web analytics
بزرگترین وب سایت هواداران آ اس رم در ایران » آگو؛ کاپیتان ابدی رم

آگو؛ کاپیتان ابدی رم

خرداد 9, 1394 - 10:03 ب.ظ
آگوستینو
952 بازدید

پرورش کاپیتان های با شخصیت کاری است که جالوروسی به خوبی انجامش می دهد. قبل از فرانچسکو توتی افسانه ای که در حال حاضر جالوروسی را رهبری می کند، آنها جوزپه جیانینی احساساتی را داشتند، اما قبل از جانینی کاپیتانی شگفت انگیز بود به نام آگوستینو دی بارتولومی، مردی که 30 مه 1994 در سن 39 سالگی به زندگی اش پایان داد.

از نظر توانایی های فنی و قدرت فیزیکی عالی بود و پاس هایش دقیق و شوت هایش همچون موشک، و تقدیر دی بارتولومی این بود که آینده ای با شکوه در رم داشته باشد.

ظریف بازی می کرد اما در خط میانی، و در آکادمی رم پرورش یافته بود. در 1973 و زمانی که 18 سال سن داشت کارش را آغاز کرد و طی سه سال در 22 بازی به میدان رفت و بعد به عنوان یار قرضی به ویچنزا فرستاده شده تا به عنوان یک فوتبالیست دوران تربیتش کامل شود.

پس از فصلی موفق، او به پایتخت بازگشت تا یار ثابت شود. در مرکز خط میانی قرار گرفت، درست جلوتر از چهار مدافعی که پشت سرش بودند، اما از قابلیت و وفق پذیری کافی برخوردار بود تا در صورت لزوم به عنوان دفاع مرکزی هم بازی کند.

در اصل، نیلز لیدهولم از «آگو» در نقش سوئیپر بهره گرفت، در کنار پیترو ویئرکوودِ جوان و آنها راه را برای رسیدن به اسکودتوی 83 همواره کردند و موفقیتی بزرگ را رقم زدند.

جیانی مورا خبرنگار مشهور و سرشناس فوتبال ایتالیا در مورد دی بارتولومی گفت:

«هافبکی که یک دوران بازی دیگر هم داشت، دورانی به عنوان مدافع. این کاری است که تنها بازیکنانی با درک بالا از کار تیمی قادر به انجامش هستند. او را در کنار شیره آ و بکن بائر قرار می دهم، به خاطر دیدگاه درست و ظریفش از فوتبال.»

علاوه بر قهرمانی رم در لیگ، که پس از 41 سال دوباره رقم خورد، دی بارتولومی ماهرانه رم را در راه رسیدن به سه قهرمانی کوپا ایتالیا و فینال جام باشگاه های اروپا هدایت کرد.

 Di-Bartolomei-Roma-2

از بخت بد تیفوسی های رم، فینال اروپایی که استادیو الیمپیکو برگزار شد با شکست آنها همراه بود و لیورپول در ضربات پنالتی قهرمانی را بدست آورد.

دی بارتولومی با مهارتی خاص پنالتی اش را گل کرد، فقط یک قدم از توپش فاصله داشت، درست پشت توپ ایستاد و با دقت بالایش آن را به زیر طاق زد. اما برونو کونتی و فرانچسکو گراتزیانی پنالتی هایشان را گل نکردند تا افتخار اروپایی از دست برود.

آگو در 308 بازی برای باشگاه محبوبش به میدان رفت، در 146 بازی هم کاپیتان بود، اما در تابستان 1984 که اسون-گوران اریکسون سوئدی استخدام شد دوران 11 ساله او هم به پایان رسید.

آخرین بازی او برای رم فینال کوپا ایتالیای 84-1983 بود که با شکست هلاس ورونا با قهرمانی او و یارانش همراه شد. از قبل خبر خداحافظی اش علنی شده بود و هواداران رم با بنری باورنکردنی نشان دادند که چقدر او را دوست دارند:

«شاید آنها رم را از تو جدا کردند، اما نمی توانند ما را جدا کنند – از تو متشکریم آگوستینو»

 Di-Bartolomei-striscone

او با مربی لیدهولم به میلان پیوست و سه سال در جوزپه مه آتزا به میدان رفت. روسونری در آن دوران نتوانست جامی بگیرد و یکبار دیگر در 1988 ساکش را بست و او که 32 ساله شده بود جایی در برنامه های میلان جدید و آریگو ساکی نداشت.

آخرین سالش در سری آ با چزنا بود و کمک کرد تا اسب های دریایی سقوط نکنند و بعد هم به سری ث رفت تا برای سالرنیتانا بازی کند. او توانست این تیم کوچک را به سری ب برساند، اتفاقی که پس از 23 سال انتظار رخ داد، و در دو فصل حاصل کارش 52 بازی و 16 گل بود.

 AC-Milan-1986-87-Di-Bartolomei-Baresi-Donadoni-Evani

اوج بی عدالتی بود که به پیراهن آتزوری نرسید و حتی یک بازی هم برای تیم بزرگسالان کشورش انجام نداد و فقط در رده کمتر از 21 ساله ها نماینده کشورش شد.

پس از ترک مستطیل سبز، آگو در شبکه رای کارشناس بازیهای فوتبال شد و یک مدرسه فوتبال در سالرنو تأسیس کرد و در همان شهر هم با خانواده اش زندگی می کرد. شخصیت آبرومند و ساده اش کاملا آشکار بود، زمانی که در مورد مدرسه فوتبالش گفت:

«می خواهم بچه ها با عشق به فوتبال بزرگ شوند و از برخی همکارانم که رفتاری شرم آور دارند الگو نگیرد.»

CGPkSCeWQAAs_wT

اما درست 10 سال پس از آن فینال تلخ مقابل لیورپول و در 30 مه 1994، آگو با هفت تیرش تنها ماند تا یکی دیگر از تلخ ترین روزهای تاریخ فوتبال ایتالیا را رقم بزند.

از مشکلات مالی و افسردگی او می گویند، اینکه ورزشی که این قدر عاشقش بود حمایتش نکرد و فقط روی تکه کاغذی نوشته بود: «حس می کنم در چاهی گیر افتادم.»

آگوستینو دی بارتولومی رفت، اما هرگز فراموش نشده و نخواهد شد. این پایان غم انگیز زندگی مردی کم حرف، اما با دستاوردهای بزرگ بود.

انزو میسوراکا

17 نظر

رمی عزیز، برای مشاهده نظرات و نظردهی بایستی به سایت وارد شوید.