کوچک در نوامبر توسط اتلتیکو مادرید به پایان رسید، شکستی 2-0، و در پایتخت طوری رفتار کردند که انگار شوکی بزرگ رقم خورده، با وجود اینکه کاملا قابل پیش بینی بود.

حالا، این نتیجه رقم خورده در لیگ قهرمانان زمینه را فراهم کرده تا دوباره شور و اشتیاقی غیرمنطقی ایجاد شود، اما قرار است که این باد هم خالی شود، وقتی که تیفوسی های رم متوجه می شوند که پیروزی هایشان تا اینجا مطابق با سطح شان بوده و فراتر نبوده، و نقاط ضعف آنها همچنان اصلاح نشدند.

یکی از آن ضعف ها به این موضوع ربط پیدا می کند که قدرت روانی آنها زیر فشار هنوز به درستی مورد آزمایش قرار نگرفته است. همین مشکل مزمن رم در گذشته بوده و خام خواهیم بود اگر فرض کنیم که فوری برطرف شده است.

در ادامه راه بازیکنان باید بیشتر اعصابشان را کنترل کنند (اول از همه دانیله دروسی که خوب سیلی می زند)، و مربی هم باید حواسش به این مسائل باشد.

در پیش فصل گفتیم که اوزبیو دی فرانچسکو بزرگترین متغیر رم محسوب می شود (عنصری که بیشترین تاثیر را روی سرنوشت تیم می گذارد). او تا اینجا تحسین برانگیز کار کرده، از منابع تیم نهایت استفاده را به درستی برده، و لایق تمامی تعریف و تمجیدهاست.

ولی اشتباه نکنید، هنوز مانده تا در موردش حکم دهند. اینکه هنوز از فشار جو مدیریت باشگاهی بزرگ و دمدمی مزاج مثل جالوروسی هنوزغش نکرده بیانگر این است که هنوز واقعا فشار مدنظر را حس نکرده است.

وقتی که کارها به دلخواهش پیش نروند آن فشار را حس می کند. تا الان که با مشکلاتی مواجه شده اما به دردسر واقعی نیافتاده است. تیمش دارد مطابق انتظار عمل می کند، رختکن جو آرامی دارد و اهداف شان در این فصل در دسترس هستند.

در نیمه دوم فصل اوضاع سخت تر می شود و بعد خواهیم دید که او چه کاره است. تاکتیک ها را بلد است، بی تردید این را نشان داده، هر چند برای رساندن رم به موفقیت فقط همین کافی نیست.

دانلود

ولی دورانی خوش برای گرگهاست، و صدرنشینی در گروه یعنی حالا برای اولین بار پس از یک دهه از بخت خوبی برای بازگشت به یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان برخوردار هستند. و آنچه واقعا هیجان انگیز به نظر می رسد آینده شان در درازمدت است، نه کوتاه مدت.

برخلاف حال و هوای هیجانی که فراگیر شده و با وجود جایگاهشان در سری آ که می تواند تا فوریه بهتر هم شود، همچنان غیرمنطقی است که توقع داشته باشیم رم در این فصل اسکودتو را ببرد. قرار بوده این فصل تغییر و تحول باشد، اولین گام پروژه ای تازه.

با این حال، خبر خوش این است که سنگ بنای پروژه به شکلی شگفت انگیز خوب در جایش قرار گرفته است. مربی جدید دارد جواب می دهد، بازیکنان جوان و با ارزش هستند، استراتژی شان در بازار محکم به نظر می رسد، و حتی پروژه ورزشگاه پیش می رود.

هیچکس در سری آ آینده ای ندارد که این قدر روشن به نظر برسد. اگر فکر می کنید که از این فصل لذت می برید، بدانید که بهترش هم در راه است.

 

7 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.