web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » اوزبیو برای رم مناسب است؟

اوزبیو برای رم مناسب است؟

خرداد 11, 1396 - 9:07 ب.ظ
آگوستینو
873 بازدید

اوزبیو دی فرانچسکو سرمربی ساسولو را سرمربی جدید رم می دانند، به همین خاطر اِدو دالمونته نویسنده وب سایت فوتبال ایتالیا به بررسی این موضوع پرداخته که آیا او می تواند جالوروسی را به سطح بالاتری ببرد.

همین طور که اشک های جاری شده برای جدایی فرانچسکو توتی خشک می شوند (البته هرگز این طور نمی شود)، هواداران رم به فکر فصل بعد می افتند و گزینه ی اصلی برای جانشینی لوچانو اسپالتی روی نیمکت.

رساندن ساسولو از سری ب به لیگ اروپا باعث شده تا بحث حضور اوزبیو دی فرانچسکو در باشگاهی باکلاس داغ باشد. البته این پرسش هم مطرح شده که آیا او مثل مائوریزیو ساری در ناپل موفق می شود، یا اینکه جذاب ناموفقی مثل استادش زدنک زمن خواهد بود، یا شاید هم یک لوئیس انریکه ی دیگر؟

ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما شاید مجبور باشیم دقیقا بررسی کنیم و ببینم اصلا «موفقیت» یعنی چه.

اگر معنی موفقیت ادامه یافتن سیاست فعلی رم برای پرورش بازیکنانی هیجان انگیز است، پس انتخاب او منطقی است. هر چه باشد، استخدام مونچی خیلی بیش از آنچه ما فکر می کردیم به کارهای دوران والتر ساباتینی شباهت دارد: امثال مارکینیوس، میرالم پیانیچ، مهدی بناتیا جذب شدند، پرورش یافتند و در ازای مبلغی سنگین فروخته شدند. از این نظر، دی فرانچسکو عملکرد درخشانی با ساسولو داشته و کمک کرد تا امثال نیکولا سانسونه، دومنیکو براردی و سیمونه زازا خودشان را در میدان های بزرگ نشان دهند.

حتی اگر دی فرانچسکو انتخاب مناسبی برای رم نباشد، استخدام او خبر خوشحال کننده ای برای فوتبال ملی ایتالیاست، چون او با جوانان بومی نظیر لورنزو پلگرینی(هافبکی که رم حق خریدش را دارد)، متئو پولیتانو، استفانو سنسی، فدریکو ریچی و بسیاری دیگر از بچه های مستعد همکاری کرده است.

یکی دیگر از نکات مثبت مربی اهل آبروتزو سبک فوتبال تماشایی است که او را با جمعی از مربیان سابق رم همچون رودی گارسیا، لوچانو اسپالتی، کارلو ماتزونه و زدنک زمن – که همگی در الیمپیکو آتش بازی راه می انداختند – در یک خط قرار می دهد. یادتان نرود که باشگاه قبلی مونچی سویا تحت تاثیر خورخه سامپائولی گام بزرگی برداشت.

اما آیا اینها کافی هستند؟ گفتن اینکه بگوییم دی فرانچسکو می تواند به رم کمک کند تا به اولین اسکودتویش پس از 2001 – زمانی که فابیو کاپلو ی نتیجه گرا سرمربی تیم بود – برسد کار دشواری است. با استخدام ساری ناپلی فوتبال زیبایی ارائه کرد، اما انتظار طولانی آنها برای رسیدن به قهرمانی ادامه یافت. سویا ی سامپائولی هم فصل را در رده چهارم لیگ تمام کرد.

رم سالهاست که تا گام آخر می رسد اما نمی توان آن را بردارد و از 2000 تا به امروز هشت نایب قهرمانی در سری آ داشته که همین ادعا را ثابت می کند و در نتیجه هواداران جالوروسی مأیوس شدند، مخصوصا اینکه باشگاهشان به اندازه یوونتوس سرمایه گذاری نمی کند. علاوه بر آن، یوونتوس فرصت طلب دائما در حال تقویت خود است – آنها شش سال است که بر سری آ تسلط کامل دارند و به دو فینال لیگ قهرمانان نیز رسیدند.

البته جای شکر دارد که دی فرانچسکو بیش از زمن به نتیجه اهمیت می دهد و بر کسی پوشیده نیست که مربی چک تبار سبک بازی را مهم تر از نتیجه می داند.

دو سال پیش در مصاحبه با گاتزتا، دی فرانچسکو گفت: «از نظر زدنک، همیشه باید به حریفان حمله کرد، بدون توجه به موقعیت. من معتقدم که برخی اوقات، تیم باید مانع از دست رفتن توپ شود. تفاوت همین است.»

وقتی به سیستم کار این مربی در ساسولو نگاهی می اندازیم تصویری نتیجه گراتر از آنچه توقع داریم ترسیم می شود: هافبک سابق رم همیشه از بازیکنانش (مخصوصا مهاجمان و هافبک های مرکزی) می خواهد که در حرکت باشند و در طول 90 دقیقه جایشان را عوض کنند، مشابه همان رویکرد فوق العاده تاکتیکی که مکس آلگری(سرمربی سابق ساسولو) در تورین از آن بهره می برد.

مالکیت توپ ساسولوی دی فرانچسکو تا اینجا حدود 48 درصد بوده و او توقع دارد که مدافعان مرکزی اش حملات را پی ریزی کنند (یک ویژگی دیگر شبیه به آلگری)، و این روش به فرانچسکو آچربی ناکامِ سابق میلان کمک کرد تا از چهره ای که دو بار 7-0 به اینتر باخته به یک ملی پوش در 2016 تبدیل شود.

با این حال، باز هم سخت است که فراموش کنیم دی فرانچسکو، با 12 بازی ملی و یک گل در کارنامه اش، هنوز در حال یادگیری است و در فصلی که گذشت او بحران را تجربه کرد و در نیم فصل دوم بود که آنها در لیگ جبران کردند – البته از تعداد وحشتناک و باورنکردنی مصدومان نرووردی صرفنظر نکنید که بازیکنان کلیدی شان را گرفت، و تازه سنگینی حضور در لیگ اروپا هم بود.

دانلود

در کل، آنهایی که خوشبین هستند می گویند رم یکی از جذاب ترین مربیان کالچو را گرفته، کسی که از نظر تاکتیکی خوشفکر و آینده دار نشان داده، کسی که به میدانی بزرگ نیاز دارد تا خودش را نشان دهد – و کسی که وجهه اش شاید باعث شود در صورت بد بودن نتایج، اخراجش به تاخیر بیافتد.

در هر صورت، الان یووه چند کیلومتری از همه جلوست. حرف این نیست که فصل بعد قطعا قهرمان هستند، اما موضوع این است که تعقیب کنندگان بانوی پیر شاید به فکر سرمایه گذاری فراتر از کوتاه مدت باشند؛ ناپُلی 90 میلیون یوروی حاصل از فروش گونزالو ایگواین را صرف جذب جوانانی همچون پیوتر ژیلینسکی و آرکادیوژ میلیک کرد.

از سوی دیگر، بدبین ها می گویند که سوءمدیریت جیمز پالوتا در رابطه با اسپالتی و اسطوره باشگاه فرانچسکو توتی سند این است که اوضاع در پایتخت خوب نیست و تلاش برای ساخت ورزشگاهی جدید باعث شده تا در خرید محافظه کار باشند و به نظر می رسد نتیجه اش کوچ ستاره ها برای رسیدن به افتخار در باشگاهی دیگر باشد.

با وجود اینکه دی فرانچسکو جذاب به نظر می رسد، باید گفت که هواداران کالچو مربیانی با خط مشی مونتلا و پراندلی زیاد دیدند. تا حدی نگران کننده هست، چون شاید قهرمان تازه وارد سری آ برای بهتر کردن این رم باید مثل سوپرمن باشد.

 

18 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.