web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » تسلط دوباره ایتالیا بر اروپا ممکن است؟

تسلط دوباره ایتالیا بر اروپا ممکن است؟

دی 11, 1395 - 3:25 ق.ظ
آگوستینو
549 بازدید

ناپُلی و یوونتوس صدرنشین گروه هایشان در لیگ قهرمانان شدند، درست همان کاری که رم و فیورنتینا در لیگ اروپا انجام دادند.

ایتالیا برای مدتی طولانی یک از ابرقدرت های قاره فوتبال بوده؛ در اصل، تنها اسپانیا می تواند ادعا کند که در مسابقات برگزار شده توسط یوفا قهرمانی های بیشتری کسب کرده است. هر چند باشگاه های ایتالیا از دهه 60 میلادی در فوتبال اروپا قدرتمند بودند، آخرین دوره تسلط کامل آنها بر اروپا به اواخر دهه 80 و دهه 90 بازمی گردد. باشگاه های ایتالیا در آن زمان ثروتمندترین باشگاه های اروپا بودند و بهترین بازیکنان جهان را برای بازی در سری آ دستچین می کردند.

از 1989 تا 1998، تنها یک فینال لیگ قهرمانان بدون نماینده ایتالیا برگزار شد، در ابتدا میلان و سپس یوونتوس حضوری دائم در فینال بزرگترین مسابقات باشگاهی اروپا داشتند. حتی باشگاهی کوچکتر مثل سامپدوریا هم توانست برای مدتی در کانون توجه قرار بگیرد و در فینال 1992 بارسلونا را به وقت اضافی برد.

با این حال، همین طور که هزاره جدید نزدیک می شد، سلطه ایتالیا کمرنگ می شد. زمانی بود که بنگاه های شرط بندی طبق عادت نماینده های ایتالیا را در جمع مدعیان اصلی لیگ قهرمانان جای می دادند، اما تیم های ایتالیایی این قدر در اروپا افت کردند که در سالهای اخیر فقط یوونتوس توانسته پرچم سه رنگ را در بین اهداف شرط بندها روی لیگ قهرمانان قرار دهد.

افت تدریجی بود، اما آشکار. میلان باز هم دو بار لیگ قهرمانان را برد، در 2003 و 2007، و اینتر هم به عنوان بخشی از سه گانه اش در 2010 این مسابقات را فتح کرد، اما آن موفقیت ها، هر چند با سه قهرمانی لیگ برتری ها برابری می کنند، زیر سایه هشت قهرمانی اسپانیایی ها در لیگ قهرمانان از 2000 قرار می گیرند.

پول دلیل اصلی رقم خوردن این افت بوده است. سرمایه گذاران خارجی به لیگ برتر با درآمدهای هنگفت از حق پخش تلویزیونی رفتند و بارسلونا و رئال مادرید غول های فوتبال اسپانیا هم تلاش کردند تا پا به پای آنها جلو بروند، و در نتیجه بهترین فوتبالیست ها از ایتالیا به انگلستان و اسپانیا نقل مکان کردند و رسوایی کالچوپولی در 2006 هم به اعتبار فوتبال ایتالیا لطمه زد.

نداشتن توانایی جذب بهترین بازیکنان جهان باعث افت کیفی فوتبال داخلی ایتالیا شد و تیم های بزرگ برای تجهیز ترکیبی که بتواند در لیگ و رقابت های اروپایی موفق باشند به مشکل خوردند.

رقابت کردن در مسابقات داخلی و جبهه اروپایی می تواند بسیار پیچیده باشد. همان طور که در مقاله ای از 888اسپرت آمده، این مشکل نمونه های خارجی هم دارد. به طور مثال لستر سیتی فصل گذشته قهرمان لیگ برتر شد. لستر جیمی واردی و ریاض محرز را حفظ کرد، اسلام سلیمانی و احمد موسی را هم جذب کرد و فقط ان گولو کانته را از دست داد. پس لستر در این فصل ترکیب قوی تر دارد. آنها صدرنشین گروهشان در لیگ قهرمانان شدند، اما در لیگ برتر برای فرار از سقوط می جنگند – حرفی که خود کلودیو رانیری زد. از سوی دیگر، چلسی و لیورپول در رقابت های اروپایی نیستند و در صدر جدول لیگ برتر قرار گرفتند!

در اسپانیا هم اتلتیکو مادرید صدرنشین گروهش در لیگ قهرمانان شد، اما در لالیگا به رده ششم سقوط کرده است. نمونه ها در تمام لیگ های بزرگ یافت می شوند، به طور مثال بورسیا دورتموند که در لیگ قهرمانان کارهای بزرگی انجام داده، اما در بوندس لیگا مأیوس کننده ظاهر شده است.

888اسپرت یادآوری کرده که سنگین تر شدن کار اکثر تیم ها را دچار مشکل می کند. تیم های حاضر در لیگ قهرمانان معمولا برای هر پست دو بازیکن دارند، اما نکته این است که مربیان معمولا با یک گروه مشخص از بازیکنان جا افتاده بهتر نتیجه می گیرند. اینکه از ستاره ها بخواهید در لیگ قهرمانان بدرخشند و سپس 4-3 روز بعد در رقابت های داخلی هم کارها را انجام دهند سرانجام دردسرساز می شود.

با این حال، لیگ قهرمانان اوج فوتبال باشگاهی است و عدم جذب بهترین بازیکنان جهان باعث شده تا رقابت برای باشگاه های ایتالیایی کار دشواری باشد.

تنها یوونتوس با منابع بسیار فراوانش توانسته در سطح اروپا مدعی بماند. در 2015، آنها اولین تیم ایتالیایی شدند که پس از پنج سال به فینال لیگ قهرمانان می رسد و آنها بر رقابت های داخلی تسلط کامل دارند.

دانلود

با این حال، نشانه ها برای فوتبال ایتالیا امیدوارکننده هستند. حضور سرمایه گذاران آمریکایی در رم در 2011 پیشرفتی تازه بود، و این باعث شد تا باشگاه رقیب اصلی یوونتوس در رقابت های داخلی شود. اینتر هم می تواند منتظر بهتر شدن باشد، به لطف سرمایه گذاران چینی. اگر آمدن سرمایه گذاران خارجی ادامه پیدا کند و ستاره های جهانی به سری آ برگردند، کاملا احتمال اینکه باشگاه های ایتالیا بتوانند در اروپا قد علم کنند وجود دارد.

.

وب سایت فوتبال ایتالیا

 

3 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.