web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » انقلاب فونسکا

انقلاب فونسکا

اکتبر 31, 2019 - 4:04 ب.ظ
L'Ottavo Re
647 بازدید

درست است که اودینزه تیم خوبی نیست و در بحرانی ترین حالت به رم رسید، اما بیایید به جای رمِ فونسکا، رمی که در چند سال اخیر داشته ایم را تصور کنیم. جالوروسی مدت هاست به دلیل ذهنیت شکننده مورد انتقاد به جاست. زخمی که شاید از باخت مقابلِ منچستر شروع شد و با باخت های سنگین مقابل بایرن، بارسلونا و فیورنتینا ادامه پیداکرد به ما میگفت که ذهنیت این باشگاه شبیه یک دختر در حال بلوغ است. گاهی بسیار فراتر از حد تصور بودیم (مانند پیروزی مقابل بارسلونا) و بارها در مقابل تیم های بسیار ضعیف امتیاز از دست دادیم. بازی مقابل اودینزه تمام مولفه های همیشگی رم برای از دست دادن را داشت. مصدومیت های بسیار عجیب و غریب باعث شده که فشار بسیار زیادی به تعداد کمی از بازیکنان وارد شود و پس از بازی سگنین مقابل میلان، رم کاملا می توانستیم متصور شویم که تیم خسته باشد و نتواند موقعیت گل خلق کند. سندروم بعدی قابل انتظار، انجام بازی های ضعیف پس از بیروزی های بزرگ است. کسی دربیِ افتضاح چند روز بعد از پیروزی تاریخی مقابل بارسلونا را به خاطر دارد؟ در طول بازی هم مانند همیشه داوری یک اشتباه مهلک علیه رم انجام داد. این اخراج در زمانی اتفاق نیفتاد که 4 بر 0 پیش بودیم، برتری رم تنها 1 گل بود و 10 نفره شدن پس بازی سنگین مقابل روسونری می توانست باعث شکستن کمر رم مقابل اودینزه پر انگیزه شود. ولی هیچ کدام از این اتفاقاتِ آشنا نیفتاد. رم با ذهنیت پیروزی وارد زمین شد، با داوری جنگید، و با وجود نصفه و نیمه بودن ترکیب توانست یک پیروزی دیگر کسب کند. مطمئنا مهم ترین فرد در این پیروزی ها فونسکا است. مربی پرتغالی رم که به سرعت ایتالیایی را نیز آموخته، توانسته ذهنیت همیشه بیمار رم را بهبود ببخشد. هنوز برای اینکه بگوییم این بیماری مزمن درمان کاملا درمان شده زود است، اما رمِ فونسکا تا به حال از چالش های بسیار سختی سربلند بیرون آمده است.

 

بازیکنان جدید

اگر در دو سال قبل عادت کردیم که تیم بازیکنانی بگیرد که به هیچ دردی نخورد، امسال پتراکی با عملکردی معقول همه مان را شگفت زده کرده است. لوپز در درون دروازه شاید کمی گران باشد، ولی توانسته آرامش را به عقب زمین بازگرداند. فصل پیش نشان داد که خساست در خرید بازیکن برای این پست مهم می تواند چه بلایی سر تیم بیاورد. مانچینی چه در پست دفاع میانی و چه در پست هافبک دفاعی عالی عمل کرده است. اسمالینگ شاید مهم ترین سورپرایز این فصل پتراکی بود. بازیکنی که با بدبینی کامل و با این اتهام که کپی برابر اصل خوان ژسوس به پایتخت می آید به تیم اضافه شد ولی به سرعت به مرکز ثقل خط دفاعی تبدیل شد. چتین مخصوصا در مقابل میلان امیدوار کننده ظاهر شد. سطح بازی ورتو شاید در حد ناینگولان نیست، ولی وجود بازیکنانی که دوندنگی و از خودگذشتگی بالایی دارند به استحکام خط دفاعی کمک شایانی می کند. حضور این بازیکنان یعنی که رم بالاخره می تواند ژسوس را روی نیمکت بنشاند. حضور همزمان ژسوس و فازیو در خط دفاعی پارسال نشان می داد که تیم چقدر افتضاح بسته شده بود. بازیکنان جدید باعث شده اند که برای اولین بار در چند سال اخیر، بهترین منطقه رم خط دفاعی آن باشد.

 

بازی گرفتن از بازیکنان قدیمی

هنر فونسکا از بازی گرفتن از بازیکنان متوسط یا ضعیف فصل قبل باعث شده که حتی با وجود مصدومیت، تیم روند رو به رشدی داشته باشد. ژکو بعد از تمدید قرارداد بازیکن دیگری است. کلایورت که فصل قبل هیچ گونه تاثیری نداشت، امسال به یکی از ارکان خط حمله تبدیل شده که با پرسینگ شدید به تیم هم در فاز دفاعی کمک می کند. زانیولو حتی در پست غیر اصلی هم بسیار موثر تر بازی می کند، با این حال شاید باید برای این موضوع از کاپلو هم تشکر کنیم. کولارف با وجود افت محسوس بدنی، نسبت به فصل پیش موثر تر بازی می کند و تا همین جا 4 گل برای رم به ثمر رسانده است. معجزه فونسکا هم کسی نیست جز پاستوزه. پاستوره همیشه در رم لحظاتی درخشان داشت و در بقیه دقایق بازی محو بود. تعداد بازی های او هم به دلایل مصدومیت های بسیار زیاد بسیار پایین بود. مدیریت پاستوره به نحوی که او شرایط فیزیکی او در بهترین حالتش از زمان پیوستنش به رم قرار داد راز پیشرفت اوست. چند هفته پیش فازیو در مورد او گفته بود که تا به حال پاستوره را اینقدر آماده ندیده بودم. از طرفی دیگر فونسکا با مصاحبه هایش سعی کرد که فشار را از روی هافبک آرژانتینی بردارد. او همواره میگفت که پاستوره آماده بازی کردن برای 90 دقیقه نیست و باید انرژی او را کنترل کنیم. این کمک ذهنی را خود پاستوره هم اذعان کرده بود، جایی که چند روز پیش در مصاحبه ای گفت بعد از مدت ها صاحب مربی ای شدم که به من اعتماد دارد و با من صحبت می کند. نمودِ این زنده شدن ققنوس وارِ پاستوره در 4 بازی گذشته رم روشن است. او به دلیل کمبود هافبک باید مدت زیادی در بازی می ماند و توانست بدون مصدومیت این 4 بازی را پشت سر بگذارد. آمار پاستوره بازی به بازی بهتر شد و نه تنها در ساخت موقعیت گل موفق عمل می کرد، در پرسینگ و باز پس گیری توپ هم درخشان عمل کرد.

 

مسئله فلورنزی

حتی اگر مثل من دوست دار آله باشید، نمی توانید اذعان کنید که او به هیچ وجه آماده نیست. شاید در هیچ فصلی فلو را این چنین ناآماده ندیده بودیم. چهره او نشان می دهد که تنها مشکلش مشکلات فیزیکی و مصدومیت نیست، بلکه از نظر روحی و روانی هم با اوج خود فاصله زیادی دارد. مدیریت فلورنزی و بازگرداندن او به اوج می تواند رم را بیش از پیش تبدیل به تیمی خطرناک و جذاب کند.

 

 

12 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.