web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » تیم های ایتالیایی باید سرگرم کننده باشند

تیم های ایتالیایی باید سرگرم کننده باشند

فروردین 28, 1398 - 5:50 ب.ظ
reza
271 بازدید

افت فوتبال ایتالیا طرفداران زیادی را ناامید کرده است، کسانی که با دربی های پرشور میلان، طرفداران عجیب و غریب احساساتی، و رقابت شدید برای اسکودتو عاشق فوتبال شده بودند.

بدون شک دلیل اصلی این افت کالچوپولی 2006 و ضعف اقتصادی ایتالیا است. این عوامل با بیداری لیگ هایی مثل انگیس و اسپانیا که قراردادهای پخش و تبلیغاتی بسیار سنگینی بستند، همراه شده است. در حالی که سری آ به نظر توانسته از خاکستر لیگ قبلی دوباره به پا خیزد، عاملی که مانع رشد آن شده شیوه بازی تیم هاست.

فوتبال ایتالیا معمولا به طور غیر منصفانه ای برچسب «دفاعی» را به خود می گیرد، مخصوصا توسط کارشناسانی که آن را کاتناچیو می نامند. و حتی اگر امروز یک بازی سری آ را با لیگ انگیس یا اسپانیا مقایسه کنید، کمبود سرعت و کیفیت اولین چیزی است که به چشم می آید. آیا واقعا عجیب بود که رونالدو آن گل قیچی استثنایی را برای یک تیم اسپانیایی در مقابل یک تیم ایتالیایی به ثمر رساند؟ اینکه او این چنین کاری را برای یوونتوس هم انجام بدهد فدای این می شود که سه امتیاز هر بازی توسط گورخر ها کسب شود.

طرفداران فوتبال ایتالیایی-از جمله نویسنده- عاشق غنای تاکتیکی این لیگ هستند. ولی قدرت تاکتیک نباید مانع چیز هایی شود که باعث جذابیت بازی در وهله اول شده است: مشاهده قدرت ورزشی و مهارت خارق العاده بازیکنان. هر بازیکنی که به ایتالیا می آید اقرار می کند که تمرینات سخت تر و تخصصی تر هستند، ولی تیم های ایتالیایی در اروپا به خاطر سرعت و استقامت کمتر له می شوند. فوتبال ایتالیا به خاطر این قضیه در هر دو سمت جدول مقصر است. پارک کردن اتوبوس و ضد حمله زدن به فلسفه تمام تیم های ته جدولی لیگ های مختلف تبدیل شده است. پس فوتبال ایتالیا به این دلیل خیلی قابل سرزنش نیست. مسئله ای که خیلی بدتر است اتفاقی است که در تیم های بالای جدول می افتد.

اینتر تحت هدایت اسپالتی به یک تیم قابل پیش بینی و معمولی تبدیل شده است که معمولا از هر جا که بشود توپ را به داخل محوطه جریمه سانتر می کنند، به این امید که مهاجم زهرناکشان از هیچی یه گل بسازد یا پنالتی بگیرد. این شیوه کافی بوده تا تیم به لیگ قهرمانان سال بعد برسد، ولی الهام بخش چیز جدیدی نیست.

یوونتوس مدت هاست دارای تفکر “فقط به اندازه کافی” شده است، چه در زمان کونته و چه در زمان آلگری. بر خلاف قدرت هجومی بی نظیرشان، کم پیش می آید که بازی های پرگلی از گورخر ها ببینم. آنها معمولا ترجیح می دهند که برد های بدون دردسر کسب کنند و این راه را به نظر از طریق کلافه کردن حریف انجام می دهند. این روش جواب داده است، زیرا بیانکونری فقط یک امتیاز برای قهرمانی هشتم پشت سر هم نیاز دارد، ولی باعث صدمه شدید به شهرت لیگ شده و موفقیت اروپایی هم به دست نیامده است.

ناپولیِ ساری شاید قابل پیش بینی بود، آتالانتای جیان پیرو گاسپیرینی هم شاید خیلی افت و خیز دارد، ولی حداقل نمی شود گفت که آن ها سرگرم کننده نبودند. تیم های بیشتری باید اینجوری بازی کنند، فارغ از اینکه چه نتیجه ای به دست می آید.

اقتدار داخلی یوونتوس باعث شده که لیگ به یک قطبی بودن مشهور شود، حتی اگر میلان و ناپولی در چند سال اخیر چند بار به تیم تورینی فشار آورده باشند. ولی تیم های دیگر ایتالیایی باید بهتر شوند و نقش خود را برای بهتر شدن لیگ بازی کنند. مشکل البته این است که به دلیل قوانین بازی جوانمردانه، آنها فقط وقتی می توانند سرمایه گذاری کنند که در آمد بالایی هم داشته باشند، اتفاقی که به نظر به این زودی ها نخواهد افتاد، نه حداقل تا زمانی که لیگ های دیگر از سری آ جذاب تر هستند.

لیگ دیگری که معمولا تک قطبی نامیده می شود، بوندسلیگای آلمان، توانسته حداقل مخاطب و طرفداران جوان زیادی را جذب کند. حتی سطحی ترین معیار جذابیت که تعداد گل های زده شده است نشان می دهد چرا لیگ آلمان پرطرفدار تر است. تیم معمولا قهرمان آلمان، بایرن مونیخ، 107 گل در تمام رقابت ها زده است. یووه؟ در کل 78 تا.

قدرت اقتصادی لالیگا و پریمر لیگ به خاطر قرارداد های گران تجاری و حق پخش باعث شده آنها دست نیافتنی به نظر برسند. ولی هیچ دلیلی وجود ندارد که سری آ بتواند به راحتی در جایگاه سومین لیگ اروپا قرار بگیرد. در سال های اخیر ایتالیا در حال پیشی گرفتن از آلمان در رنکینگ یوفا است. ولی چیزی که از آن هم مهم تر است این است که در رنکینگ سرگرم کننده بودن بهتر شوند. لحظه کلیدی می تواند زمانی باشد که که کمپانی فاکس قرن 21 بعد از پایان قراردادش در سال 2019-2020 با بوندسلیگای آلمان چه تصمیمی بگیرد.

در این بین، ایتالیا باید قسمتی از تاریخ و گذشته باشکوهش را دوباره به دست آورد، وقتی تیم هایی مثل میلان و اینتر تا پاریما، برشا و بعله، حتی یوونتوس جذاب بازی می کردند. لیگ امروز نیاز به تمام رنگ های لیگ دارد، نه فقط سفید و سیاه.

 

نویسنده: جی کاسانو از فوتبال ایتالیا

8 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.